Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 8 червня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В третій декаді травня переважала тепла з недобором опадів погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1º – 5º перевищували звичайні і знаходились в межах 17º – 23º тепла. Лише в окремі дні, на початку та в середині декади, вони знижувались до 16º тепла, що на 13º нижче норми. Середньодекадна температура повітря виявилась на 1,9º вище за середню багаторічну і становила 18,7° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 29.6° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 53° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 8,4° тепла, на поверхні ґрунту температура знижувалась до 7° тепла. Кількість опадів за ІІІ декаду травня становила 10 мм або 56% норми.

На початку І декади червня переважала суха та тепла погода, 5 та 6 червня місцями по області пройшли опади зливового характеру, сума їх складала від 3 до 39 мм.

Агрометеорологічні умови для росту та розвитку с/г культур були сприятливі. Розвиток озимих та ранніх ярих культур відбувається на тиждень раніше звичайних строків. Стан посівів добрий.

 

Шкідники та хвороби озимих культур, ярого ячменю, гороху, соняшнику та кукурудзи

Клоп шкідлива черепашка. Шкідник виявлений на 58% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності імаго 0,1 екз/м², максимально 1 екз, личинок 0,4 екз/м², максимально 3. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 19%, ІІІ – 53%, ІУ- 28%.

Личинки пшеничного трипса заселили 66% обстежених площ посівів озимої пшениці, за середньої чисельності на колос – 2 лич, максимально 5, заселено в середньому 5% колосків, максимально 12%.

Шведська муха. Спостерігається літ та відкладання яєць, на півдні області розпочалось відродження личинок шкідника на посівах кукурудзи. Середня чисельність на 10 п.с. шведської мухи – 2 екз.

Злакові попелиці заселили 45% обстежених площ посівів зернових колосових культур, пошкоджено в середньому 2% колосків, максимально 5%, за середньої чисельності 3 екз/колос

Гороховий зерноїд. Триває ембріональний розвиток яєць. Відродження личинок поки що не виявлено.

Горохова плодожерка. Триває відкладання яєць. На 10 п.с налічено в середньому 1 метелик.

Горохова попелиця заселила 100% обстежених площ посіву гороху. Середня чисельність становила 1 кол/росл, при заселенні та пошкодженні в середньому 4%, максимально 6% рослин в слабкому ступені.

Спостерігається заселення площ посівів соняшнику та шкодочинність  геліхризової попелиці. Заселено 22% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 5%, за середньої чисельності 3 екз/росл.

Борошниста роса виявлена на 35% обстежених площ, уражено в середньому 2,2% рослин, максимально 6% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 5%.

Септоріозом уражено 23% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 4% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 3.

Бура листкова іржа. Хвороба уразила 17% обстежених площ посіву озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 3%..

Кореневі гнилі були виявлені на 3% обстежених площ посівів озимої пшениці (посіяної по стерньовим попередникам), уражено в середньому 0,5% рослин. Розвиток хвороби 3%.

Плямистості на посівах озимого ріпаку. Виявлені на 32% обстежених площ, уражено в середньому 3% рослин, максимально 7%. Розвиток хвороби 3%.

Пероноспорозом уражено 28% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 4%.

Фомозом уражено 14% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Уражено 52% площ, в середньому 4% максимально 8% з розвитком хвороби 4%.

Септоріоз на ярому ячмені. Хвороба виявлена на 26% обстежених площ посіву, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 3%..

Сітчаста плямистість. Уразила 16% обстежених площ посівів, уражено в середньому 1,5% рослин максимально 3%, розвиток хвороби 3%.

Аскохітоз та іржа на посівах гороху виявлені на 27% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

  

Багатоїдні шкідники

Лучний метелик. На крайових смугах посівів соняшника та  кукурудзи спостерігається відродження гусениць. Заселено 21% обстежених площ посівів, 1,5% рослин ,середня чисельність 1 гус/росл, максимально 2.

Озима совки І покоління. Розпочалось відродження та шкодочинність гусениць на посівах соняшнику та кукурудзи  Заселено 41% обстежених площ.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) середня чисельність личинок  – 0,3 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 22%, ІІІ – 68%, ІУ – 10%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 25%, кобилка темнокрила – 25%, хрестовичка мала – 24%, кобилка чорносмугаста – 26%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Білан ріпаковий І покоління. Продовжується поодинокий літ метеликів. На рослинах капусти спостерігається відродження та шкодочинність гусениць, середня чисельність 1 гус/росл, максимально 3. Заселено та пошкоджено в середньому 2,5% рослин.

Бавовникова совка І покоління. Розпочалось відродження гусениць, заселено 19% обстежених площ посівів соняшнику  та кукурудзи.

 

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. На рослинах картоплі та томатів триває живлення личинок, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 5. Пошкоджено в середньому 5% рослин, максимально 10% в слабкому ступені та середньому ступенях.

Хрестоцвітні блішки харчуються на рослинах капусти у приватному секторі. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 4,5% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

Триває шкодочинність  капустяної молі на рослинах капусти. Заселено та пошкоджено в середньому 4% рослин, максимально 7%, середня чисельність гусениць 2, максимально 4 на рослині. За віковим складом гусениці гусениці І віку складають 28%, ІІ – 72%.

На капусті спостерігається живлення попелиць. Заселено 3% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 1 кол/росл.

 

Шкідники саду

Вишнева муха. На протязі І декади червня тривало відродження личинок. Пошкоджені плоди були виявлені на 23% дерев. Пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 9% із середньою чисельністю 1лич/плід.

Вишнева попелиця. Заселено 41% дерев. Пошкоджено в середньому 6,5% листя, максимально 12% (особливо на молодих пагонах) із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 7.

Сірий бруньковий довгоносик. Закінчується шкодочинність личинок на листях. Заселено 43% дерев.  Середня  чисельність  личинок складала 1,2екз/лист, максимально 2. Пошкоджено в середньому 3,5% листя, максимально 7%.

Яблуневий квіткоїд. Личинки в залялькованому стані.

Яблунева плодожерка І покоління. Закінчується  шкодочинність гусениць І покоління.  Пошкоджені плоди виявлені на 61% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 2,5%, максимально 6%, середня чисельність 1гус/плід. Віковий склад гусениць: ІУ – 10%, У – 40% і 50% – лялечки.

Сливова плодожерка. Триває шкодочинність гусениць І покоління. Шкідником заселено 55% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 2%, максимально 5% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Зелена  яблунева  попелиця. Триває живлення личинок. Шкідником заселено 82% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 3% листочків, максимально 8% (особливо на молодих пагонах). Середня  чисельність  складає   4  екз/лист, максимально 7.

Кільчастий і непарний шовкопряд. Гусениці виявлені на 2% дерев із середньою чисельністю 0,1екз/пмг,максимально 1. Пошкоджено до 1% листочків, максимально 2% в слабкому ступені.

Яблунева міль. Шкодочинність гусениць виявлено на 18% дерев із середньою чисельністю 0,2гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено  1,2% листочків, максимально 2% в слабкому ступені.

Яблуневий пильщик. Пошкоджені личинками плоди яблук виявлені на 24% дерев. В середньому пошкоджено 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1лич/плід.

Каліфорнійська щитівка. На початку декади тривало відродження личинок-мандрівниць. Шкідником заселено 28% дерев. Середня чисельність личинок складає 0,3лич/пмг, максимально 3. Личинки знаходяться на гілках дерев.

Кліщі.  На початку декади розпочалося відродження і шкодочинність кліщів.

Червоний плодовий кліщ виявлений на 72% дерев. Заселено в середньому 2,5% листя, максимально 4% із середньою чисельністю  2екз/лист, максимально 4.

Бурий плодовий заселив 13% дерев, глодовий 7% . Заселено в середньому 2% листя, максимально 5% із середньою чисельністю   2,5екз/лист, максимально 5. При встановлені спекотної погоди очікується збільшення чисельності даного шкідника.

 

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев, максимально 40%. Уражено в середньому 6,5% листкових розеток, максимально 18% з розвитком хвороби 10%.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 4% дерев. Уражено 2% листя, максимально 6% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев,  уражено в середньому 3% листя, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев Уражено в середньому 4% пагонів, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість  листя персика. Прояви хвороби  спостерігаються на деревах в приватному  секторі. Уражено  6% дерев, листя уражено в середньому 6%, максимально 11% з  розвитком  хвороби  15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено в середньому 7% листя,  максимально 15% з розвитком хвороби 7%.