Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 15 червня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В першій та на початку другої декади червня трималась нестійка погода. Місцями по області пройшли сильні зливи з шквалистим вітром. Середньодобові температури повітря в більшості часу на  1º – 4º були нижче звичайних  і знаходились в межах 17º – 18º тепла. Лише в окремі дні декади вони підвищувались до 20 – 21º тепла, що на 1 – 3º вище норми. Середньодекадна температура повітря виявилась на 0.5º нижче за середню багаторічну і становила 18,1° тепла. І декада червня виявилась на 1,8º холоднішою відповідної декади минулого року. Максимальна температура повітря підвищувалась до 31° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 59° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 6,0° тепла, на поверхні ґрунту температура знижувалась до 4° тепла.

По області сума опадів за декаду була різною і складала від 0,5 мм до 30 мм. За рахунок інтенсивного накопичення ефективного тепла за минулий період відбувається прискорений, на тиждень раніше середніх багаторічних строків, розвиток практично усіх сільськогосподарських культур.

 

ШКІДНИКИ ТА ХВОРОБИ ОЗИМИХ КУЛЬТУР, ЯРОГО ЯЧМЕНЮ, ГОРОХУ

Личинки клопа шкідливої черепашки заселили 58% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності личинок 0,5 екз/м², максимально 3. За віковим складом личинки ІІІ віку становлять 70%, ІУ- 30%. Заселено та пошкоджено в середньому 3% колосків, максимально 7%.

Личинки пшеничного трипса шкодять на 66% обстежених площ посівів озимої пшениці, за середньої чисельності на колос – 2 лич, максимально 5, заселено в середньому 5% колосків, максимально 15%.

Злакові попелиці виявлені на 48% обстежених площ посівів зернових колосових культур, пошкоджено в середньому 2% колосків, максимально 6%, за середньої чисельності 3 екз/колос

Гороховий зерноїд. Відроджені личинки шкодочинять в стручках гороху. Заселення посівів гороху складає 100%. Пошкоджено в середньому 2% стручків, максимально 3% із середньою чисельністю 1 лич/стручок.

Горохова плодожерка. Розпочалося відродження личинок. На даний час пошкодження поодинокі.

Горохова попелиця виявлена на 100% обстежених площ посіву гороху. Заселено та пошкоджено в середньому 4,5% рослин, максимально 7% із середньою чисельністю 1,5 кол/рос, максимально 3.

Борошниста роса. Уражено 35% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2,2% рослин, максимально 6% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 5%.

Септоріоз. Хвороба виявлена на 23% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 2% рослин, максимально 4% (в загущених посівах). Розвиток хвороби 3.

Бура листкова іржа. Уражено 17% обстежених площ посіву озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 3%.

Кореневі гнилі були виявлені на 3% обстежених площ посівів озимої пшениці (посіяної по стерньовим попередникам), уражено в середньому 0,5% рослин. Розвиток хвороби 3%.

Плямистості виявлені на 32% обстежених площ посівів озимого ріпаку, уражено в середньому 3% рослин, максимально 7%. Розвиток хвороби 3%.

Пероноспорозом уражено 28% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 4%.

Фомозом уражено 14% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Борошнистою росою уражено 52% обстежених площ посівів ярого ячменю, в середньому 4% максимально 8% з розвитком хвороби 4.

Септоріоз виявлений на 26% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 3%.

Сітчаста плямистість уразила 16% обстежених площ посівів ярого ячменю, уражено в середньому 1,5% рослин максимально 3%, розвиток хвороби 3%.

Аскохітоз та іржа на посівах гороху. Хвороби виявлені на 27% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

ШКІДНИКИ ТА ХВОРОБИ СОНЯШНИКУ

Геліхризова попелиця заселила 28% обстежених площ посівів соняшнику, пошкодила в середньому 3% рослин, максимально 6%, за середньої чисельності 3 екз/росл, максимально 8 екз.

Пероноспороз. Хвороба виявлена на 11% обстежених площ посівів соняшнику, уражено до 1% рослин. Розвиток хвороби 1%.

Фомоз. Уражено 8% площ, в середньому до 1% рослин з розвитком хвороби 2%.

 

БАГАТОЇДНІ ШКІДНИКИ

Лучний метелик І покоління. Гусениці виявлені на крайових смугах посівів соняшника та кукурудзи. Заселено 26% обстежених площ посівів, в середньому 1,5% рослин, середня чисельність 2 гус/росл, максимально 3. За віковим складом гусениці І віку становлять 68%, ІІ – 32%.

Озима совка І покоління. Гусениці харчуються на 41% обстежених площ посівів соняшнику та кукурудзи. Середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2, пошкоджено в середньому 1% рослин. За віковим складом гусениці І віку становлять 70%, ІІ – 30%.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) середня чисельність личинок  – 0,3 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІІ віку становлять 86%, ІУ – 14%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 27%, кобилка темнокрила – 24%, хрестовичка мала – 24%, кобилка чорносмугаста – 25%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Білан ріпаковий І покоління. На рослинах капусти триває харчування гусениць, середня чисельність 2 гус/росл, максимально 6. Заселено та пошкоджено в середньому 2,5% рослин. За віковим складом гусениці І віку становлять 61%, ІІ – 39%.

Гусениці бавовникової совки І покоління шкодять на 19% обстежених площ посівів соняшнику  та кукурудзи. Заселено 1,5% рослин, максимально 3%, середня чисельність 1 гус/росл. За віковим складом гусениці І віку становлять 71%, ІІ – 29%.

 

ШКІДНИКИ ОВОЧЕВИХ КУЛЬТУР

Колорадський жук. На рослинах картоплі та томатів триває живлення личинок, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 5. Пошкоджено в середньому 6% рослин, максимально 12% в слабкому ступені та середньому ступенях.

Хрестоцвітні блішки харчуються на рослинах капусти у приватному секторі. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 4,5% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

Завершилась шкодочинність та спостерігається залялькування гусениць капустяної молі І покоління на рослинах капусти. Заселено та пошкоджено в середньому 4% рослин, максимально 7%, середня чисельність гусениць 2, максимально 4 на рослині. За віковим складом гусениці ІІІ віку складають 35%, лялечки – 65%.

На капусті триває харчування попелиць. Заселено 3% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 1 кол/росл.

 

ШКІДНИКИ САДУ

Яблунева плодожерка ІІ покоління. Триває літ, відкладання яєць метеликів ІІ покоління. За добу налічується 1,5, максимально 3 метелика. За сприятливих погодних умов з 15 червня очікується початок відродження гусениць.

Каліфорнійська щитівка. Відроджені личинки знаходяться на гілках дерев. Шкідником заселено 28% дерев. Середня чисельність личинок складає 0,3лич/пмг, максимально 3.

Зелена яблунева попелиця. Триває живлення личинок нових поколінь. Шкідником заселено 82% дерев. Заселено та пошкоджено в середньому 3% листочків, максимально 8% (особливо на молодих пагонах). Середня чисельність складає 4 екз/лист, максимально 7.

Кільчастий і непарний шовкопряд. Закінчується шкодочинність гусениць. Гусениці виявлені на 2% дерев із середньою чисельністю 0,1 екз/пмг,максимально 1. Пошкоджено 3,5% листочків, максимально 7%. 

Яблунева листоблішка. Триває шкодочинність личинок. Заселено 22% дерев із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 7 при заселені 5% листя, максимально 11%.

Яблуневий пильщик. Пошкоджені личинками плоди яблук виявлені на 24% дерев. В середньому пошкоджено 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Кліщі. Триває шкодочинність кліщів.

Червоний плодовий кліщ виявлений на 72% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 2,5% листя, максимально 6% із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 6.

Бурий плодовий заселив 13% дерев, глодовий 7% . Заселено в середньому 2% листя, максимально 5% із середньою чисельністю   2,5екз/лист, максимально 5.

Сливова плодожерка. Закінчується шкодочинність гусениць І покоління. Шкідником заселено 55% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 2%, максимально 5% із середньою чисельністю 1 гус/плід. На даний час проходить залялькування гусениць.

Вишнева муха. Триває шкодочинність личинок всередині плодів. Пошкоджені плоди Були виявлені на 27% дерев. Пошкоджено в середньому 3% плодів, максимально 9% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Вишнева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць нових поколінь. Заселено 45% дерев. Пошкоджено в середньому 6,5% листя, максимально 12% (особливо на молодих пагонах) із середньою чисельністю 3 кол/лист, максимально 5.

 

ХВОРОБИ ПЛОДОВИХ КУЛЬТУР

Подальше поширення хвороб в І декаді червня не спостерігалося.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев, максимально 40%. Уражено в середньому 6,5% листкових розеток, максимально 18% з розвитком хвороби 10%.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 4% дерев. Уражено 2% листя, максимально 6% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев,  уражено в середньому 3% листя, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев Уражено в середньому 4% пагонів, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби постерігаються на деревах в приватному секторі. Уражено 6% дерев, листя уражено в середньому 6%, максимально 11% з розвитком хвороби 15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено в середньому 7% листя,  максимально 15% з розвитком хвороби 7%.