Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 1 червня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Тепла і суха погода першої половини ІІІ декади травня, змінилась на прохолодну з сильними поривами суховійних вітрів у другій половині декади. Середньодекадна температура повітря становила +19,4С. Мінімальна температура повітря опускалася до +10°С, максимальна підвищувалася до +31,0°С. Опади незначні – 4мм.

 

Шкідники та хвороби озимих культур, ярого ячменю, гороху

Клопом шкідливою черепашкою заселено 58% обстежених площ посівів зернових колосових культур. Середня чисельність імаго 0,1 екз/м², максимально 1 екз, личинок 0,4 екз/м², максимально 3. За віковим складом личинки І віку становлять 45%, ІІ – 37%, ІІІ – 18%. Дорослим клопом черепашкою пошкоджено в середньому 1,5% рослин, максимально 5%. Личинками заселено в середньому 2% колосків, максимально 6 (на крайових смугах необроблених площ посівів).

Пшеничний трипс шкодить на 66% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність імаго на колос складала 3 екз, максимально 5, пошкоджено в середньому 6,5% рослин, максимально 17%. Найближчим часом очікується відродження личинок шкідника.

Триває харчування личинок хлібної п’явиці на посівах зернових колосових культур. Заселені всі обстеженні площі, за середньої чисельності  личинок – 1,4 екз/м², максимально 3. Пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 10%.

Злакові мухи. На посівах ярого ячменю спостерігається залялькування личинок. У наступній декаді очікується виліт мух ІІ покоління.

Попелиці виявлені на 26% обстежених площ, пошкоджено в середньому 1% рослин, максимально 3%, за середньої чисельності 1 екз/колос

Личинки ріпакового квіткоїда знаходяться у залялькованому стані  у поверхневому шарі грунту.

Личинки ріпакового насіннєвого прихованохоботника шкодять на 43% обстежених площ посіву озимого ріпаку. Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 6% за середньої чисельності 1 лич/стручок, максимально 2.

Гороховий зерноїд. Спостерігається відкладання яєць. Заселені всі обстежені площі посівів гороху. На 10 п.с налічується в середньому 1, максимально 3 екз

Горохова плодожерка. Розпочалось відкладання яєць. На 10 п.с налічено в середньому 1 метелик, максимально 2.

Горохова попелиця заселила 100% обстежених площ посіву гороху. Середня чисельність становила 1 кол/росл, при заселенні та пошкодженні в середньому 3%, максимально 5% рослин в слабкому ступені.

Суха, вітряна без опадів погода була несприятливою для поширення та розвитку хвороб на посівах сільськогосподарських рослин.

Борошнистою росою уражено 35% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 5% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 4%.

Септоріоз був виявлений 21% обстежених площ, уражено в середньому 2% рослин, максимально 4% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 3.

Бура листкова іржа уразила 17% обстежених площ посіву озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 3%.

Кореневі гнилі були виявлені на 3% обстежених площ посівів озимої пшениці (посіяної по стерньовим попередникам), уражено в середньому 0,5% рослин. Розвиток хвороби 3%.

 

Плямистості на посівах озимого ріпаку. Уражено 32% обстежених площ, в середньому 3% рослин, максимально 7%. Розвиток хвороби 3%.

Пероноспорозом уражено 28% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 4%.

Фомозом уражено 14% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

 

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Уражено 48% площ, в середньому 3,5% максимально 7% з розвитком хвороби 3%.

Септоріозом на ярому ячмені уражено 26% обстежених площ посіву, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 2%.

Сітчаста плямистість. Хвороба виявлена на 14% обстежених площ посівів, уражено в середньому 1% рослин максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Лучний метелик. Триває літ метеликів на неорних землях. На 10 кроків налічено в середньому 4 метелик, максимально 12.

Озима та капустяна совки І покоління. Спостерігається  відкладання яєць метеликів на посівах соняшнику та кукурудзи. Заселено 41% обстежених площ. Найближчим часом розпочнеться відродження гусениць.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) середня чисельність личинок  – 0,3 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 88%, ІІІ – 12%.

Білан ріпаковий І покоління. Триває літ метеликів, у радіусі 25 м налічується в середньому 1, максимально 3 метелика. На рослинах капусти спостерігається відкладання яєць, відродження гусениць поки що не виявлено.

Бавовникова совка І покоління. Спостерігається  літ метеликів та розпочалось відкладання яєць. За добу налічено в середньому 1 метелик. Заселено 19% обстежених площ посівів соняшнику  та кукурудзи.

 

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. В приватному секторі на рослинах картоплі та томатів продовжується харчування, відкладання яєць та відродження личинок. Середня чисельність імаго 1 екз/росл, максимально 3 екз, личинок 2 екз/росл, максимально 5. Пошкоджено в середньому 4% рослин, максимально 8% в слабкому ступені.

Продовжується живлення хрестоцвітних блішок на рослинах капусти у приватному секторі. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 4% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

На рослинах капусти завершується літ, відкладання яєць та розпочалось відродження гусениць капустяної молі. На 10 п.с налічено в середньому 1 екз.

 

Шкідники саду

Вишнева муха. Триває ембріональний розвиток яєць.

Вишнева попелиця. Заселено 41% дерев. Пошкоджено в середньому 4% листя, максимально 7% із середньою чисельністю 2 кол/лист, максимально 4.

Сірий бруньковий довгоносик. Триває шкодочинність личинок на листях. Заселено 43%  дерев. Середня чисельність личинок складала 1,2 екз/лист,  максимально 2. Пошкоджено в середньому 3,5% листя, максимально 7%.

Яблуневий квіткоїд. Триває залялькування личинок. Пошкоджені плоди виявлені на 56% дерев. Личинками пошкоджено 2,5% плодів максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Яблунева плодожерка І покоління. Триває  шкодочинність гусениць І покоління. Пошкоджені плоди виявлені на 61% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 1,3%, максимально 2% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Сливова плодожерка. Триває шкодочинність гусениць І покоління. Шкідником заселено 55% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 1,1%, максимально 2% із середньою чисельністю 1 гус/плід.

Зелена яблунева попелиця. Триває живлення личинок. Шкідником заселено 82% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 2,5% листочків, максимально 5%. Середня чисельність складає 1,5 екз/лист, максимально 3.  

Розана листокрутка. Триває залялькування гусениць. Шкідником заселено 33% дерев. Пошкодженно в середньому 2% листя, максимально 7% .

Кільчастий і непарний шовкопряд. Гусениці виявлені на 2% дерев із середньою чисельністю 0,1 екз/пмг,максимально 1. Пошкоджено до 1% листочків, максимально 2% в слабкому ступені.

Яблунева міль. Шкодочинність гусениць виявлено на 18% дерев із середньою чисельністю 0,2 гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено  1,2% листочків, максимально 2% в слабкому ступені.

Яблуневий пильщик. Пошкоджені личинками плоди яблук виявлені на 24% дерев. В середньому пошкоджено 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1лич/плід.

Каліфорнійська щитівка. Шкідником заселено 28% дерев. При обстежені встановлено, що найближчим часом очікується відродження личинок-мандрівниць.

 

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев, максимально 40%, в середньому 6,5% листкових розеток, максимально 18% з розвитком хвороби 5%.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 4% дерев. Уражено 2% листя, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Кокомікоз на черешні і вишні. На даний час прояви хвороби виявлені на 2% дерев,  уражено в середньому 1,5% листя, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев Уражено в середньому 2% пагонів, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби спостерігаються на деревах в приватному секторі. Уражено 6% дерев, листя в середньому 6%, максимально 11% з розвитком хвороби 10%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 4% дерев, в середньому 7% листя,  максимально 15% з розвитком хвороби 5%.