Захворюваність на грип та ГРЗ у Дніпропетровській області

31 січня у прес-центрі ІА «МОСТ-ДНІПРО» відбулася  прес-конференція на тему: «Захворюваність на грип та ГРЗ у Дніпропетровській області». 

У прес-конференції взяла участь начальник відділу санепіднагляду та організації розслідування спалахів управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Неля Полюхович.

Грип – це гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Будь-хто у будь-якому віці може захворіти на грип.

СИМПТОМИ ГРИПУ

 • висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів;
 • лихоманка;
 • головний біль;
 • ломота у м’язах і суглобах;
 • загальна слабкість;
 • втрата апетиту, можливо, нудота;
 • кашель, що може тривати більше двох тижнів;
 • нежить.

Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. Не займайтесь самолікування – звертайтеся до лікаря. 

За даними КЗ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» на 4-му тижні 2019 року (з 18.01.19 по 24.01.19) у порівняні з минулим тижнем у Дніпропетровській області спостерігається зниження захворюваності на ГРЗ та грип.

На поточному тижні з приводу гострих респіраторних інфекцій за медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів звернулося            15 590 осіб (інтенсивний показник на 100 тисяч населення 469,2).

Показник захворюваності по області нижче епідемічного порогу на 30%.

Проте відмічається зростання захворюваності на гострі респіраторні інфекції серед дітей віком 0-17 років на 3,5%. Зареєстровано 8 985 випадків (інт.пок.1594,4). Питома вага дітей в загальній структурі захворілих  – 57,6%.

За звітній тиждень по Дніпропетровській області госпіталізовано 480 осіб, у т.ч. 358 дітей.

Летальних випадків через ускладнення від грипу не зареєстровано.

Довідково: на попередньому тижні (з 11.01 по 17.01.2019) за медичною допомогою звернулося 16 035 осіб (інтенсивний показник на 100 тисяч населення 482,61).

Показники захворюваності серед населення обласного центру не перевищують середній по області. За медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів міста звернулося 412 осіб, що на 12% нижче показника минулого тижня (463 особи).

    У зв’язку з підвищеним рівнем захворюваності серед дітей в окремих класах загальноосвітніх навчальних закладах призупинено навчальний процес:

 • м. Дніпро 19 класів у 13 закладах (СЗШ № 86 – 1 клас, СЗШ № 114- 1 клас, СЗШ № 129 – 2 класи, НВК № 87 – 2 класи та інші);
 • м. Павлоград (СЗШ № 3 – 1 клас);
 • м. Нікополь (СЗШ № 4 – 1 клас, СЗШ № 24 – 1 клас );
 • Дніпровський рйон (Новомиколаївська ЗШ – 1 клас).

Довідково: захворюваність по Україні на ГРЗ та грип наближається до епідемічного порогу інтенсивний показник захворюваності склав 516,2 на 100 000 населення. Для нинішнього епідемічного сезону поріг становить 518,68 на 100 000 населення. 

Епідемічні пороги захворюваності перевищено у восьми областях: Чернігівській (на 31,8%), Чернівецькій (на 23%), Івано-Франківській (22,6%), Житомирській (на 10%), Хмельницькій (7,2%), Миколаївській (4%), Київській (на 1,8%) та Закарпатській (на 0,3%).

За звітний тиждень по Україні зареєстровано три летальні випадки від грипу, що підтверджено лабораторно.

З початку епідемічного сезону померло 28 осіб, зокрема, 4 дітей віком до 17 років. Жоден померлий не був вакцинований проти грипу.

ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ

Щорічне щеплення від грипу – це найкращий спосіб:

 • зменшити ризик захворіти на грип;
 • зменшити ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

Цього року доступні дві вакцини проти грипу: вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» – від шести місяців.

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.

Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

ЩО ТАКЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ ПОРІГ, І ЯК ЙОГО РОЗРАХОВУЮТЬ

Перевищення епідемічного порогу захворюваності на грип не означає початок епідемії грипу. Найчастіше це типове зростання захворюваності  для зимової пори року та цілком очікуваний епідемічний підйом захворюваності.

Розказую детально, що таке епідемічний поріг і коли можна говорити про епідемію.

Епідемічний поріг – це інтенсивний показник захворюваності на грип і ГРВІ. Його розраховують на основі даних про захворюваність за багато років.

Цей усереднений показник допомагає визначити початок епідемічного підйому захворюваності, який за певних умов може перерости в епідемію. Тобто це певною мірою сигнал для вжиття заходів, щоб не допустити епідемії грипу.

Епідемічний поріг для України та окремо для кожної області розраховують щороку.

Для нинішнього епідемічного сезону поріг становить 518,68 на 100 000 населення. 

Розрізняють такі рівні інтенсивності епідемічного підйому захворюваності на грип:

 • середня – 649,71 на 100 000 населення;
 • висока – 845,25 на 100 000 населення;
 • дуже висока – 921,59 на 100 000 населення.

КОЛИ МОЖНА ГОВОРИТИ ПРО ЕПІДЕМІЮ ГРИПУ

Епідемію грипу фіксують, коли показники захворюваності на грип і ГРВІ перевищують епідемічний поріг середнього, високого або дуже високого рівня інтенсивності. Тобто цьогоріч про епідемію грипу можна буде говорити після того, коли інтенсивний показник захворюваності на грип досягне позначки 649,71 на 100 000 населення.