Обережно ботулізм!

У місті Києві зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізм, у тому числі 1 летальний, які пов’язанні з вживанням в’яленої риби, придбаної у торгівельній мережі міста: гіпермаркеті «Караван» ТОВ «ГРУПА РІТЕЙЛУ УКРАЇНИ», «Мегамаркет» ТОВ «ЛАБР».

Померлий чоловік (1976 року народження) 24.05.2017 вживав в їжу в’яленого ляща (не патраний), якого придбав в гіпермаркеті «Караван». Симптоми захворювання з’явились на наступний день, хворого не вдалось спасти, помер 27.05.2017. Встановлено діагноз «Ботулізм, важкий перебіг».

Двоє інших хворих 1952 року та 1963 року народження перебувають на лікуванні в лікарнях м.Києва, захворювання пов’язують з вживанням в’яленого коропу та тарані промислового виробництва.

Після вживання в’яленого карася, придбаного у супермаркеті «Фреш» у м.Херсон 26.05.2017 у реанімаційне відділення з діагнозом «ботулізм» госпіталізована жінка 1986 року народження.

В усіх випадках виробником рибної продукції є ФОП Меркулов А.В., а постачальником ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області.

З метою локалізації та ліквідації зазначеного ускладнення спеціалісти Держпродспоживслужби в м.Київ, м.Херсон та Кіровоградської області проводять позапланове обстеження відповідних закладів, зразки продукції підприємства-виробника направлено на лабораторне дослідження. З 29 травня існує тимчасова заборона на реалізацію зазначеної продукції на вказаних територіях.

Водночас Держпродспоживслужба рекомендує тимчасово утриматись від вживання в’яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В. та ТОВ «ЧУДО- ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області. У разі придбання у торгівельній мережі в’яленої риби вище зазначених виробників повернути продукцію до місця продажу.

Довідково.

Ботулізм – гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах.

Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються.

Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте, захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.

Перші ознаки ботулізму: слабкість, головокружіння, головний біль, сухість в роті. Температура тіла найчастіше не підвищена, може бути нудота, блювота, послаблення випорожнення. Протягом декількох годин або 1-2-х діб з’являються характерні для ботулізму симптоми ураження нервових центрів головного мозку: порушення зору, двоїння в очах, сітка перед очима, розширення зіниць, опущення повік, біль та труднощі при русі очних яблук. Пізніше виникає ураження дихального центру, в результаті чого може наступити розлад дихання і смерть від задухи.

Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів.

Існує поняття «гніздової» інфікованості продукта збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють.

Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування. У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах.

Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.