Епізоотична ситуація на Гаврилівській птахофабриці контрольована, вживаються заходи для усунення несанкціонованого звалища

У зв’язку з поширення у ЗМІ інформації про утворення поблизу с. Гаврилівка (Київська область) несанкціонованого звалища відходів тваринного походження, які є результатом виробничої діяльності філії «Гаврилівський птахівничий комплекс» ТОВ «Комплекс Агромарс», за ініціативи управління Держпродспоживслужби Вишгородська районна державна адміністрація утворила комісію у складі представників адміністрації, Вишгородського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, Гаврилівської сільської ради.

Комісія виїхала безпосередньо на підприємство ТОВ «Комплекс Агромарс» (с. Гаврилівка) і за участю представників суб’єкта господарювання провела перевірку викладених фактів.

Так, у ході комісійного огляду території біля очисних споруд на забетонованому майданчику виявлено велике звалище трупів птиці в стані гниття.

Згідно з поясненнями директора філії «Гаврилівський птахівничий комплекс» ТОВ «Комплекс Агромарс», побічні продукти тваринного походження (трупи загиблої птиці) розміщені на даному майданчику тимчасово у зв’язку з зупинкою власного цеху з утилізації, який вийшов з ладу і впродовж двох тижнів не працював. При цьому продукти тваринного походження також не відправлялися на утилізацію на Сквирську філію ДП «Укрветсанзавод» через тимчасову заборгованість плахокомплексу перед утильзаводом.

На даний час роботу власного цеху з утилізації птахокомбінату уже відновлено та побічні продукти, розміщені на зазначеному майданчику, переробляються. Також є домовленість зі Сквирською філією ДП «Укрветсанзавод» щодо відновлення приймання певної кількості побічних продуктів тваринного походження від ТОВ «Комплекс Агромарс». Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області дало доручення начальнику Вишгородського районного управління забезпечити контроль за цим процесом.

Разом з тим наголошуємо, що згідно з чинним законодавством на сьогодні діє так званий мораторій на проведення перевірок контролюючими органами суб’єктів господарювання. Виходячи з цього, перевірка можлива, зокрема за письмовою заявою суб’єкта господарювання про проведення такої перевірки, за рішенням суду чи на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав (в останньому випадку перевірки проводиться за погодженням Державної регуляторної служби).

Враховуючи те, що до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області звернення фізичних осіб не надходили, тому наразі орган контролю не має підстав ініціювати проведення позапланової перевірки.

У той же час, наголошуємо, що ТОВ «Комплекс Агромарс» не вперше порушує вимоги чинного законодавства щодо поводження з відходами тваринного походження.

Так, в листопаді 2017 року на земельній ділянці, що належить ТОВ «Комплекс Агромарс» (неподалік села Тарасівщина, урочище «Каланча»), було виявлено звалище побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною (відходи інкубації, трупи птиці курей бройлерів), які мали ознаки трупного розкладу. Вказані побічні продукти тваринного походження утворені в процесі виробничої діяльності філії «Гаврилівський птахівничий комплекс» ТОВ «Комплекс Агромарс».

Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області на зверненням громадян проводило позапланову перевірку, за наслідками якої головний державний інспектор ветеринарної медицини Вишгородського району склав протокол про порушення суб’єктом господарювання вимог Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною». Також було винесено постанову про накладення штрафних санкцій на суму 73 600 грн. Однак «Комплекс Агромарс» вимоги постанови державного інспектора добровільно не виконав і штрафні санкції у визначений законом термін не сплатив. Наразі матеріали щодо цієї справи передані для примусового виконання до Державної виконавчої служби. Крім того, суб’єкт господарювання подав позовну заяву до адміністративного суду щодо скасування постанови про накладення штрафних санкцій (справа на розгляді в адміністративному суді Київської області.

Крім того, головним державним інспектором ветеринарної медицини району був виданий припис щодо забезпечення вивезення побічних продуктів тваринного походження для утилізації та очистки забрудненої території. За наслідками перевірки виконання вимог припису встановлено, що вимоги припису виконані не повністю (територія не зачищена якісно).

Слід зазначити, що при гнитті біологічного матеріалу утворюються такі сполуки, як: аміак, сірководень, меркаптани, аміни, альдегіди, кетони, лактони, оксид вуглецю та ін. Проникнення цих речовин у ґрунт може привести до значного погіршення екологічної ситуації та несе загрозу здоров’ю людей.

Станом на сьогодні, епізоотична ситуація на птахофабриці контрольована, а загибель птиці – в межах технологічних параметрів.

Переглянути на сайті: consumer.gov.ua