Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 5 липня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В третій декаді червня  переважала спекотна з грозами та сильним вітром погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на  2º – 7º були вище звичайних  і знаходились в межах 23º – 27º тепла. Лише 24 – 25 червня вони знижувались до 18º тепла, що на 3º нижче норми. Середньодекадна температура повітря виявилась на 3,0º вище за середню багаторічну і становила 23,1° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 34,2° тепла, поверхня ґрунту  прогрівалась до 62° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 9,5° тепла, на поверхні ґрунту температура знижувалась  до 8° тепла.

Опади спостерігались наприкінці декади, їх сума по області була різною і складала від 11 до 52 мм.

Вегетація с/г культур відбувається з випередженням середніх багаторічних строків на тиждень. Погодні умови для наливу зерна та вегетації пізніх с/г культур були несприятливі. Високі температури, низька вологість  повітря, суховійні явища негативно впливали на посіви с/г культур.

В господарствах області продовжується збирання врожаю озимих культур та гороху.

 

Шкідники та хвороби озимих і ярих культур

Клоп шкідлива черепашка. Личинки та молоді клопи шкодять на 58% обстежених площ посівів зернових колосових культур. Середня чисельність 0,4 екз/м², максимально 3. За віковим складом личинки У віку становлять 35%, молоді клопи – 65%. Заселено та пошкоджено в середньому 4,5% колосків, максимально 7%.

Жук кузька шкодить на посівах озимої пшениці і ярого ячменю. Заселено 21% обстежених площ посівів озимої пшениці та 100% ярого ячменю, середня чисельність 0,1 екз/м², максимально 4 (в осередках). Заселено в середньому до 1% колосків, максимально 3%.

Хлібна жужелиця. Заселено 16% площ посівів озимої пшениці, середня чисельність жуків складала 1 екз/колос при заселені 0,5% колосків, максимально 2%.

Триває харчування геліхризової попелиці на рослинах соняшнику. Заселено 26% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5%, за середньої чисельності 5 екз/росл, максимально 9.

Попелиця на кукурудзі. Заселені всі обстеженні площі посіву, в середньому 5%, максимально 14%, середня чисельність 4 екз/росл, максимально 8.

Попелиця на сої. Заселено 100% площ, в середньому 2,5%, максимально 6%, середня чисельність 3 екз/росл, максимально 7.

Акацієва вогнівка І покоління. Триває харчування гусениць на посівах сої. Пошкоджено в середньому 3% рослин за середньої чисельності 1,5 гус/росл, максимально 2. За віковим складом гусениці ІУ віку складають 73%, У – 27%. Найближчим часом очікується залялькування гусениць.

 

Хвороби озимих культур

Зниження температури повітря та волога погода останніх днів третьої декади червня та початку першої декади липня були сприятливими для поширення більшості хвороб на посівах с/г культур.

Септоріозом колоса уражено 23% обстежених площах (де спостерігалася хвороба на листі), в середньому 1% колосків, максимально 2%. Розвиток хвороби 2%.

Фузаріоз колоса. Уражено 4% обстежених площ посіву озимої пшениці, в середньому 0,2% колосків, максимально 1% з розвитком хвороби 2%.

Летючою сажкою уражено 2% обстежених площ посіву озимої пшениці (на полях одноосібників), уражено в середньому 0,1% колосків, максимально 1%.

Біла та сіра гнилі стручків на озимому ріпаку. Уражено 5% обстежених площ, в середньому 2% стручків, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

 

Хвороби ярих культур

Септоріоз на ярому ячмені. Хвороба виявлена на колосі, уражено 14% обстежених площ посіву, в середньому 0,5% рослин, максимально 2%. Розвиток хвороби 2%.

Пероноспороз на посівах соняшнику. Уражено 17% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Фомоз на посівах соняшнику. Уражено 9% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Іржа. Уражено 6% обстежених площ посівів, в середньому 1% рослин з розвитком хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Лучний метелик ІІ покоління. На неорних землях розпочався поодинокий літ метеликів.

Озима совка І покоління. Завершується харчування та розпочалось залялькування гусениць. Заселено 41% обстежених площ посівів соняшнику та кукурудзи. Середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2, пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 3%. За віковим складом гусениці У віку становлять 66%, УІ – 30%, лялечки – 4%.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) середня чисельність личинок  – 0,3 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІІ віку становлять 16%, ІУ – 61%,  У- 23%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 27%, кобилка темнокрила – 24%, хрестовичка мала – 24%, кобилка чорносмугаста – 25%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Білан ріпаковий І покоління. Гусениці у залялькованому стані.

Завершується живлення гусениць бавовникової совки І покоління на посівах соняшнику та кукурудзи. Заселено 19% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, середня чисельність 1 гус/росл. За віковим складом гусениці У віку становлять 83%, УІ – 17%.

Стебловий метелик. Триває літ метеликів та розпочалось відкладання яєць на посівах кукурудзи. На 10 кроків налічується в середньому 1, максимально 2 метелика.

 

Шкідники овочевих культур та картоплі

Колорадський жук. Личинки пошкодили в середньому 4,5% рослин, максимально 10, середня чисельність 3 лич/рос, максимально 6.

Хрестоцвітні блішки харчуються на рослинах капусти у приватному секторі. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 4,5% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

Гусениці капустяної молі ІІ покоління знаходяться у залялькованому стані.

Триває шкодочинність попелиць на рослинах капусти. Заселено 3% рослин, максимально 8%, за середньої чисельності 4 кол/росл, максимально 7 кол/росл.

На огірках виявлено живлення попелиць. Заселено 45% обстежених площ, в середньому 3% рослин, максимально 8%, середня чисельність 1 кол/росл, максимально 3.

Фітофтороз на томатах. Уражено в середньому 2% рослин, розвиток хвороби 2%.

Бактеріоз на огірках. Уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 4%, розвиток хвороби 2%.

Шкідники саду

Яблунева плодожерка ІІ покоління. Гусениці заселили 65% дерев. Пошкоджено в середньому 2% плодів, максимально 4% із середньою чисельність 1 гус/плід.

Каліфорнійська щитівка виявлена на 28% дерев. Середня чисельність личинок складала 0,3лич/пмг, максимально 3.

Зелена яблунева попелиця. Заселено 82% дерев, пошкоджено в середньому 5% листочків, максимально 11% (особливо на молодих пагонах). Середня чисельність – 3 кол/лист, максимально 5.

Яблунева  листоблішка. Продовжується харчування личинок. Заселено 22% дерев із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 7 при заселені 5% листя, максимально 11%.

Яблуневий пильщик. Заселено 24% дерев. В середньому пошкоджено 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Червоний плодовий кліщ виявлений на 72% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 4% листя, максимально 11% із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 7.

Бурий плодовий кліщ заселив 13% дерев, глодовий кліщ 7%. Заселено в середньому 3% листя, максимально 7% із середньою чисельністю   2,5екз/лист, максимально 5.

Вишнева попелиця. Заселено 52% дерев. Пошкоджено в середньому 8% листя, максимально 17% (особливо на молодих пагонах) середня чисельність  2 кол/лист, максимально 5.

 

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні виявлена на 32% дерев, максимально 40%. Уражено в середньому 6,5% листкових розеток, максимально 18% з розвитком хвороби 10%.

Парша на яблуні. Уражено 4% дерев, в середньому 2% листя, максимально 6% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев,  уражено в середньому 3% листя, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев Уражено в середньому 4% пагонів, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Уражено 6% дерев, листя уражено в середньому 6%, максимально 11% з розвитком хвороби 15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 5% дерев, в середньому 8% листя,  максимально 16% з розвитком хвороби 7%.