Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 22 лютого 2018 року

В другій декаді лютого спостерігалась тепла з незначними опадами погода. Середньодобові температури повітря на 1º – 6° були вищі за норму і становили від 1° тепла до 4° морозу. Середньодекадна температура повітря виявилась на 2.4º вище середньої багаторічної і становила 1.6° морозу. Мінімальна температура повітря знижувалась до 6.0° морозу, поверхня ґрунту в цей час охолоджувалась до 7° морозу. Максимальна температура повітря в денні години в підвищувалась до 1.8° тепла, поверхня снігу в цей час прогрівалась до 7º тепла.

Опади відмічались незначні, сума їх склала 5 мм або 36% норми. Сніговий покрив утворився 12 лютого і зійшов з сільськогосподарських угідь  18 лютого. Глибина промерзання ґрунту склала 11 см. Мінімальна температура на глибині залягання вузла кущення знижувалась до 2º морозу і була вище критичної температури вимерзання озимих. Впродовж декади перезимівля озимих культур відбувалась при задовільних умовах, посіви знаходились у стані зимового спокою.

Мишоподібні гризуни

Погодні умови ІІ декади лютого були сприятливими для активізації мишоподібних гризунів. При проведенні маршрутного огляду сільськогосподарських угідь виявлені свіжі сліди життєдіяльності гризунів, але збільшення колоній, жилих нір та заселених площ гризунів не спостерігається.

На посівах озимої пшениці шкідниками заселено 53% обстежених площ, за середньої чисельності  – 0,3 кол/га з 1,9 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами (Нікопольський район).

Гризуни виявлені на 56% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність колоній складала  0,5 кол/га з 2,1 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами (Синельниківський район).

Шкідники заселили всі обстеженні посіви багаторічних трав. Середня чисельність – 0,8 кол/га з 3,2 жилими норами, максимально 4 колонії/га з 5 жилими норами ( Петриківський район).

Гризуни заселили 100% обстежених площ неорних земель, середня чисельність – 1,9 кол/га з 3,1 ж.н., максимально 6 колоній/га з 6 жилими норами (Нікопольський та Синельниківський райони).

Відрощування монолітів озимих культур.

25 січня в базових господарствах області були відібрані моноліти озимих культур для встановлення стану перезимівлі.

Осінній період характеризувався нестійким температурним режимом, існувала велика ймовірність, що для розвитку рослин не вистачить тепла і на багатьох пізніх посівах рослини закінчать вегетацію у початкових фазах розвитку, але значно покращились умови озимих зернових культур у листопаді, що дало змогу рослинам добре укорінитись. Припинення вегетації озимих культур було відмічено 21 листопада.

Перша половина зимового періоду характеризувалась мінливою погодою, внаслідок теплої погоди, в грудні та січні, було відмічене нетривале відновлення вегетації озимих – проходили слабкі процеси. Але в цілому перезимівля озимих відбувалась при задовільних умовах, несприятливих явищ  не спостерігалось. Мінімальна температура на глибині залягання вузла кущення не опускалась нижче 4,6º морозу і була значно вища критичної розрахункової температури вимерзання озимих.

На 14-й день відрощування озимих культур виявлено, що загибель рослин озимої пшениці становила від 0% до 3%;

загибель рослин озимого ячменю складала в середньому 3%, максимально 6%.