Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 5 жовтня 2018 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Третя декада вересня та початок І декади жовтня характеризувались відносно теплою та дощовою погодою. Середньодекадна температура повітря виявилась на 0,9º вище за середню багаторічну і становила 13,6° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 29,9° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 46° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 2,0° тепла, поверхня ґрунту в цей час охолоджувалась до – 1,0º. На висоті 2 см відмічались заморозки  до -3º.

Сума опадів склала 17 мм або 142% норми. З випаданням опадів умови для накопичення вологи верхніх шарів ґрунту та осінньої вегетації озимини значно поліпшились. Стан посіву озимини добрий.

 

Шкідники озимої пшениці і озимого ріпаку

Триває доживлення несправжніх гусениць ріпакового пильщика на 83% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність – 0,2 екз/м², максимально 3 екз/м². Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 5%. За віковим складом несправжні гусениці ІУ віку становили 12%, У – 49%, УІ – 39%.

Ріпаковий листоїд заселив 61% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність 0,2 екз/м², максимальна 1. Пошкоджено в середньому до 1% рослин в слабкому ступені. В південних районах області розпочалось відкладання яєць.

Триває харчування личинок хлібної жужелиці на посівах озимої пшениці. Заселено 29% обстежених площ. Середня чисельність личинок – 0,2 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки І віку становили 74%, ІІ – 26% .

Триває ембріональний розвиток яєць злакових мух на посівах озимої пшениці. Заселено 44% обстежених площ. Відродження та шкодочинність личинок очікується найближчим часом.

Цикадки виявлені на  100% обстежених площ посівів озимої пшениці, середня чисельність на 10 п.с. складала 1 екз, максимально – 2 екз. Пошкоджено в середньому  1%, максимально 3% рослин у слабкому ступені.

 

Погодні умови третьої  декади вересня та початку І декади жовтня були сприятливими для поширення та розвитку хвороб озимих культур.

Альтернаріозом уражено 14% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 0,5% рослин, максимально 2%. Розвиток хвороби 2%.

Пероноспороз. Хвороба виявлена на 11% обстежених площ, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 2%.

Борошниста роса та кореневі гнилі виявлені в загущених посівах ранніх строків сівби озимої пшениці, уражено незначний відсоток рослин.

 

Багатоїдні шкідники

Гусениці озимої совки ІІ покоління харчуються на посівах озимої пшениці та озимого ріпаку. Заселено 47% обстежених площ, за середньої чисельності 0,3 екз/м2, максимально 2. За віковим складом гусениці ІУ віку становили – 70%, У – 30%. Пошкоджено в середньому 1% рослин, максимально 3.

В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) середня чисельність ворочок саранових – 0,6 вор/м², максимально 5.

За попередніми даними осінніх ґрунтових обстежень дротяниками заселено 34% орних земель, за середньої чисельності 0,2 лич/м², максимально 2 (на площах після картоплі).

Личинками травневих та червневих жуків заселено 51% обстежених площ орних земель За попередніми даними осінніх грунтових обстежень, середня чисельність становила 0,3 лич/м², максимально 3 лич/м².

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка. За попередніми даними осінніх обстежень середня чисельність гусениць складає 2,5 екз/дер, максимально 5 при заселенні 68% дерев.

Білан жилкуватий. Гусениці знаходяться в зимових гніздах. За попередніми даними осінніх обстежень середня чисельність гнізд на заселене дерево складала 1,1 гнізд/дерево, максимально 2. Заселено 2% дерев.

Золотогуз. Гусениці знаходяться в зимових гніздах.  За попередніми даними осінніх обстежень середня чисельність гнізд на заселене дерево складала 1,0, максимально 2. Заселено 2% дерев.

Каліфорнійська щитівка. За попередніми  даними осінніх обстежень середня чисельність щит/п.м.г. складала 1,2 максимально 2. Заселено 20% обстежених дерев.

Яблунева листоблішка. За попередніми даними осінніх обстежень середня чисельність яєць/п.м.г. складає 0,3 максимально 2 при заселенні 5% дерев.

Яблуневий пильщик. Несправжні гусениці шкідника виявлені в приствольних кругах 25% обстежених дерев. Середня чисельність складала 0,5 несп.гус/кв.м, максимально 4.

Сливова плодожерка. За попередніми даними осінніх обстежень середня чисельність гусениць становила 2,2 екз/дер, максимально 3. Заселено 37% дерев.

Вишнева муха. Аналізом приствольного шару грунту встановлено, що середня чисельність пупаріїв/кв.м складала 3,5 максимально 7, при заселені 27% дерев.

 

Мишоподібні гризуни

Погодні умови початку осіннього періоду та достатня кормова база сприятливі для розвитку та поширення мишоподібних гризунів, які активно заселяють багаторічні трави та посіви озимих культур, особливо зі сторін неорних земель та лісосмуг.

На озимих пшениці та ріпаку середня чисельність колоній складала 0,2 кол/га з 1,1 ж.н. максимально 1 кол з 2 жилими норами. Заселено 22% обстежених площ.

На багаторічних травах середня чисельність колоній 0,4 кол/га з 1,3 ж.н., максимально 2 кол/га з 3 жилими норами.

На неорних землях середня чисельність колоній складала 0,6 кол/га з 1,5 ж.н., максимально 2 кол з 3 ж.н.