Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 24 травня 2018 року

У другій та на початку третьої декади травня спостерігалась нестійка волога погода, місцями по області пройшов град. Середньодекадна температура повітря складала 16,0° тепла. Максимальна температура підвищувалась до 26,3° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 47º тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 5.0° тепла, поверхня ґрунту в цей час охолоджувалась до 3° тепла.

Сума опадів склала 29 мм або 160% норми. Агрометеорологічні умови для росту та розвитку с/г культур були задовільні. Запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту становили 14 – 27 мм. Стан посівів с/г культур добрий.

Шкідники та хвороби озимих культур, ярого ячменю, гороху

Клоп шкідлива черепашка. На посівах озимої пшениці завершується відкладання яєць та спостерігається відродження личинок шкідника. Заселено 58% обстежених площ, за середньої чисельності імаго 0,2 екз/м², максимально 3 екз, яйцекладок – 0,2 екз/м², максимально 2, личинок 0,2 екз/м². Свіжевідкладені яйця складають 36%, «з якірцем»- 41%, яйця з яких незабаром відродяться личинки – 23%.

Пшеничний трипс. Заселено 62% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність дорослих особин на колос складала 3 екз, максимально 5, при заселенні в середньому 6% рослин, максимально 15%.

Продовжується відродження та шкодочинність личинок хлібної п’явиці на посівах озимих та ярих культур. Заселено 100% обстежених площ. Середня чисельність імаго 0,5 екз/м², максимально 1, личинок – 1 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 8%.

Злакові мухи шкодять на 53% обстежених площ посівів ярого ячменю. Середня чисельність личинок – 1 на росл, максимально 4. Пошкоджено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Найближчим часом очікується залялькування личинок.

Личинки ріпакового квіткоїда завершують живлення та спостерігається їх залялькування у поверхневому шарі грунту.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Триває шкодочинність личинок. Заселено 43% обстежених площ посіву озимого ріпаку. Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 6% за середньої чисельності 1 лич/стручок, максимально 2.

Гороховий зерноїд. Спостерігається відкладання яєць. Заселення посівів гороху складає 100%. На 10 п.с налічується в середньому 1, максимально 3 екз

Горохова плодожерка. На 10 п.с налічено в середньому 1 метелик, максимально 2. Найближчим часом очікується відкладання яєць.

Горохова попелиця. Заселені всі обстеженні площі посіву гороху. Середня чисельність становила 1 кол/росл, при заселенні та пошкодженні в середньому 2%, максимально 4% рослин в слабкому ступені.

Волога з нестійким температурним режимом погода ІІ та початку ІІІ декад травня сприяла розвитку та поширенню хвороб на посівах сільськогосподарських рослин.

Борошниста роса виявлена на 35% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 5% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 4%.

Септоріозом уражено 21% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 4% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 3.

Бурою листковою іржею уражено 17% обстежених площ посіву озимої пшениці, в середньому  1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 3%.

Кореневими гнилями уражено 3% обстежених площ посівів озимої пшениці (посіяних по стерньовим попередникам), в середньому 0,5% рослин. Розвиток хвороби 3%.

Плямистості на посівах озимого ріпаку. Уражено 32% обстежених площ, в середньому 3% рослин, максимально 7%. Розвиток хвороби 3%.

Пероноспороз. Уражено 28% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 4%.

Фомозом уражено 14% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Прояви хвороби виявлені на 48% площ. Рослин уражено в середньому 3,5% максимально 7% з розвитком хвороби 3%.

Септоріоз на ярому ячмені. Уражено 26% обстежених площ посіву, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 2%.

Багатоїдні шкідники

Лучний метелик. Спостерігається літ метеликів на неорних землях. На 10 кроків налічено в середньому 1 метелик.

Озима та капустяна совки І покоління. Триває літ та розпочалось відкладання яєць метеликів на посівах соняшнику та кукурудзи. Заселено 41% обстежених площ.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) триває відродження личинок шкідника. Середня чисельність – 0,3 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки І віку становлять 22%, ІІ – 78%.

На посівах соняшнику, гороху та кукурудзи південний сірий довгоносик та піщаний мідяк, за середньої чисельності  1 екз/м², максимально 2, пошкодили в середньому  3% рослин в слабкому ступені.

Білан ріпаковий І покоління. Триває літ метеликів, у радіусі 25 м налічується в середньому 1, максимально 3 метелика. На ранній капусті виявлено відкладання яєць.

Кравчик. На крайових смугах посівів соняшнику виявлено пошкодження в середньому 2% рослин, максимально 5% рослин в середньому та сильному ступенях.

Бавовникова совка І покоління. Спостерігається  літ метеликів – за добу налічено 1 екз. Заселено 19% обстежених площ посівів соняшнику  та кукурудзи. Найближчим часом очікується відкладання яєць.

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. На рослинах картоплі та томатів триває харчування, відкладання та відродження личинок. Середня чисельність імаго 1 екз/росл, максимально 3 екз, личинок 2 екз/росл, максимально 5.

На рослинах капусти у приватному секторі триває шкодочинність хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 3% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

На рослинах капусти триває літ та розпочалось відкладання яєць капустяної молі. На 10 п.с налічено в середньому 1 екз.

Шкідники саду

Вишнева муха. Триває літ, відкладання яєць і їх ембріональний розвиток. На пастку із медової води за добу налічується 1, максимально 3 мух.

Сірий бруньковий довгоносик. Виявлено початок відродження личинок. Заселено 43% дерев. Середня чисельність личинок складала 1екз/лист, максимально 2. Пошкоджено в середньому 2,3% листя, максимально 3%.

Яблуневий квіткоїд. Закінчується шкодочинність личинок. Пошкоджені плоди виявлені на 56% дерев. Личинками пошкоджено 2,5% плодів максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід. В ІІІ декаді буде проходити залялькування личинок.

Білан жилкуватий, золотогуз. Гусениці в залялькованому стані.

Яблунева плодожерка. Триває шкодочинність гусениць І покоління. Шкідником заселено 61% дерев. Пошкоджені плоди на даний час виявленні поодиноко.

Сливова плодожерка. Триває шкодочинність гусениць І покоління. Шкідником заселено 55% дерев. Пошкоджені плоди на даний час виявленні поодиноко.

Зелена яблунева попелиця. Триває живлення личинок. Шкідником заселено 82% дерев. Заселено та пошкоджено в середньому 2,5% листочків, максимально 5%. Середня чисельність складала 2 кол/лист, максимально 3.          

Розана листокрутка. Триває шкодочинність гусениць. Шкідником заселено 33% дерев. Пошкодженно в середньому 2% листя, максимально 7% із середньою чисельністю 1 гус/лист.

Кільчастий і непарний шовкопряд. Гусениці виявлені на 2% дерев із середньою чисельністю 0,1 екз/пмг,максимально 1. Пошкоджено до 1% листочків, максимально 2% в слабкому ступені.

Яблунева міль. Шкодочинність гусениць виявлено на 18% дерев із середньою чисельністю 0,2 гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено  1,2% листочків, максимально 2% в слабкому ступені.

Хвороби плодових культур

Прохолодна погода і насичення повітря вологою сприяє подальшому розвитку різних хвороб плодових культур.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев, максимально 40%. Уражено в середньому 6,5% листкових розеток, максимально 18% з розвитком хвороби 5%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби спостерігаються на деревах в приватному секторі. Уражено 4% дерев, листя уражено в середньому 3%, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 4% дерев. Уражено 2% листя, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Кокомікоз на черешні і вишні. На даний час прояви хвороби виявлені на 2% дерев,  уражено в середньому 1,5% листя, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.