Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 3 травня 2019 року

Метеорологічні умови

В третій декаді квітня переважала тепла, як для цього часу погода. Середньодобові температури повітря  на 1º – 5º були вище за норму або відповідали їм і становили 10º – 17° тепла. Лише в перший  день декади вони були нижче за норму на 1º і становили  9º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 2,5° вище за середню багаторічну. Максимальна температура повітря підвищувалась до 24,6° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 45° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 1,0° тепла. На висоті 2 см температура повітря знижувалась до 6º морозу.

На переважній частині області опади відмічалися в кінці декади, носили зливовий характер і розподілялись нерівномірно. Сума опадів склала 15мм або 115 % норми.

Агрометеорологічні умови декади в цілому були задовільні для росту та розвитку с/г культур. В результаті граду 30 квітня пошкоджень рослин не виявлено. Діаметр граду склав 8мм. Стан посіву добрий.

Господарства області продовжують посів кукурудзи та соняшнику.

Шкідники озимої пшениці, озимого ріпаку та гороху

Спостерігається переліт клопа черепашки на крайові смуги посівів озимини та відмічено переміщення шкідника в середину посівів. Середня чисельність клопа на крайових смугах становила 0,2 екз/м², максимально 2 екз/м². Пошкоджено в середньому 0,5% рослин.

Хлібні блішки шкодять на всіх обстежених площах посівів озимої пшениці та ярого ячменю. Середня чисельність складала 0,3 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому 1,5% рослин, максимально 4%.

Хлібна п’явиця. Спостерігається спарювання, а в південних районах області розпочалось відкладання яєць шкідником. На посівах озимої пшениці та ярого ячменю п’явицею  заселено 42% обстежених площ. Середня чисельність імаго – 0,2 екз/м², максимально 2, яйцекладок – 0,1 екз/м², максимально 1. Пошкоджено в середньому 0,3% рослин, максимально 1%.

На півдні області на посівах ярого ячменю розпочалось відродження личинок злакових мух. Заселено 28% обстежених площ. Середня чисельність 0,3 лич/м², максимально 3 лич/м². Пошкоджено незначний відсоток рослин.

На півдні області розпочалось заселення посівів гороху гороховим зерноїдом – виявлені поодинокі екземпляри.

На посівах озимого ріпаку розпочалось відкладання яєць ріпаковим квіткоїдом. Заселено 32% обстежених площ, за середньої чисельності 1,2 екз/росл, максимально 3 екз, при заселенні в середньому 2% рослин, максимально 4.

Спостерігається відкладання яєць стебловим прихованохоботником, середня чисельність 1 екз/росл, максимально 3. Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 5%. Заселено 52% обстежених площ.

Спостерігається заселення посівів ріпаковим насіннєвим прихованохоботником. Заселено 18% обстежених площ посівів, за середньої чисельності 1 екз/росл, максимально 2, при заселенні 1,5 рослин, пошкоджено 2% квітів.

Хрестоцвітні блішки шкодять на посівах озимого ріпаку, за середньої чисельності 1 екз/м², максимально 3 екз. Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 4%.

Хвороби озимих культур

Дощова та прохолодна погода, яка переважала на більшій частині області (наприкінці ІІІ декади квітня та початку І декади травня) була сприятливою для розвитку та поширення більшості хвороб на  сільськогосподарських посівах.

Борошниста роса уразила 22% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2% рослин, максимально на крайових смугах 4%. Розвиток хвороби 3%.

Кореневі гнилі виявлені на 7% обстежених площ, уражено в середньому до 1% рослин, максимально 2%. Розвиток хвороби 2%.

Септоріоз. Уражено 16% обстежених площ, 1% рослин з розвитком хвороби 3%.

Плямистості на озимому ріпаку уразили 29% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 3%.

Пероноспороз. Уражено 21% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 4%, розвиток хвороби 3%.

Багатоїдні шкідники

В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) спостерігається переміщення личинок саранових, середня чисельність 0,3 лич/м², максимально 3. За віковим складам всі личинки І віку.

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. На рослинах ранньої картоплі та томатів спостерігається живлення шкідника. Середня чисельність імаго 1 екз/росл, максимально 2 екз, яйцекладок – 1 екз/росл, при заселенні в середньому 3% рослин.

На рослинах ранньої капусти у приватному секторі триває харчування хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 екз/росл.

На рослинах ранньої капусти розпочався поодинокий літ капустяної молі. Яйцекладки поки що не виявлені.

Також на капусті виявлено відкладання яєць капустяного білана. У радіусі 25 м налічувалось в середньому2 екз, максимально 5, яйцекладкамит заселено 3% рослин, за середньої чисельності 1 яйцекл/росл..

Шкідники саду

Сірий бруньковий довгоносик. Продовжується живлення жуків на молодих листочках. На даний час триває їх спарювання. Заселено 38% обстежених дерев. Пошкоджено в середньому 2% листя, максимально 4%. Середня чисельність жуків – 2,2екз/дер, максимально 4.

Білан жилкуватий і золотогуз. Триває живлення гусениць. Заселено 2% дерев. Середня чисельність гусениць – 0,2екз/п.м.г, максимально 1. Пошкоджено в середньому 1,8% листочків, максимально 3%.

Яблуневий квіткоїд. Наприкінці ІІІ декади квітня спостерігалося відродження личинок. Заселено 58% дерев. Личинками пошкоджено 2,0% квіток, максимально 5% із середньою чисельністю 1 лич/квітку.

Зелена яблунева попелиця. Триває шкодочинність личинок. Шкідника виявлено на 100% обстежених дерев. Після хімічного обробітку дерев у фазу «рожевий бутон» чисельність шкідника зменшилася. Пошкоджено 2,7% листя, максимально 5%. Середня чисельність складала 1,2 екз/лист, максимально 3.

Вишнева попелиця. Продовжується харчування попелиць. Заселено 41% дерев, пошкоджено 2,2% листя,  максимально 4%. Середня чисельність  становила 1,5 екз/лист, максимально 3.

Яблунева плодожерка. Гусениці знаходяться в залялькованому стані. Заселено 68% дерев із середньою чисельністю 2,5 лял/дер, максимально 5. За сприятливих погодних умов, найближчим часом, очікується початок льоту шкідника (за СЕТ вище 10ºС – 110º – 130º).

Кільчастий шовкопряд. Продовжується живлення гусениць. Заселено 2% дерев. Середня чисельність гусениць -0,3 гус/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено 1,8% листя, максимально 3%.

Непарний шовкопряд. Триває живлення гусениць. Заселено 2% дерев. Середня чисельність гусениць – 0,3 гус/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено 1,5% листя, максимально 2%.

Вишнева муха. Наприкінці квітня і в перші дні І декади травня відбулося похолодання і зниження температури, яке дещо стримувало розвиток пупаріїв мух. За встановлення сприятливих погодних умов, наприкінці декади, очікується початок виходу вишневої мухи. Шкідника виявлено на 27% приствольних колах дерев із середньою чисельністю 3,4 пуп/кв.м.

Розанова листокрутка. Відмічено початок відродження гусениць. На даний час виявлено поодинокі екземпляри гусениць. Найближчим часом очікується масове відродження і шкодочинність гусениць. Шкідником було заселено 38% дерев при весняному обстеженні.

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні. Прояви хвороби виявлені на 4% дерев. Уражено в середньому 2,2% листкових розеток, максимально 5% з розвитком хвороби 2%.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 2% дерев. Листя уражено поодиноко, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби виявлені на деревах в приватному секторі. Уражено 6% дерев, листя уражено в середньому 4%, максимально 9%  з розвитком хвороби 3%.