Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 2 серпня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В  ІІІ декаді липня спостерігалася тепла, спекотна зі значними опадами погода. Середньодекадна температура повітря становила 23,0° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 34° тепла, мінімальна температура повітря знижувалась до 17° тепла, поверхня  ґрунту в цей час охолоджувалась  до 15° тепла.

Сума опадів по області різнилась і складала від 18 мм до 64 мм. Агрометеорологічні умови для росту і розвитку пізніх просапних культур були  сприятливі.

 

Багатоїдні шкідники

Лучний метелик ІІ покоління. В поточному році, через висихання яйцекладок, розвиток ІІ покоління гусениць лучного метелика слабкий. На крайових смугах посівів соняшника та кукурудзи середня чисельність гусениць складає 0,1 екз/м2, максимально 1. За віковим складом гусениці І віку -70% і ІІ- 30%.

Озима совка ІІ покоління. Триває літ метеликів і відкладання яєць. За добу на феромонну пастку налічено в середньому 1 екз, максимально 2.

Саранові. Закінчується доживлення личинок старших віків і на даний час триває окрилення комах в місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) Середня чисельність личинок  – 0,5 екз/ м2, максимально 4. За віковим складом личинки У віку становлять 65% і  дорослі комахи – 35%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 30%, кобилка темнокрила – 22%, хрестовичка мала – 25%, кобилка чорносмугаста – 23%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Білан капустяний ІІ покоління. Триває шкодочинність гусениць на рослинах пізньої капусти. Заселено і пошкоджено 2,5% рослин, максимально 4% за середньої чисельності 3,5гус/рос, максимально 8. За віковим складом гусениці І віку складають 65%, ІІ-35%. (Дніпропетровський район).

Стебловий метелик. Триває шкодочинність гусениць на 47% обстежених площ посівів кукурудзи. Заселено в середньому 1,5% рослин, максимально 4% (цукрова кукурудза). Гусениці  ІІ віку становили – 12%, ІІІ – 70%, ІУ- 18% (Нікопольська сортодослідна станція).

 

Шкідники озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику, сої

Хлібна жужелиця. Погодні умови ІІ і ІІІ декад липня ( опади і зниження температури повітря) посприяли виходу жуків із стану літньої діапаузи. На даний час жуки знаходяться на полях після озимої пшениці і середня чисельність їх складає 0,2 екз/ м2, максимально 2.

Клоп шкідлива черепашка. Спостерігається переліт молодих окрилених клопів в лісосмуги. Середня чисельність їх складає  0,3 екз/ м2, максимально 3, але очікується збільшення чисельності, оскільки шкідника ще виявлено на грунтових дорогах і на полях.

Геліхризова попелиця. Триває шкодочинність попелиць на рослинах соняшнику. Заселено 31% обстежених площ, пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 6%, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 5.

Злакова попелиця на кукурудзі. Підсихання нижнього листя на кукурудзі сприяє зменшенню чисельності попелиць. Заселено і пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 8%, середня чисельність 2 екз/росл, максимально 4.

Попелиця на сої. Заселено 100% обстежених площ посіву, в середньому 3% рослин, максимально 7%, середня чисельність 3 екз/росл, максимально 6.

Павутинний кліщ. Заселено 100% обстежених площ посіву за середньої чисельності 2,4, максимально 5 екз/лист, було пошкоджено в середньому 7% рослин, максимально 12%.

Акацієва вогнівка ІІ покоління. Триває літ метеликів. За добу налічується в середньому 1, максимально 3 метелика.

 

Хвороби кукурудзи, соняшнику, сої

 Сильні зливи (64мм) і підвищена вологість повітря в деяких районах області сприяли збільшенню розвитку  хвороб.

Пухирчаста сажка на кукурудзі. Уражено 7% обстежених площ, до 1% рослин, максимально 2%.

Летюча сажка. Уражено 2% обстежених площ посівів кукурудзи, 0,2% рослин, максимально 1%.

 

Пероноспороз на посівах соняшнику. Уражено 19% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3% (СГП «Чумаки»Дніпровський район).

Фомозом уражено 9% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Іржа виявлена на 11% обстежених площ посівів, в середньому 1,5% рослин з розвитком хвороби 3%.

 

Аскохітоз та альтернаріоз на сої. Уражено 30% обстежених площ, 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2% (СФГ «Весна» Петриківського району).

 

Шкідники овочевих культур та картоплі

 

Колорадський жук. Триває шкодочинність личинок на томатах та баклажанах, пошкоджено в середньому 4,5% рослин, максимально 9, середня чисельність  личинок – 4 лич/рос, максимально 7.

Капустяна міль ІІІ покоління. Продовжується живлення гусениць  на рослинах капусти. Заселено 3% рослин, за середньої чисельності 1,5 гус/росл.

Попелиці на капусті. Заселено в середньому 5% рослин, максимально 8%, за середньої чисельності 4 кол/росл, максимально 7 кол/росл.

Продовжується живлення попелиць на огірках. Заселено 68% обстежених площ, в середньому 5% рослин, максимально 12%, середня чисельність 1 кол/росл, максимально 3.

Фітофтороз на томатах. Уражено в середньому 2% рослин, 1% плодів, розвиток хвороби 4%.

Верхівкова гниль уразила 1% плодів. Розвиток хвороби 7%.

Бактеріоз на огірках. Уражено в середньому 4% рослин, максимально 7%, розвиток хвороби 5%.

Антракноз на огірках виявлений на 80% обстежених площ, уражено в середньому 2% рослин, максимально 5%, розвиток хвороби 5%. Уражене хворобою листя засихає.

Судинний бактеріоз капусти. Уражено 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Шкідники саду

 

Яблунева плодожерка ІІІ покоління. З 24 липня відмічено початок льоту метеликів ІІІ покоління. На феромонну пастку за добу налічується в середньому 1, максимально 2метелика. Слабкість льоту спричинена сильними поривами вітру і утримання дощової погоди.

Каліфорнійська щитівка. Личинки доживились до стадії дорослих самок. Найближчим часом очікується відродження личинок ІІ покоління. 

Зелена  яблунева  попелиця. Шкідником заселено 100% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 5% листочків, максимально 10%. Середня  чисельність  складає 3  екз/лист, максимально 5. 

Кліщі.  Продовжується шкодочинність кліщів. 

Червоний плодовий кліщ. Заселено 72% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 12% листя, максимально 25% із середньою чисельністю  4екз/лист, максимально 7.

Бурий плодовий заселив 13% дерев, глодовий -7%. Заселено в середньому 7% листя, максимально 16% із середньою чисельністю   3екз/лист, максимально 5.

Сливова плодожерка ІІ пок. Гусениці в залялькованому стані.

Вишнева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць нових поколінь. Заселено 53% дерев. Пошкоджено в середньому 12% листя, максимально 28% (особливо на молодих пагонах) із середньою чисельністю 4екз/лист, максимально 6.

Білан жилкуватий. Найближчим часом очікується відродження гусениць. 

 

Хвороби плодових культур

 

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено в середньому 32% дерев. Уражено в середньому 6,5% листя, максимально 18% з розвитком хвороби 10%.

Парша на яблуні. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 7%. Плодів уражено в середньому 5%, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев,  уражено в середньому 6% листя, максимально 11% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев. Уражено в середньому 5% пагонів, максимально 8% з розвитком хвороби 5%.

Кучерявість  листя персика. Уражено  6% дерев, листя уражено в середньому 6%, максимально 12% з  розвитком  хвороби  15%.

Борошниста роса персика. Хворобою уражено 5% дерев. Уражено в середньому 8% листя,  максимально 16% з розвитком хвороби 7%.

Кокомікоз сливи. Хворобою уражено 3% дерев. Уражено в середньому 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.