Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 26 липня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В другій та на початку ІІІ декади липня спостерігалася тепла, місцями по області зі значними опадами погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1º – 5º були вище за норму і знаходились в межах 21º – 25º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 1,7º вище за середню багаторічну і становила 22,9° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 33° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 61° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 15,7° тепла, поверхня  ґрунту в цей час охолоджувалась  до 14° тепла.

Сума опадів по області різнилась і складала від 9 мм до 46 мм. Агрометеорологічні умови для росту і розвитку пізніх просапних культур були переважно сприятливі.

 

Багатоїдні шкідники

 

Продовжується поодинокий літ, відкладання яєць та розпочалось відродження гусениць лучного метелика ІІ покоління. На крайових смугах посівів соняшника та кукурудзи середня чисельність гусениць 0,1 екз/м², максимально 1. В районах, де трималась суха погода, чисельність гусениць очікується незначною через висихання яйцекладок.

Озима совка ІІ покоління. Розпочався літ метеликів. За добу на феромонну пастку налічено в середньому 1 екз, максимально 3.

Саранові. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) спостерігається окрилення комах, середня чисельність личинок  – 0,5 екз/м², максимально 4. За віковим складом личинки ІУ віку становлять 11%, У – 77%, дорослі комахи – 12%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 30%, кобилка темнокрила – 22%, хрестовичка мала – 25%, кобилка чорносмугаста – 23%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Білан капустяний ІІ покоління. Продовжується поодинокий літ метеликів та розпочалось відродження гусениць на капусті. Яйцекладки виявлені на 3% рослин.

Триває шкодочинність стеблового метелика на 47% обстежених площ посівів кукурудзи, Заселено в середньому 1,5% рослин, максимально 4% (цукрова кукурудза). Гусениці  ІІ віку становила – 27%, ІІІ – 69%, ІУ- 4%.

 

Шкідники озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику, сої

 

Спостерігається зменшення чисельності геліхризової попелиці на рослинах соняшнику. Заселено 31% обстежених площ, пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 6%, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 5.

На посівах кукурудзи відмічено зменшення чисельності попелиць. Пошкоджено в середньому 6% рослин, максимально 15%, середня чисельність 2 екз/росл, максимально 5.

Попелиця на сої. Заселено 100% обстежених площ посіву, в середньому 3% рослин, максимально 7%, середня чисельність 3 екз/росл, максимально 6.

Павутинний кліщ виявлений на всіх обстежених площах посівів сої, за середньої чисельності 2,4, максимально 5 екз/лист, було пошкоджено в середньому 7% рослин, максимально 12%.

Акацієва вогнівка ІІ покоління. Розпочався поодинокий літ метеликів.

 

Хвороби кукурудзи, соняшнику, сої

 

25 та 26 липня на всій території області спостерігалась дощова погода та зниження температури повітря. За таких погодних умов можливе осередкове збільшення уражених площ та рослин основними хворобами на сільськогосподарських посівах.

Пухирчаста сажка на кукурудзі. Уражено 7% обстежених площ, до 1% рослин, максимально 2%.

Летюча сажка. Уражено 2% обстежених площ посівів кукурудзи, 0,2% рослин.

Пероноспороз на посівах соняшнику. Уражено 19% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Фомозом уражено 9% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Іржа виявлена на 11% обстежених площ посівів, в середньому 1,5% рослин з розвитком хвороби 2%.

Аскохітоз та альтернаріоз на сої. Уражено 30% обстежених площ, 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Шкідники овочевих культур та картоплі

 

Колорадський жук. Спостерігається відродження та шкодочинність личинок на томатах та баклажанах, пошкоджено в середньому 4% рослин, максимально 9, середня чисельність імаго – 1 екз/росл, личинок – 3 лич/рос, максимально 5.

Гусениці капустяної молі ІІІ покоління харчуються на рослинах капусти. Заселено 3% рослин, за середньої чисельності 1,5 гус/росл.

Попелиці на капусті. Заселено в середньому 5% рослин, максимально 8%, за середньої чисельності 4 кол/росл, максимально 7 кол/росл.

На огірках виявлено живлення попелиць. Заселено 68% обстежених площ, в середньому 4% рослин, максимально 10%, середня чисельність 1 кол/росл, максимально 3.

Фітофтороз на томатах. Уражено в середньому 2% рослин, 1% плодів, розвиток хвороби 4%.

Верхівкова гниль уразила 1% плодів. Розвиток хвороби 7%.

Бактеріоз на огірках. Уражено в середньому 4% рослин, максимально 7%, розвиток хвороби 4%.

 

Шкідники саду

 

Яблунева плодожерка ІІІ покоління. Гусениці в залялькованому стані. З 24 липня відмічено початок льоту метеликів ІІІ покоління. На феромонну пастку за добу налічується в середньому 2, максимально 4 метелика.

Каліфорнійська щитівка. Личинки доживились до стадії дорослих самок. Найближчим часом очікується відродження личинок ІІ покоління. 

Зелена  яблунева  попелиця. Жарка погода сприяє засиханню пошкодженого листя і зменшенню попелиць. Шкідником заселено 100% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 5% листочків, максимально 10%. Середня  чисельність  складає 3  екз/лист, максимально 5. 

Кліщі.  Продовжується шкодочинність кліщів. 

Червоний плодовий кліщ. Заселено 72% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 12% листя, максимально 25% із середньою чисельністю  4екз/лист, максимально 7.

Бурий плодовий заселив 13% дерев, глодовий -7%. Заселено в середньому 7% листя, максимально 16% із середньою чисельністю   3екз/лист, максимально 5.

Сливова плодожерка ІІ пок. Триває залялькування гусениць ІІ покоління. Шкідником заселено 59% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 4%, максимально 9% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Вишнева попелиця. Продовжується Шкодочинність попелиць нових поколінь. Заселено 53% дерев. Пошкоджено в середньому 12% листя, максимально 28% (особливо на молодих пагонах) із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 6.

Білан жилкуватий. Триває літ метеликів, відкладання яєць і їх ембріональний розвиток. В радіусі 25м налічується в середньому 1, максимально 2 метелика. Найближчим часом очікується відродження гусениць. 

 

Хвороби плодових культур

 

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев. Уражено в середньому 6,5% листя, максимально 18% з розвитком хвороби 10%.

Парша на яблуні. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 7%. Плодів уражено в середньому 5%, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев,  уражено в середньому 6% листя, максимально 11% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев. Уражено в середньому 5% пагонів, максимально 8% з розвитком хвороби 5%.

Кучерявість  листя персика. Уражено  6% дерев, листя уражено в середньому 6%, максимально 12% з  розвитком  хвороби  15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 5% дерев. Уражено в середньому 8% листя,  максимально 16% з розвитком хвороби 7%.

Кокомікоз сливи. Хворобою уражено 3% дерев. Уражено в середньому 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.