Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 30 серпня 2018 року

Метеорологічні умови

В ІІІ декаді серпня продовжує утримуватися жарка і суха погода. Середньодекадна температура повітря становила +23,5° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до +33,4° тепла, мінімальна температура повітря знижувалась до +12,6° тепла. Опадів не було.

Господарства області (в південних районах) розпочали збирання врожаю соняшника та кукурудзи,триває сівба озимого ріпаку.

Багатоїдні шкідники

Лучний метелик ІІ покоління. Гусениці в залялькованому стані.

Озима совка ІІ покоління. Триває відродження та шкодочинність гусениць на полях де є сходи падалиці оз.пшениці та сходи оз.ріпаку. Оскільки утримання довгий період сухої погоди не сприяє одержанню дружних сходів озимого ріпаку, то пошкодження рослин спостерігається поодиноке. Середня чисельність гусениць складає 0,2екз/м2, максимально 1. Віковий склад гусениць: І віку-90% і ІІ-10%.

Бавовникова совка. Відмічено початок льоту метеликів ІІ покоління. В радіусі 25м на полях пізньої капусти налічується 2, максимально 4 метелика.

Саранові. Комахи знаходяться в стадії парування та початку відкладання яєць в ворочки. Середня чисельність їх в місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) складає – 0,5 екз/м2, максимально 4 (рибгосп «Петриківський» Петриківського району).

Стебловий метелик. Гусениці знаходяться в нижній частині стебла кукурудзи. Шкідником було заселено 47% обстежених площ посівів кукурудзи. Пошкоджено в середньому 2% качанів, максимально 6%.

Капустяна совка ІІ покоління. Триває шкодочинність гусениць на овочевих культурах (пізній капусті). Заселено в середньому 2,2% рослин, максимально 5%. Середня чисельність гусениць складає 2гус/рос, максимально 3. Віковий склад гусениць складає: ІУвіку-60% і У-40%.

Шкідники озимої пшениці і озимого ріпаку

Хлібна жужелиця. Жуки продовжують ховатися в затінені місця на полях, оскільки утримується спекотна і суха погода. Незначне переміщення їх по полю спостерігається вранці і середня чисельність їх складає 0,2 екз/ м2, максимально 2 (Нікопольська сортостанція).

Клоп шкідлива черепашка знаходиться в лісосмугах. Заселено 62% обстежених лісосмуг. Середня чисельність їх складає 0,3екз/ м2, максимально 4.

Хрестоцвітні блішки на оз.ріпаку. Жарка і суха погода літнього періоду сприяє масовому заселенню і шкодочинності бліх на рослинах оз.ріпаку. При обстеженні полів, де одержані сходи оз. ріпаку, виявлено 100% заселення даним шкідником. Середня чисельність складає 0,5екз/ м2, максимально 2. На деяких полях середня чисельність шкідника перевищувала ЕПШ (3-5 екз/ м2 ),де були проведені заходи хімічного захисту рослин. Пошкоджено в середньому 2,8% рослин, максимально 6% в слабкому ступені.

Хвороби кукурудзи, соняшнику, сої

Бактеріоз качанів кукурудзи. При проведенні лабораторного аналізу 100 качанів виявлено: хворобою уражено 1,3% качанів, максимально 4%.

Фузаріоз качанів кукурудзи. При проведенні лабораторного аналізу 100 качанів виявлено: хворобою уражено 2% качанів, максимально 6%.

Пухирчаста сажка на кукурудзі. Уражено 7% обстежених площ, рослин уражено до 1% рослин, максимально 2%.

Летюча сажка. Уражено 2% обстежених площ посівів кукурудзи, в ередньому 0,2% рослин, максимально 1%.

Біла та сіра гнилі на посівах соняшнику. Хвороба виявлена на 4% обстежених площ. Уражено в середньому 0,2% рослин, максимально1 з розвитком хвороби 2%.

Пероноспороз на посівах соняшнику. Уражено 19% обстежених площ, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% з розвитком хвороби 7% .

Фомозом уражено 9% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 7%.

Іржа виявлена на 11% обстежених площ посівів, в середньому 3% рослин з розвитком хвороби 7%.

Аскохітоз та альтернаріоз на сої. Уражено 30% обстежених площ, 2% рослин, максимально 4%, розвиток хвороби 10% .

Шкідники овочевих культур

Білан капустяний ІІІ покоління. Літ метеликів поодинокий, що свідчить про закінчення відкладання яєць, триває їх ембріональний розвиток. Яйцекладки виявлені на рослинах пізньої капусти. Заселено 2,5% рослин, максимально 5% за середньої чисельності 1,5яйц/рос, максимально 2.

Колорадський жук. Жуки опускаються в нижні шари грунту, де і залишаться на зимівлю.

Капустяна міль ІІІ покоління. Гусениці в залялькованому стані.

Попелиці на капусті. Триває шкодочинність попелиць на рослинах. Заселено в середньому 6,5% рослин, максимально 9%, за середньої чисельності 4екз/росл, максимально 7екз/росл.

Хвороби овочевих культур

Верхівкова гниль томатів. Уражено в середньому 2% пізніх сортів плодів, максимально 4%. Розвиток хвороби 10%.

Судинний бактеріоз капусти. Уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 3%.

Слизистий бактеріоз капусти. Уражено в середньому 1% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 3%.

Шкідники саду

При проведенні обстежень плодових насаджень в ТОВ «ВАН РАЙН – ДЕ БРЮН Україна» Нікопольського району виявлено:

Яблунева плодожерка ІІІ покоління. Триває живлення гусениць ІІІ покоління всередині плодів. Пошкоджено в середньому 0,2% плодів, максимально 1%.

Каліфорнійська щитівка ІІ пок. Триває шкодочинність личинок ІІ покоління. Заселено 20% дерев із середньою чисельністю 0,2лич/пмг, максимально 2.

Зелена яблунева попелиця. Триває шкодочинність попелиць. Шкідником заселено 100% дерев. Заселено в середньому 3% листочків, максимально 5%. Середня чисельність складає 1екз/лист, максимально 2.

Червоний плодовий кліщ. Продовжується шкодочинність кліщів. Заселено 72% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 12% листя, максимально 25% із середньою чисельністю 2екз/лист, максимально 4.

Бурий плодовий кліщ шкодить на 13% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 6% листя, максимально 10% із середньою чисельністю 3екз/лист, максимально 5.

Сливова плодожерка ІІ пок. Триває шкодочинність гусениць ІІ пок. Пошкоджені плоди виявлені на 32% дерев. Пошкоджено в середньому 1,5% плодів, максимально 4%.

Білан жилкуватий. Триває шкодочинність гусениць. Заселено 2% дерев, середня чисельність гусениць складає 0,1гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено в середньому 2,5% листочків, максимально 5%.

Хвороби плодових культур

Продовжує утримуватися жарка і суха погода, яка сприяє засиханню і опаданню ураженого хворобами листя.

Парша на яблуні. Хворобою уражено 4% дерев. Уражено 4,5% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 7%. Плодів уражено в середньому 5%, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на черешні і вишні. Уражено 2% дерев, уражено в середньому 6% листя, максимально 11% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на 5% дерев. Уражено в середньому 5% пагонів, максимально 8% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз сливи. Хворобою уражено 3% дерев. Уражено в середньому 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.