Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 6 вересня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В третій декаді серпня та на початку І декади вересня утримувалась тепла, суха та вітряна погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на  1º – 8º були вище звичайних або відповідали їм  і знаходились в межах 20º – 26º тепла.  Середньодекадна температура повітря виявилась на 4,6º вище за середню багаторічну і становила 23,5° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 34,2° тепла, поверхня ґрунту  прогрівалась до 58° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 12,0° тепла,  поверхня ґрунту знижувалась до 9,0° тепла.

На протязі звітного періоду опади були відсутні. Погодні умови для закінчення вегетації та вистигання пізніх с/г культур були несприятливі. Високі температури повітря, суховійні явища негативно впливали на посіви.

Внаслідок суховіїв, вітряної погоди та низької відносної вологості повітря відбувається непродуктивна втрата вологи з ґрунту та створились всі умови для виникнення ґрунтової та повітряної засухи.

Запаси корисної вологи на полях, призначених під посів озимини, по чорному пару  становили 7 мм.

Господарства області продовжують збирання врожаю соняшника та кукурудзи.

 

Багатоїдні шкідники

Продовжується харчування гусениць озимої совки ІІ покоління на полях, де є падалиця озимої пшениці та сходи озимого ріпаку. Середня чисельність гусениць складала 0,3 екз/м2, максимально 2. За віковим складом гусениці І віку становили – 61%, ІІ – 39%. Пошкоджено  в середньому 0,3% рослин, максимально 1.

Бавовникова совка ІІІ покоління. Триває літ метеликів та розпочалось відкладання яєць. На полях пізньої капусти за добу налічується в середньому 1, максимально 2 метелика.

Саранові. Продовжується спарювання та відкладання яєць у ворочки. Середня чисельність в місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) дорослих комах складала – 0,4 екз/м2, максимально 4, ворочок – 0,2 вор/м².

Капустяна совка ІІ покоління. Завершується живлення гусениць на овочевих культурах (пізній капусті). Пошкоджено в середньому 2,2% рослин, максимально 5%. Середня чисельність гусениць складає 2 гус/рос, максимально 3. Віковий склад гусениць складав: ІУ віку – 15%, У – 48%, УІ – 37%.

  

Шкідники озимої пшениці та озимого ріпаку

Хлібна жужелиця. На полях після стерньових попередників середня чисельність імаго складала 0,2 екз/м2, максимально 2. Відкладання яєць очікується після випадання опадів, які прогнозуються наприкінці І декади вересня.

Клоп шкідлива черепашка знаходиться в місяцях зимівлі. Заселено 62% обстежених лісосмуг. Середня чисельність складала 0,3 екз/м2, максимально 4.

Хрестоцвітні блішки. Заселено 100% обстежених площ посівів озимого ріпаку (де отримані сходи). Середня чисельність становила 0,5 екз/м2, максимально 2. Пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 7% в слабкому  ступені. Жарка та посушлива погода сприяє збільшенню активності та шкодочинності блішок.

На посівах озимого ріпаку спостерігається харчування несправжніх гусениць ріпакового пильщика, за середньої чисельності 0,2 екз/м², максимально 3 екз/м². Пошкоджено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. За віковим складом несправжні гусениці І віку становили 54%, ІІ – 41%, ІІІ – 5%.

 

Хвороби кукурудзи та  соняшнику

При проведенні лабораторного аналізу 100 качанів кукурудзи виявлено, що: бактеріозом уражено 1,3% качанів, максимально 4%, фузаріозом – 2%, максимально 6%.

Пухирчаста сажка на кукурудзі. Уражено 7% обстежених площ, в середньому до 1% рослин, максимально 2%.

Летюча сажка. Уражено 2% обстежених площ посівів кукурудзи, в середньому 0,2% рослин, максимально 1%.

Біла та сіра гнилі виявлені на 4% обстежених площ посівів соняшнику. Уражено в середньому 0,2% рослин, максимально 1%, з розвитком хвороби 2%.

 

Шкідники овочевих культур

Білан капустяний ІІІ покоління. На рослинах пізньої капусти розпочалось відродження та шкодочинність гусениць. Яйцекладки були виявлені на  2,5% рослин, максимально 5% . Всі гусениці І віку.

Попелиці на капусті заселили та пошкодили в середньому 6,5% рослин, максимально 9%, за середньої чисельності 4 екз/росл, максимально 7екз/росл.

  

Хвороби овочевих культур

Верхівкова гниль томатів. Уражено в середньому 2% плодів пізніх сортів, максимально 4%. Розвиток хвороби 10%.

Судинний бактеріоз капусти. Уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 3%.

Слизистий бактеріоз капусти. Уражено в середньому 1% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 3%.

 

Шкідники плодових культур

Яблунева плодожерка ІІІ покоління. Завершується харчування гусениць У віку та розпочався їх вихід з плоду. Вони будуть переміщатись під відсталу кору дерев, де проходитиме їх зимівля. Пошкоджено в середньому 0,2% плодів, максимально 1%.

Каліфорнійська щитівка ІІ покоління. Продовжується харчування личинок ІІ покоління.  Заселено 20% дерев із середньою чисельністю 0,2лич/пмг, максимально 2. У наступній декаді очікується закінчення розвитку та шкодочинності личинок.

Зелена  яблунева  попелиця. Триває живлення попелиць. Шкідником заселено 100% дерев. Заселено в середньому  3% листочків, максимально 5%. Середня  чисельність  складала 1кол/лист. 

Червоний плодовий кліщ заселив 72% дерев. Пошкодив в середньому 12% листя, максимально 25%, середня чисельність 2екз/лист, максимально 4.

Бурий плодовий кліщ шкодить на 13% дерев. Пшкоджено в середньому 6% листя, максимально 10%, середня чисельність 3екз/лист, максимально 5.

Гусениці сливової плодожерки ІІ покоління заселили 32% дерев. Пошкоджено в середньому 1,5% плодів, максимально 4%.

Триває доживлення гусениць білана жилкуватого та утворення зимових гнізд. Середня чисельність гусениць складала 0,1 гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено в середньому 2,5% листочків, максимально 5%.

 

Хвороби плодових культур

Жарка та посушлива погода сприяє засиханню і опаданню ураженого хворобами листя.

Парша на яблуні виявлена на 4% дерев. Уражено 4,5% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 7%. Плодів – в середньому 5%, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз сливи. Хворобою уражено 3% дерев, в середньому 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.