Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 22 березня 2018 року

В другій декаді березня переважала тепла з істотними опадами погода. В першій половині декади утримувалася дощова із туманами погода. В другій половині почалося погіршення погодних умов – прийшла морозна, із сильними поривами вітру, мокрим снігом і ожеледицею погода. Середньодекадна температура повітря виявилась на 1.2º нижче середньої багаторічної і становила 1.2° морозу. Мінімальна температура повітря знижувалась до 13.6° морозу, поверхня снігу в цей час охолоджувалась до 15° морозу  Максимальна температура повітря  в денні години підвищувалась до 11.7° тепла.

Опади відмічались у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу. Сума їх склала 52 мм або 650% норми. Сніговий покрив залягав епізодично висотою ( по даним снігозйомки ) 18 см. Глибина промерзання ґрунту склала 27 – 29 см. Мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння знижувалась до 2º морозу і була вище критичної температури вимерзання озимих. Впродовж декади перезимівля озимих культур відбувалась при задовільних умовах , посіви знаходились в стані зимового спокою.

 

Мишоподібні гризуни

Складні погодні умови ІІ декади березня (дощова погода на початку декади та сніжна з заметілями наприкінці), а також промерзання ґрунту – не дають можливості подальшому заселенню сільськогосподарських угідь шкідниками. На даний час вони продовжують вести  підземний спосіб життя.

На посівах озимої пшениці мишоподібними гризунами заселено 53% обстежених площ, середня чисельність – 0,3 кол/га з 1,9 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами.

Заселено 56% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність колоній шкідників складала  0,5 кол/га з 2,1 жилими норами, максимально 3 кол/га з 4 жилими норами.

На посівах багаторічних трав середня чисельність мишоподібних гризунів становила 0,8 кол/га з 3,2 жилими норами, максимально 4 колонії/га з 5 жилими норами.

При огляді неорних земель встановлена середня чисельність гризунів – 1,9 кол/га з 3,1 ж.н., максимально 6 колоній/га з 6 жилими норами.

За встановлення теплої погоди, яка прогнозується у другій половині ІІІ декади березня, значний шар снігу, утворений на сільськогосподарських угіддях, почне танути, промерзлий грунт не зможе поглинати талі води у повній мірі, що може призвести до їх застоювання та підтоплення жилих нір мишоподібних гризунів.