Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 27 червня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

На протязі другої і третьої декади червня продовжує утримуватися спекотна погода. Лише 2 дні спостерігалося зниження температури повітря, особливо вночі до +12°, пройшли незначні опади –до 5мм і знову установилася жарка і суха погода. Середньодекадна температура повітря становила 22,3° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 38° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 12° тепла.

Агрометеорологічні умови для росту та розвитку пізніх с/г культур складаються задовільні. У рослин соняшнику спостерігається втрата тургору вдень.  

В господарствах області триває збирання врожаю озимих культур та гороху.

Шкідники та хвороби озимих і ярих культур

Клоп шкідлива черепашка. Закінчується доживлення личинок. Шкідник виявлений на 58% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності  0,4 екз/м², максимально 3. За віковим складом личинки ІУ віку становлять 30%, У- 60% і молоді клопи -10%. Заселено в середньому 4,5% колосків, максимально 7%.

Хлібні жуки. Триває шкодочинність жука-кузьки на посівах озимої пшениці і ярого ячменю. Шкідник заселив до 18% площ озимої пшениці і і 100% ярого ячменю, але чисельність його незначна -0,1 екз/м², максимально 2. Заселено в середньому до 1% колосків, максимально 3%.

Хлібна жужелиця. Виявлено появу жуків на колосках озимої пшениці. Заселено 11% площ і середня чисельність жуків складає 1екз/колос при заселені 0,3% колосків, максимально 2%.

Продовжується шкодочинність  геліхризової попелиці на рослинах соняшнику. Заселено 22% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5%, за середньої чисельності 5 екз/росл, максимально 9.

Попелиця на кукурудзі. Спекотна погода сприяє розмноженню та розселенню попелиць. Заселено 100% площ. Рослин заселено в середньому 5%, максимально 13% із середньою чисельністю 4екз/росл, максимально 8.

Попелиця на сої. Заселено 100% площ. Рослин заселено в середньому 2,5%, максимально 6% із середньою чисельністю 3екз/росл, максимально 7.

Акацієва вогнівка І покоління. Спостерігається шкодочинність гусениць на посівах сої. Пошкоджено в середньому 3% рослин за середньої чисельності 1,5гус/росл, максимально 2. За віковим складом гусениці ІІІ віку складають 70% і ІУ-30%.

 

Хвороби озимих культур

Септоріоз колоса оз.пшениці. Хвороба виявлена на 23% обстежених площах (де спостерігалася хвороба на листі), в середньому 0,3% колосків, максимально1%. Розвиток хвороби 2%.

Фузаріоз колоса. В поточному році хвороба не мала широкого поширення. Уражено 4% обстежених площ посіву оз. пшениці, в середньому 0,1% колосків, максимально 1% з розвитком хвороби 2%.

Летюча сажка,спостерігається на 2% обстежених площ посіву оз.пшениці, уражено в середньому 0,1% колосків, максимально 1%.

Біла та сіра гнилі стручків на оз. ріпаку. Уражено 5% обстежених площ, в середньому 1,8% стручків, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

 

Хвороби ярих культур

Уражене хворобами листя на ярих культурах засихає.

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Уражено 52% площ, в середньому 4% максимально 8% з розвитком хвороби 4% .

Септоріоз на ярому ячмені. Хвороба виявлена на 26% обстежених площ посіву, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 3% .

Сітчаста плямистість на ярому ячмені. Уразила 16% обстежених площ посівів, уражено в середньому 1,5% рослин максимально 3%, розвиток хвороби 3%.

Пероноспороз на посівах соняшнику. Уражено 11% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 4% з розвитком хвороби 2%.

Фомоз на посівах соняшнику. Уражено 8% обстежених площ. Рослин уражено в середньому1,5% , максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

 

Багатоїдні шкідники

Лучний метелик І покоління. Закінчується доживлення гусениць  на крайових смугах посівів соняшника та кукурудзи. Заселено 26% обстежених площ посівів, в середньому 1,5% рослин, середня чисельність 2 гус/росл, максимально 3. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 10%, У – 60% і лялечки -30%.

Озима совка І покоління. Триває шкодочинність гусениць. Заселено 41% обстежених площ посівів соняшнику та кукурудзи. Середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2, пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 3%. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 30%, У – 60% і  УІ-10%.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) середня чисельність личинок  – 0,3 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІІ віку становлять 25%, ІУ – 55% і У- 20%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 27%, кобилка темнокрила – 24%, хрестовичка мала – 24%, кобилка чорносмугаста – 25%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Білан ріпаковий І покоління. Завершується  харчування гусениць на рослинах капусти, середня чисельність 1,5 гус/росл, максимально 5. Заселено та пошкоджено в середньому 2,5% рослин. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 10%, У – 70%, лялечки -20%.

Триває шкодочинність гусениць бавовникової совки І покоління на посівах соняшнику та кукурудзи. Заселено 19% обстежених площ. Заселено 1,5% рослин, максимально 3%, середня чисельність 1 гус/росл. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 25%, У – 70% і УІ-5%.

Стебловий метелик. Наприкінці ІІІ декади спостерігався початок льоту метеликів. На даний час літ поодинокий.

 

Шкідники овочевих культур та картоплі

 Колорадський жук. Триває відродження і шкодочинність личинок нових поколінь. Заселено і пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 8 із середньою чисельністю 5лич/рос, максимально 12% в слабкому ступені.

Хрестоцвітні блішки харчуються на рослинах капусти у приватному секторі. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 4,5% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

Триває шкодочинність  капустяної молі на рослинах капусти. Заселено та пошкоджено в середньому 4% рослин, максимально 7%, середня чисельність гусениць 2, максимально 4 на рослині. За віковим складом гусениці гусениці ІІІ віку складають 30%, ІУ – 70%.

Триває шкодочинність попелиць на рослинах капусти. Заселено 3% рослин, максимально 8%, за середньої чисельності 4 кол/росл, максимально 7 кол/росл.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка ІІ покоління. Триває шкодочинність гусениць всередині плодів. Пошкоджені плоди виявлені на 65% дерев. Пошкоджено в середньому 2% плодів, максимально 4% із середньою чисельність 1 гус/плід.

Каліфорнійська щитівка. Шкідником заселено 28% дерев. Середня чисельність личинок складає 0,3лич/пмг, максимально 3. На даний час проходить період линьки личинок.

Зелена яблунева попелиця. Триває відродження і живлення личинок нових поколінь. Шкідником заселено 82% дерев. Заселено та пошкоджено в середньому 5% листочків, максимально 11% (особливо на молодих пагонах). Середня чисельність складає 3 кол/лист, максимально 5.

Яблунева листоблішка. Триває шкодочинність личинок. Заселено 22% дерев із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 7 при заселені 5% листя, максимально 11%.

Яблуневий пильщик. Пошкоджені личинками плоди яблук виявлені на 24% дерев. В середньому пошкоджено 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Кліщі. Триває шкодочинність кліщів.

Червоний плодовий кліщ виявлений на 72% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 4% листя, максимально 11% із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 7.

Бурий плодовий кліщ заселив 13% дерев, глодовий кліщ 7%. Заселено в середньому 3% листя, максимально 7% із середньою чисельністю   2,5екз/лист, максимально 5.

Сливова плодожерка. Гусениці знаходяться в залялькованому стані.

Вишнева муха. Триває шкодочинність личинок всередині плодів. Пошкоджені плоди були виявлені на 27% дерев. Пошкоджено в середньому 3% плодів, максимально 9% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Вишнева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць нових поколінь. Заселено 52% дерев. Пошкоджено в середньому 8% листя, максимально 17% (особливо на молодих пагонах) із середньою чисельністю 2 кол/лист, максимально 5.

 

Хвороби плодових культур

Утримання сухої і жаркої погоди не сприяє поширенню хвороб.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев, максимально 40%. Уражено в середньому 6,5% листкових розеток, максимально 18% з розвитком хвороби 10%.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 4% дерев. Уражено 2% листя, максимально 6% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев,  уражено в середньому 3% листя, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев Уражено в середньому 4% пагонів, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби спостерігаються на деревах в приватному секторі. Уражено 6% дерев, листя уражено в середньому 6%, максимально 11% з розвитком хвороби 15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено в середньому 7% листя,  максимально 15% з розвитком хвороби 7%.