Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 20 вересня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В другій дешкідників і хвороб сільськогосподарських рослинкаді вересня утримувалась тепла з невеликими опадами  погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на  1º – 6º були вище звичайних і знаходились в межах 14º – 21º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 3,2º вище за середню багаторічну і становила 18,1° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 27,8° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 46° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 5,7° тепла, на  поверхні ґрунту в цей час температура опускалась  до 2,3º тепла. На висоті 2см відмічалось зниження температури до 0º.

Сума опадів склала 5 мм або 56% норми. Запаси продуктивної вологи ґрунту під озимою пшеницею по чорному пару становили на глибині 10 см – 12 мм, 20 см – 23 мм.

Погодні умови для проростання зерна та з’явлення сходів задовільні.

Господарства області продовжують посів озимої пшениці та збирання врожаю соняшника, кукурудзи.

Шкідники озимої пшениці і озимого ріпаку

Тепла та сонячна погода, яка переважала наприкінці ІІ декади вересня, була сприятливою для активного харчування хрестоцвітних блішок на всіх обстежених площах посівів озимого ріпаку. Середня чисельність – 0,4 екз/м2, максимально 3 (на крайових смугах). Пошкоджено в середньому 4% рослин, максимально 9% в слабкому та середньому ступенях.

Продовжується живлення несправжніх гусениць ріпакового пильщика. Середня чисельність – 0,2 екз/м², максимально 3 екз/м². Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 5%. За віковим складом несправжні гусениці ІІ віку становили 17%, ІІІ – 59%, ІУ- 24%.

Продовжується відкладання яєць хлібною жужелицею, в південних районах області розпочалось відродження личинок на сходах та падалиці озимої пшениці. Середня чисельність імаго складала 0,2 екз/м2, максимально 2.

На падалиці озимої пшениці триває харчування злакових попелиць та хлібних смугастих блішок; на рослинах виявлено ураження борошнистою росою та септоріозом.

Багатоїдні шкідники

На посівах озимої пшениці триває живлення гусениць озимої совки ІІ покоління. Заселено 47% обстежених площ, за середньої чисельності 0,3 екз/м2, максимально 2. За віковим складом гусениці ІІ віку становили – 11%, ІІІ – 77%, ІУ- 12%. Пошкоджено  в середньому до 1% рослин, максимально 3.

Гусениці бавовникової совки ІІІ покоління шкодять на площах пізньої капусти. За віковим складом гусениці І віку становлять 86%, ІІ  -14%.

Саранові. Завершується відкладання яєць у ворочки. Середня чисельність в місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) дорослих комах складала – 0,1 екз/м2, максимально 1, ворочок – 0,6 вор/м², максимально 5.

Хвороби кукурудзи та  соняшнику

Лабораторним аналізом 100 качанів кукурудзи виявлено, що: бактеріозом уражено 1,3% качанів, максимально 4%, фузаріозом – 2%, максимально 6%.

Пухирчаста сажка на кукурудзі уразила 7% обстежених площ, в середньому до 1% рослин, максимально 2%; летюча сажка – 2% обстежених площ, в середньому 0,2% рослин, максимально 1%.

Біла та сіра гнилі виявлені на 4% обстежених площ посівів соняшнику. Уражено в середньому 0,2% рослин, максимально 1%, з розвитком хвороби 2%.

Шкідники овочевих культур

Гусениці білана капустяного ІІІ покоління заселили та пошкодили 2,5%, максимально 5% рослин пізньої капусти. Гусениці ІІ віку складали 68%, ІІІ – 32%.

Попелиці на капусті пошкодили в середньому 8% рослин, максимально 11%, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 5 екз/росл.

Хвороби овочевих культур

Судинним бактеріозом капусти уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%; слизистим бактеріозом уражено в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 3%.

Хвороби плодових культур

Парша на яблуні. Уражено 4% дерев, в середньому 4,5% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 7%. Плодів – в середньому 5%, максимально 7% з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз сливи. Хвороба виявлена на 3% дерев, уражено в середньому 4% листя, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.

Плодова гниль на яблуні. Уражено 2% дерев, в середньому 1%, максимально 2% плодів. Розвиток хвороби 5%.