Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 1 березня 2018 року

В третій декаді лютого спостерігалась аномально холодна зі складними небезпечними явищами (сильним вітром, хуртовиною) погода. Середньодобові температури повітря на 1º – 6° були нижчі за норму і становили 5°- 11° морозу. Лише  на початку декади вони на 1º перевищували звичайні і становили 4º морозу. Середньодекадна температура повітря виявилась на 3.6º нижче середньої багаторічної  і становила 7.4° морозу. Мінімальна температура повітря знижувалась до 15.3° морозу, поверхня ґрунту в цей час охолоджувалась до 16° морозу. Максимальна температура повітря в денні години підвищувалась до 1.1° морозу.

Опади відмічались в кінці декади, здебільшого у вигляді снігу. Сума їх склала 8 мм або 133 % норми. Сніговий покрив утворився 28 лютого і залягав висотою ( по даним снігозйомки ) 6 см, загальний запас води 9,6 мм. Глибина промерзання ґрунту склала 20 см. Мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння знижувалась до 6º морозу і була вище критичної температури вимерзання озимих. Впродовж декади перезимівля озимих культур відбувалась при задовільних умовах , посіви знаходились в стані зимового спокою.

Мишоподібні гризуни

Погіршення погодних умов у ІІІ декаді лютого не сприяло розвитку та поширенню мишоподібних гризунів. Збільшення заселених площ та жилих нір шкідників на сільськогосподарських угіддях не спостерігалось.

Розмноження гризунів буде відбуватися у разі підвищення середньодобових температур повітря до +5˚С і вище, а поширення – при відсутності опадів та зниженні зволоженості ґрунту.

Заселено 53% обстежених площ посівів озимої пшениці, за середньої чисельності шкідників – 0,3 кол/га з 1,9 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами.

На посівах озимого ріпаку мишоподібні гризуни заселили 56% обстежених площ. Середня чисельність колоній складала  0,5 кол/га з 2,1 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами.

Заселені всі обстеженні посіви багаторічних трав. Середня чисельність шкідників – 0,8 кол/га з 3,2 жилими норами, максимально 4 колонії/га з 5 жилими норами.

На неорних землях середня чисельність мишоподібних гризунів складала – 1,9 кол/га з 3,1 ж.н., максимально 6 колоній/га з 6 жилими норами.