Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб плодових насаджень у Дніпропетровській області станом на 11 червня 2018 року

Погодно-кліматичні умови  зимового та весняного періоду

Погодно-кліматичні умови зимового і ранньовесняного періоду, для перезимівлі шкідників були здебільшого сприятливими. За даними матеріалів весняних контрольних обстежень, загибель шкідників саду склала від 2 до 10%. Найменший відсоток загибелі спостерігався у шкідників, які зимують в поверхневому шарі грунту (пупарії вишневої мухи -3%), а також в стадії імаго (жуки яблуневого квіткоїда, плодові довгоносики – 4%). Найвищий відсоток загибелі відмічено у шкідників, які зимують в стадії яєць (попелиці, кліщі- 5 – 10%).

Різкими перепадами температур характеризувався весняний період. В І декаді квітня, після тривалих холодів, розпочалося стрімке потепління. Ці різкі перепади сприяли  наростанню температур і майже відсутності поступового перехідного періоду. Мінімальна температура повітря опускалася до +2,8°С, максимальна підвищувалася до +29,7°С. Надалі і в травні місяці такі погодні умови продовжували утримуватися (коливання холодних нічних температур і спекотних денних) – все це сприяло ранньому (в порівнянні з минулим роком) і розтягнутому фенологічному циклу садових шкідників.

Основні шкідники та хвороби кісточкових культур

Вишнева муха залишається одним із небезпечних шкідників черешневих та вишневих садів. З кожним роком заселеність даним шкідником зменшується, що є результатом своєчасного обробітку дерев. В поточному році літ шкідника проходив в І декаді травня, як і в минулому році. Відродження личинок спостерігалося раніше минулого року на 5 – 7днів (було стрімке наростання температур в поточному році), пошкоджені плоди були виявлені на 23% дерев (в 2017 році на 33% дерев). Пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 9% із середньою чисельністю 1 лич/плід ( в минулому році 5-13%). На даний час триває живлення личинок всередині плодів, після чого личинки вийдуть із плодів і залялькуються в приствольному колі дерева.

Вишнева попелиця. В поточному році попелицями заселено 41% дерев (в минулому році – 38%). Пошкоджено в середньому 6,5% листя, максимально 12% (особливо на молодих пагонах) із середньою чисельністю 4 екз/лист, максимально 7. Із встановленням стабільної жаркої погоди очікується відродження і шкодочинність нових поколінь попелиць, які можуть пошкодити до 20% листя.

Сливова плодожерка. На даний час завершується шкодочинність гусениць І покоління всередині плодів. Шкідник виявлений на 55% дерев ( в 2017 році – 63%). Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 2,8% максимально 6% ( в минулому році 3,5-5%). Аналізуючи залежність розвитку шкідника від погодних умов шкідливість гусениць очікується розтягнутою, що вимагає своєчасно проводити хімічний захист плодових насаджень. Пошкодженність плодів очікується до 7%.

Сливова попелиця. Шкодочинність попелиць виявлена на 63% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 4,5% листя, максимально 12% (особливо молодого листя і нових пагонів).  Аналізуючи багаторічні дані шкідник добре переносить зимові умови і є одним із небезпечних шкідників сливи. Із встановленням стабільної жаркої погоди очікується відродження і шкодочинність нових поколінь попелиць, які можуть пошкодити до 15% листя.

Розвитку моніліального опіку, кокомікозу на кісточкових сприяла прохолодна погода, перепади температур, які спостерігалися на протязі весняного періоду.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев, уражено в середньому 3% листя, максимально 7% з розвитком хвороби 5%. Утримання в подальшому нестабільної погоди сприятиме подальшому розвитку хвороби.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев. Уражено в середньому 4% пагонів, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби спостерігаються на деревах в приватному секторі. Уражено 6% дерев, листя уражено в середньому 5%, максимально 11% з розвитком хвороби 15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено в середньому 7% листя,  максимально 15% з розвитком хвороби 7%.

Основні шкідники та хвороби зерняткових культур

Активне живлення жуків плодових довгоносиків відновилося всередині квітня. Чисельність і шкідливість жуків була вища минулого року (2,0-2,2жук/дер) і становила 2,4 – 2,7 жук/дер, при заселені 26 – 41% дерев. Станом на І декаду червня заселеність дерев шкідником зросла до 43 – 56% дерев, личинки пошкодили 3% листя, 2,5% плодів і знаходяться в залялькованому стані. За багаторічними даними чисельність плодових довгоносиків і заселеність ними нових дерев може зростати (очікується до 60% заселення дерев із 3,5, максимально 7жук/дер)  і створювати загрозу для ранніх сортів яблунь.

Гусеницями білана жилкуватого і золотогуза було заселено 3% дерев, із середньою чисельністю 1,1 – 1,2 гнізд/дерево (майже на рівні 2017 року – 1 гніздо/дерево при заселені 5% дерев). В незахищених садах було пошкоджено до 4% листя. Найближчим часом очікується літ метеликів, відкладання яєць і подальша харчування гусениць до ІУ віку,  чисельність яких може зростати без своєчасного хімічного захисту (очікується 0,3 – 0,5 гусениць на погонний метр гілки).

Яблунева плодожерка залишається одним з небезпечних шкідників плодових культур. В поточному році розвиток даного шкідника випереджає минулорічні показники. Відродження гусениць І покоління і шкодочинність розпочалось на початку ІІ декади травня (в минулому році – в І декаді червня). Пошкоджені плоди були виявлені на 61% дерев (в 2017 році 72%) і пошкоджено в середньому 2,5%, максимально 6% плодів (менше минулорічних показників 4,5%-7%). На даний час триває літ метеликів ІІ покоління, відродження гусениць за сприятливих погодних умов очікується в ІІ декаді червня. Аналізуючи залежність розвитку шкідника від погодних умов, шкідливість гусениць очікується розтягнутою, що вимагає своєчасно проводити хімічний захист плодових насаджень. Пошкодженність плодів очікується до 5%.

Гусениці розаної листокрутки виявлені на 33% дерев (в 2017 році – 42%), пошкодили в середньому 3-% листя, що менше минулорічних показників – 5 – 9%). Яблуневою і мінуючою міллю заселено -18 – 21% дерев (майже на рівні 2017 року – 22%), пошкоджено 2 – 6% листя. Шкідники залишаються актуальними і у незахищених садах очікуються подальша їх шкодочинність і при встановленні спекотної погоди очікуються пошкодження листя до 8% новими поколіннями шкідника.

Каліфорнійська щитівка. На початку червня тривало відродження личинок-мандрівниць. Шкідником заселено 28% дерев (вище минулорічних показників – 21%). Середня чисельність личинок складала 0,3 лич/пмг, максимально 3. Личинки знаходяться на гілках дерев. За багаторічними даними, шкідник залишається одним із небезпечних та очікується подальша шкодочинність личинок і на плодах (очікується пошкодження плодів до 4%).

Повсюди молоді листки та пагони продовжують заселяти та пошкоджувати сисні шкідники (попелиці, кліщі, медяниці).

Зелена яблунева попелиця виявлена на 82% дерев і пошкодила до 5% листя. Нові покоління колоній ( 3-5 кол/лист) особливо шкодять на молодих пагонах і гілках дерев. В минулому році, коли утримувалася спекотна і суха погода, було відмічено спалах даного шкідника (заселено 100% дерев, пошкоджено до 20% листя). Тому в поточному році при встановленні сприятливих погодних умов слід очікувати збільшення як заселеності дерев так і чисельності.

Кліщі. На початку червня розпочалося відродження і шкодочинність кліщів. Червоний плодовий кліщ виявлений на 72% дерев. Заселено в середньому 2,5% листя, максимально 4% із середньою чисельністю  2екз/лист, максимально 4 (в 2017 році 6,5 – 12% листя).  Бурий плодовий заселив 13% дерев, глодовий 7% (вище минулорічних показників – 5 – 10%) . Заселено в середньому 2% листя, максимально 5% із середньою чисельністю 2,5екз/лист, максимально 5. Аналізуючи фенологію розвитку шкідника, при встановлені спекотної погоди очікується збільшення чисельності і шкодочинності кліщів.                                       

Погодні умови поточного року складаються сприятливими для ураження і подальшого поширення хвороб плодових культур. Скрізь в зерняткових садах розвивається борошниста роса, парша найсприятливіші умови для зараження якою створювалися в квітні місяці.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев, максимально 40%. Уражено в середньому 6,5% листкових розеток, максимально 18% з розвитком хвороби 10%. Утримання в подальшому нестабільної погоди сприятиме подальшому розвитку хвороби.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 4% дерев. Уражено 2% листя, максимально 6% з розвитком хвороби 5%. Аналізуючи багаторічні дані очікується подальший розвиток хвороби, який буде поширюватися і на плоди.

Спеціалісти відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків кожну декаду інформують Управління фітосанітарної безпеки Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби (м.Київ) про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб в плодових насадженнях, а також щочетверга розміщують на сайті Головного управління Держпродспоживслужби Дніпропетровської області інформацію про їх фітосанітарний стан.

З метою своєчасного інформування спеціалістів господарств про необхідність проведення захисних заходів в плодових насадженнях на протязі всього вегетаційного періоду спеціалістами відділу були підготовлені та висвітлені на сайті Головного управління сигналізаційні повідомлення про розвиток та поширення шкідливих організмів.

Своєчасні захисні заходи, проведені в господарствах, були спрямовані на припинення подальшого розповсюдження хвороб та зменшення чисельності шкідників. Сільгоспвиробникам, які займаються садівництвом, для обмеження поширення і розвитку шкідливих організмів в 2018 році рекомендовано забезпечити суворе дотримання системи захисту насаджень протягом всієї вегетації.