Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 15 березня 2018 року

В першій та на початку другої декади березня спостерігалась нестійка, контрастна із значними опадами погода. Середньодобові температури повітря   на 1 – 4° були вищі за норму і знаходились у межах  від 1° тепла до 1º морозу. В середині декади вони на 2º – 6º були нижчі за середні багаторічні і визначались в межах 5º – 9º морозу. Середньодекадна температура повітря виявилась на 0.7° нижче за середню багаторічну і становила 3.1° морозу. Максимальна температура повітря підвищувалась до 3.3° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 15.8° морозу, поверхня снігу в цей час охолоджувалась до 19° морозу.

Сума опадів у вигляді дощу та мокрого снігу склала 29 мм або 290% норми. Глибина промерзання ґрунту на 15 березня дорівнювала 26 см. Перезимівля озимих культур відбувалась при задовільних умовах, посіви озимини знаходились в стані зимового спокою. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) знижувалась до 4° морозу і була вище критичної температури вимерзання озимих. Критична температура вимерзання озимої пшениці середньої зимостійкості в фазі кущіння 17.3° морозу.

Мишоподібні гризуни

Погодні умови І та початку ІІ декад березня (перепади температур, значне зволоження верхнього шару ґрунту) були складними для розвитку та поширення мишоподібних гризунів. Підтоплення жилих нір не спостерігалось, оскільки танення снігу було поступовим та не спричинило застоювання талих вод на сільськогосподарських угіддях.

Заселено 53% обстежених площ посівів озимої пшениці, за середньої чисельності шкідників – 0,3 кол/га з 1,9 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами.

На посівах озимого ріпаку заселено 56% обстежених площ. Середня чисельність колоній гризунів складала  0,5 кол/га з 2,1 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами.

Заселено 100% обстежених площ посівів багаторічних трав. Середня чисельність мишоподібних гризунів – 0,8 кол/га з 3,2 жилими норами, максимально 4 колонії/га з 5 жилими норами.

Шкідники виявлені на 100% обстежених площ неорних земель, середня чисельність – 1,9 кол/га з 3,1 ж.н., максимально 6 колоній/га з 6 жилими норами.

Відрощування монолітів озимих культур.

27 – 28 лютого в базових господарствах області були відібрані моноліти озимих культур для встановлення їх стану перезимівлі.

Грудень та січень характеризувались мінливою погодою, внаслідок теплої погоди було відмічене нетривале відновлення вегетації озимих – проходили слабкі процеси. Але в цілому перезимівля озимих відбувалась при задовільних умовах, несприятливих явищ  не спостерігалось. 

На початку лютого спостерігалась аномально тепла, в подальшому встановилась холодна, як для цієї пори року, з невеликими опадами, сильними вітрами та хуртовиною погода. Погодні умови місяця були задовільні для перезимівлі озимих культур. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимої пшениці під час найбільшого похолодання 26 лютого знижувалась до 6° морозу і була вище розрахункової критичної температури вимерзання озимих.

 

За результатами відрощування озимих культур виявлено:

– загибель рослин озимої пшениці становила від 1% до 3%;

– загибель рослин озимого ячменю склала в середньому від 3% до 6%.