Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 24 травня 2019 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В другій декаді травня переважала тепла, вітряна та суха погода. На початку ІІІ декади травня спостерігались опади та зниження температури повітря. Середньодобові температури повітря  на 2º – 6º були вище за норму і становили  17º – 22° тепла. Лише на початку декади вони були нижче за норму на 1º – 3º і становили  12 – 14º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 2,9° вище за середню багаторічну і становила 19,0º тепла. Максимальна температура повітря  підвищувалась до 27,5° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 52° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 9,0° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 6° тепла. На висоті 2 см заморозків не було.

Опади у вигляді зливового дощу випали у кількості 24 мм. Агрометеорологічні умови звітного періоду були задовільні для росту та розвитку с/г культур. Стан посівів добрий.

Шкідники озимої пшениці, озимого ріпаку та гороху

Клоп черепашка.  Триває відкладання яєць, найближчим часом розпочнеться відродження личинок. Заселено 57% обстежених площ посівів. Середня чисельність імаго складала 0,2 екз/м², максимально 2 екз, яйцекладок в середньому 0,2 яйцекл/м².  Пошкоджено в середньому 1% рослин, максимально 3%.

Пшеничний трипс. Заселено 100% площ посіву озимої пшениці. Середня чисельність – 2 екз/колос, максимально 4. Заселено та пошкоджено 5% колосків, максимально 10%.

Погодні умови, які переважали у ІІ декаді травня, були сприятливими для розвитку злакової попелиці на посівах озимої пшениці. Заселені всі обстежені площі, пошкоджено в середньому 2% рослин, за середньої чисельності 1 кол/росл.

Спостерігається відродження личинок хлібної п’явиці на 58% обстежених площ посівів озимої пшениці та 100% ярого ячменю. Середня чисельність – 0,2 екз/м², максимально 2. Личинками пошкоджено в середньому 1% рослин, максимально 3%.

Гороховий зерноїд. Дорослі жуки знаходяться в стадії парування та відкладання яєць. Заселення площ гороху складає 100%. На 10 п.с. налічується в середньому 2 екз, максимально 3.

Триває літ горохової плодожерки. На 10 п.с. налічується в середньому 1 метелик, максимально 3.

На посівах озимого ріпаку продовжується харчування личинок ріпакового стеблового прихованохоботника. Заселено 52% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність 1 лич/листок, максимально 3. Заселено в середньому 3% рослин, максимально 6%, листя – 3%.

Спостерігається відкладання яєць жуками ріпакового насіннєвого прихованохоботника. Заселено 26% обстежених площ посівів, за середньої чисельності 1,5 екз/росл, максимально 3, при заселенні 2% рослин, пошкоджено 4% квітів.

Триває шкодочинність личинок ріпакового квіткоїда на посівах озимого ріпаку. Заселено 32% обстежених площ, за середньої чисельності личинок 1 екз/квітку, при заселенні в середньому 2% рослин та 3% квіток, максимально 7.

На посівах озимого ріпаку ЕПШ вищевказаних шкідників не перевищено, тому проводити хімічні обробки площ не доцільно.

 

Хвороби озимих культур

Суха, тепла та вітряна погода, яка переважала у ІІ декаді травня була несприятливою для розвитку та поширення хвороб сільськогосподарських культур.

Борошнистою росою уражено 25% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2,5% рослин, максимально на крайових смугах 6%. Розвиток хвороби 3%.

Септоріозом було уражено 18% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Плямистості на озимому ріпаку. Уражено 33% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 3% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Пероноспороз. Хворобою уражено 23% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 4%, розвиток хвороби 3%.

Фомоз виявлений на 11% обстежених площ посівів озимого ріпаку, уражено в середньому 1,5 рослин, максимально  3% з розвитком хвороби 2%.

Аскохітоз та іржа були виявлені на 11% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому 1,2% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Спостерігається переміщення личинок саранових на неорних землях, балках толоках, середня чисельність 0,4 лич/м², максимально 4. За віковим складам личинки І віку становили 26%, ІІ – 62%, ІІІ – 12%.

Озима та капустяна совки. Спостерігається літ метеликів. За добу на пастку потрапило в середньому 2, максимально 5 метеликів.

Бавовникова совка. Триває літ метеликів. На пастку за добу налічується 2, максимально 3 метелика.

Лучний метелик. На неорних землях виявлений поодинокий літ метеликів.

 

 

Шкідники овочевих культур

На рослинах картоплі та томатів, в приватному секторі, продовжується харчування, відкладання яєць та розпочалось відродження личинок колорадського жука. Середня чисельність імаго 1 екз/росл, максимально 4 екз, яйцекладок – 1 екз/росл, личинок – 2 екз/росл. Заселено та пошкоджено в середньому 5% рослин, максимально 12% в слабкому та середньому ступенях.

На рослинах капусти триває живлення хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 4% рослин, за середньої чисельності 1 екз/росл.

На рослинах капусти спостерігається шкодочинність гусениць капустяної молі І покоління. Заселено 2% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл, максимально 2. За віковим складом всі личинки І віку.

Триває поодинокий літ метеликів капустяного білана. Гусениці виявлені на 3% рослин, за середньої чисельності 1,5 гус/росл. За віковим складом гусениці І віку становили 86%, ІІ – 14%.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка І покоління. Спостерігається відродження гусениць. Відсоток пошкоджених плодів буде встановлений в наступній декаді.

Триває літ та відкладання яєць вишневої мухи. На пастку за добу налічується 3, максимально 8 екз.мух.

Сірий бруньковий довгоносик. Виявлено початок відродження личинок шкідника. Заселено 47% обстежених дерев. Пошкоджено незначний відсоток листків, максимально 1%. Середня  чисельність личинок – поод/лист, максимально 1. За сприятливих погодних умов в наступній декаді очікується активне живлення личинок.

Яблуневий квіткоїд. Личинки знаходяться в стадії залялькування. Пошкоджені суцвіття були виявлені на 58% дерев. В середньому було пошкоджено личинками  3% квіток, максимально 6%.

Білан жилкуватий і золотогуз. Гусениці знаходяться в  залялькованому стані. Шкідника було виявлено на 2% дерев.

Зелена яблунева попелиця. Триває шкодочинність нового покоління попелиць.  Шкідником заселено 100% обстежених дерев. Пошкоджено в середньому 4,5% листя (особливо на молодих пагонах), максимально 8%. Середня чисельність складала 2,5 кол/лист, максимально 3.

Вишнева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць нового покоління.  Заселено 47% дерев, пошкоджено 3,8% листя,  максимально 9%. Середня чисельність  становила 2 кол/лист, максимально 4.

Кільчастий та непарний  шовкопряд. Спостерігається харчування гусениць. Заселено 2% дерев, за середньої чисельності – 0,3 гус/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено 2,5% листя, максимально 4%.

Розанова листокрутка. Продовжується живлення гусениць.  Пошкоджене листя виявлене на 38% дерев. В середньому пошкоджено  3,5% листя, максимально 7%. Середня чисельність 1 гус/лист.

Сливова плодожерка. Триває літ метеликів і відкладання яєць. На пастку за добу налічується 2, максимально 4 метелика.

Яблунева міль. Продовжується літ метеликів та ембріональний розвиток яєць. На пастку за добу налічується максимально 1 метелик. Найближчим часом очікується відродження гусениць.

 

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні. Спостерігається збільшення розвитку хвороби. Уражено 22% дерев, в середньому 5% листкових розеток, максимально 11% з розвитком хвороби 5%.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на 5% дерев. Листя уражено в середньому 3%, максимально 7% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Уражено 6% дерев, в середньому 6% листя, максимально 10%  з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Уражено 4% дерев, в середньому 2,2%, листя, максимально 4% з розвитком хвороби 2%.