Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 19 липня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Друга декада липня характеризувалась мінливою погодою. На півдні та в центрі області пройшли дощі, на іншій території області спостерігалась суха погода. Середньодекадна температура повітря становила 23,1° тепла, максимальна підвищувалась до 35° тепла, мінімальна опускалась до 15° тепла.

Опади по області  випали у різній кількості від 1,5 мм до 35 мм.

В південних та центральних районах області з випаданням опадів покращились умови для вегетації пізніх культур. В інших районах спостерігається низька вологість повітря та суховійні явища, що негативно впливають на посіви с/г культур.

 

Шкідники озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику, сої

Молоді клопи шкідливої черепашки дохарчовуються у незібраних посівах зернових колосових культур. Середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 3.

Хлібна жужелиця знаходиться у стані літньої діапаузи.

Продовжується шкодочинність геліхризової попелиці на рослинах соняшнику. Заселено 31% обстежених площ, пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 6%, за середньої чисельності 4 екз/росл, максимально 12.

Попелиці на кукурудзі шкодять на всіх обстежених площах посіву. Пошкоджено в середньому 6% рослин, максимально 15%, середня чисельність 3 екз/росл, максимально 10.

Попелиця на сої. Заселено 100% обстежених площ посіву, в середньому 3% рослин, максимально 7%, середня чисельність 3 екз/росл, максимально 6.

Павутинний кліщ виявлений на всіх обстежених площах посівів сої, за середньої чисельності 2,4, максимально 5 екз/лист, було пошкоджено в середньому 7% рослин, максимально 12%.

Акацієва вогнівка І покоління. Гусениці у залялькованому стані. Найближчим часом очікується літ метеликів ІІ покоління.

 

Хвороби озимих культур, ярого ячменю, кукурудзи, соняшнику, сої

Септоріоз колоса виявлений на 23% обстежених площах (де спостерігалася хвороба на листі), уражено в середньому 1% колосків, максимально 3%. Розвиток хвороби 3%.

Фузаріоз колоса. Уражено 4% обстежених площ посіву озимої пшениці, в середньому 0,2% колосків, максимально 1% з розвитком хвороби 3%.

Летючою сажкою уражено 2% обстежених площ посіву озимої пшениці (на необроблених площах одноосібників), уражено в середньому 0,1% колосків, максимально 1%.

Пухирчаста сажка на кукурудзі. Уражено 7% обстежених площ, до 1% рослин, максимально 3%.

Септоріоз на ярому ячмені. Уражено 14% обстежених площ посіву, в середньому 1% колосків, максимально 3%. Розвиток хвороби 3%.

Пероноспороз на посівах соняшнику. Уражено 19% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Фомозом уражено 9% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Іржа виявлена на 8% обстежених площ посівів, в середньому 1,5% рослин з розвитком хвороби 2%.

Аскохітоз та альтернаріоз на сої. Уражено 30% обстежених площ, 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Відмічено літ та відкладання яєць лучного метелика ІІ покоління. У південних районах області виявлені поодинокі екземпляри відроджених гусениць на крайових смугах посівів соняшника. На неорних землях на 10 кроків налічено в середньому 2 метелика.

Озима совка І покоління. Гусениці у залялькованому стані.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) триває переміщення шкідника, середня чисельність личинок  – 0,5 екз/м², максимально 4. За віковим складом личинки ІУ віку становлять 64%, У – 36%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 28%, кобилка темнокрила – 23%, хрестовичка мала – 24%, кобилка чорносмугаста – 25%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Білан капустяний ІІ покоління. Триває літ та розпочалось відкладання яєць метеликів на капусті.

Гусениці бавовникової совки І покоління знаходяться у залялькованому стані. У наступній декаді очікується літ метеликів ІІ покоління.

Гусениці стеблового метелика шкодять на 47% обстежених площ посівів кукурудзи, Заселено в середньому 1,5% рослин, максимально 4% (цукрова кукурудза). Гусениці І віку становила 21%, ІІ – 64%, ІІІ – 15%.

 

Шкідники овочевих культур та картоплі

Колорадський жук. Личинки та імаго шкодять на томатах та баклажанах, пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 8, середня чисельність імаго – 1 екз/росл, личинок – 1 лич/рос, максимально 3, яйцекладок – 1 яйцекладка/ росл.

Триває літ, відкладання яєць та відродження гусениць капустяної молі ІІІ покоління на рослинах капусти.

Попелиці живляться на рослинах капусти. Заселено в середньому 5% рослин, максимально 8%, за середньої чисельності 4 кол/росл, максимально 7 кол/росл.

На огірках виявлено живлення попелиць. Заселено 68% обстежених площ, в середньому 4% рослин, максимально 10%, середня чисельність 1 кол/росл, максимально 3.

Фітофтороз на томатах. Уражено в середньому 2% рослин, розвиток хвороби 3%.

Бактеріоз на огірках. Уражено в середньому 2% рослин, максимально 5%, розвиток хвороби 3%.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка ІІ покоління. Продовжується живлення гусениць в плодах. Пошкоджені плоди виявлені на 68% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 6% плодів, максимально 10% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Каліфорнійська щитівка. Триває шкодочинність личинок. Пошкоджені личинками плоди виявлені на 28% дерев. Середня чисельність личинок складає 0,3 лич/пмг, максимально 3. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 6% плодів, максимально 11%.

Зелена  яблунева  попелиця. Триває живлення личинок нових поколінь. Шкідником заселено 100% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 8% листочків, максимально 22% (особливо на молодих пагонах). Середня  чисельність  складає 4  екз/лист, максимально 7. Пошкоджене личинками листя засихає.          

Кліщі. Продовжується шкодочинність кліщів. Погодні умови сприятливі для відродження і шкодочинністі нових поколінь кліщів. Пошкоджене листя засихає.          

Червоний плодовий кліщ  заселив 72% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 12% листя, максимально 25% із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 7.

Бурий плодовий заселив 13% дерев, глодовий -7%. Заселено в середньому 7% листя, максимально 16% із середньою чисельністю  3екз/лист, максимально 5.

Сливова плодожерка ІІ покоління. Триває Шкодочинність гусениць ІІ покоління. Шкідником заселено 59% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 4%, максимально 9% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Вишнева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць нових поколінь. Заселено 53% дерев. Пошкоджено в середньому 12% листя, максимально 28% (особливо на молодих пагонах) із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 6.

Білан жилкуватий. Триває літ метеликів і відкладання яєць. В радіусі 25м налічується в середньому 3, максимально 5 метеликів.

 

Хвороби плодових культур

Спостерігається засихання і опадання ураженого хворобами листя.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев. Уражено в середньому 6,5% листя, максимально 18% з розвитком хвороби 10%.

Парша на яблуні. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 7%. Плодів уражено в середньому 5%, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев, уражено в середньому 6% листя, максимально 11% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев. Уражено в середньому 5% пагонів, максимально 8% з розвитком хвороби 5%.

Кучерявість листя персика. Уражено 6% дерев, листя уражено в середньому 6%, максимально 12% з  розвитком  хвороби 15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 5% дерев. Уражено в середньому 8% листя, максимально 16% з розвитком хвороби 7%. Погодні умови не сприяють подальшому розвитку хвороби.

Кокомікоз сливи. Прояви хвороби виявлено на 3% дерев. Уражено в середньому 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.