До відома керівників сільськогосподарських підприємств щодо надання інформації

Згідно «Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015р. №667, Держпродспоживслужба України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі захисту рослин.

Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області відповідно до положення, є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Відповідно до норми ст. 12 Закону України «Про захист рослин» до компетенції Держпродспоживслужби належить  здійснення  державного  контролю  за  своєчасним  проведенням підприємствами,  установами,  організаціями усіх форм власності та громадянами  заходів  щодо захисту рослин, додержанням регламентів застосування  засобів  захисту  рослин.         Відповідно до ст.16 вищевказаного Закону державні фітосанітарні інспектори мають право  одержувати від   міністерств,   інших   центральних   органів виконавчої  влади,  підприємств,  установ,  організацій  усіх форм власності  та  громадян  необхідну  інформацію  з  питань  захисту рослин.

Зважаючи на вищевказане, сільськогосподарські підприємства  усіх форм власності повинні на вимогу інспекторів забезпечити надання  оперативної інформації про забезпеченість суб’єкта господарювання пестицидами та обсяги робіт, пов’язаних із захистом рослин.

Відповідно до ст.18 закону України «Про захист рослин»   підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані проводити систематичні обстеження угідь,  посівів, насаджень, продукції рослинного походження, сховищ тощо і в разі виявлення поширення  шкідливих  організмів  інформувати  про  це центральний орган  виконавчої  влади,  що  реалізує  державну політику у сфері захисту рослин (Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Дніпропетровській  області).

На виконання ст. 11 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» та ст.18 Закону України «Про захист рослин» підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин  допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише осіб, які пройшли  спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск, що видаються спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері захисту рослин – щороку.

За період 2018 року до Головного  управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області  неодноразово надходили звернення щодо загибелі бджіл в результаті обробки посівів отрутохімікатами по де яких випадках були відкриті кримінальні провадження.

Щоб уникнути надалі випадків загибелі бджіл  Головне управління Держпродспоживслужби нагадує сільгоспвиробникам, які застосовують ХЗЗР під час цвітіння медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку

обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані

10 км від оброблених площ письмовим повідомленням, а також по радіо чи через місцеву пресу. При цьому повідомити точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблюватися, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в сільській раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевозках. Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Акцентується увага на необхідності прийняття мір по охороні бджіл від можливого отруєння. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл ( «небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»). Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика. Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокапельного) і 4 м/с (для крупнокапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/с. Висота польоту літака повинна бути мінімальною. На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки.

Знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків очікування. Строки ізоляції бджолиних сімей залежить від ступеня токсичності і періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Вони можуть збільшуватися на 1-2 дні при пониженні температури і збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні.

Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння. В Україні діє Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами. Згідно статті 38 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин. Хімічний токсикоз бджіл викликають пестициди, які застосовують при захисті сільськогосподарських культур від шкодочинних організмів. Отруєння бджіл спостерігається в весняно-літній період при масовій обробці посівів і садів. Отруєння виникає в результаті грубих порушень правил застосування пестицидів і санітарних вимог при обробці рослин пестицидами, а саме: відсутністю інформації для бджолярів про час, місце, характер хімічних обробок, проведення хімічних обробок у денний час при масовому льоту бджіл, обробітку сільськогосподарських рослин і садів у фазу цвітіння. Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці не можна проводити обробку пестицидами, інакше квітки можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації. до цвітіння. Отруєння бджіл відбувається в деяких випадках і при дотриманні правил обробітку, наприклад: – оброблювана не квітуча культура знаходиться поряд з квітучими медоносами; знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя; – попадання безпосередньо на територію пасіки при застосуванні пестицидів методом авіації; – нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси з листя або міжвузлів. Пестициди попадають в організм бджіл трьома шляхами: через шкірні покрови, разом з кормом та водою, при вдиханні повітря, насиченого пестицидами. На основі діючої речовини імідаклоприду зареєстровано багато препаратів проти шкідників озимої пшениці (хлібний турун, клоп шкідлива черепашка), картоплі (колорадський жук), ріпаку та гірчиці ( ріпаковий квіткоїд) та багатьох інших. Препарати на основі імудаклоприду відносяться до 3 класу небезпечності для людини і 1 класу небезпечності для бджіл. Не можна забувати, що бакові суміші деяких пестицидів більш небезпечні для бджіл, ніж кожний окремо препарат. Перевищення встановленої норми витрати, збільшення концентрації робочого розчину може значно підвищити клас небезпечності препарату. Таким чином, правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.