Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 5 квітня 2019 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

На початку І декади спостерігалось зниження температури повітря та вітряна без опадів погода. Середня температура повітря за звітний період становила 3,0° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 10° тепла, поверхня ґрунту в цей час прогрівалась до 17º тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 3° морозу поверхня ґрунту  охолоджувалась до 5° морозу.

Опадів не було. Агрометеорологічні умови для вегетації озимих культур були задовільні. Вологозапаси в орному шарі ґрунту достатні і складали 28 – 33 мм. Стан посіву добрий.

 Шкідники озимої пшениці і озимого ріпаку

 На посівах озимої пшениці триває шкодочинність личинок хлібної жужелиці, за середньої чисельності 0,2 екз/м². Заселено 29% обстежених площ посівів. За віковим складом личинки ІІ віку становили 27%, ІІІ – 73%.

Гусениці озимої совки ІІ покоління харчуються на посівах озимої пшениці та озимого ріпаку. Середня чисельність гусениць – 0,3 екз/м². Заселено 47% обстежених площ посівів. За віковим складом гусениці У віку становили – 49%, УІ – 51%.

Прохолодна погода початку І декади квітня дещо стримує масовий вихід та шкодочинність жуків стеблового прихованохоботника та піщаного мідляка на посівах озимого ріпаку, на крайових смугах середня чисельність шкідників становила 0,2 екз/м², максимально 1. Пошкоджено до 1% рослин.

Погодні умови початку квітня також стримували живлення хрестоцвітих блішок, але надалі, за встановлення теплої погоди, очікується їх масова поява.

На посівах багаторічних трав неактивно шкодять бульбочкові довгоносики, жуки піщаного мідляка та кравчика (на крайових смугах). Чисельність їх поки що незначна, але за встановлення теплої погоди очікується їх масова поява та шкодочинність.

В лісосмугах, на листовій підстилці, було виявлено появу клопа-черепашки. Заселено 71% обстежених площ, за середньої чисельності 0,4 екз/м², максимально 3. За лабораторними даними  загибель клопів за зимовий період не виявлена.

 Хвороби озимих культур

Перепади температур і волога погода сприяли проявам хвороб озимих культур.

При обстеженні посівів озимих культур хвороби були  виявлені лише на тих площах, які були уражені ще з осені:

Плямистості на озимому ріпаку. Хвороба виявлена на 21% обстежених площ посівів озимого ріпаку, уражено в середньому до 1% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 1%.

Пероноспорозом уражено 17% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 1%.

Борошнистою росою уражено 12% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1% рослин, максимально на крайових смугах 2%. Розвиток хвороби 1%.

Кореневі гнилі виявлені лише в загущених посівах озимої пшениці на 7% обстежених площ, уражено 0,5% рослин, максимально 2%. Розвиток хвороби 2%.

 Мишоподібні гризуни

Погодні умови березня переважно були сприятливими для розвитку та поширення мишоподібних гризунів. На сільськогосподарських угіддях спостерігається збільшення заселених площ та чисельності гризунів.

На посівах озимої пшениці гризунами заселено 74%. Середня чисельність колоній  складала 0,5 кол/га з 3,0 ж.н. максимально 3 кол з 5ж.н..

Шкідники виявлені на  67% обстежених площ посівів озимого ріпаку, за середньої чисельності 0,4 кол/га з 2,5 ж.н., максимально 3 кол з 6 жилими норами.

На посівах багаторічних трав середня чисельність колоній мишоподібних гризунів складала 0,9 кол/га з 3,0 ж.н., максимально 4 кол/га з 6 жилими норами.

На неорних землях середня чисельність колоній гризунів – 1,4 кол/га з 2,8 ж.н., максимально 4 кол з 7 ж.н.

Шкідники саду

Перепади температур і прохолодні погодні умови стримують масове пробудження шкідників саду після зимового періоду.

Погодні умови для перезимівлі шкідників саду були сприятливими.

За попередніми даними весняних контрольних обстежень загибель шкідників саду складала:

Плодовий довгоносик – заселено 33% дерев, середня чисельність складала 3,46 екз/дер, максимально 6. Загибель взимку 1%.

Середня чисельність гнізд білана жилкуватого та золотогуза становила 1 – 1,08 гнізд/дер, максимально 2,0. Загибель – 2%.

Яблуневий квіткоїд  –  заселено 47% дерев, середня чисельність – 2,9 екз/дер, максимально 6. Загибель взимку 2%.

Яблунева плодожерка. Заселено 68% дерев. Середня чисельність гусениць складала 2,5 екз/дер, максимально 5. Загибель взимку відсутня.

Яблунева міль.  Заселено 26% дерев.  Середня чисельність – 0,29  щитк/п.м.г., максимально 3. Загибель становила 2%.

Зелена яблунева попелиця. Заселено 91% дерев, середня чисельність становила 3,65яєць/п.м.г,  максимально 8. Загибель взимку  4%.

Вишнева попелиця. Заселено 41% дерев, середня чисельність складала 3,43 яєць/п.м.г,  максимально 6% Загибель складала  2%.

Каліфорнійська щитівка. Заселено 20% дерев. Середня чисельність – 1,2 щитк/п.м.г., максимально 2. Загибель відсутня.