Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 6 червня 2019 року

Метеорологічні умови

В третій декаді травня та на початку І декади червня переважала тепла з істотними опадами  погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на  1º – 8º перевищували звичайні і знаходились в межах 17º – 25º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 3,2º вище за середню багаторічну і становила 20,0° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 32,8° тепла, поверхня ґрунту в цей час прогрівалась до 55° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 10,6° тепла, поверхня ґрунту знижувалась до 9° тепла.

Сума опадів склала 35 мм. Агрометеорологічні умови для росту та розвитку с/г культур були сприятливі. Стан посівів добрий.

Шкідники озимої пшениці, озимого ріпаку, соняшнику та гороху

Клоп черепашка.  Завершується відродження та продовжується шкодочинність личинок. Заселено 57% обстежених площ, за середньої чисельності личинок – 0,2 екз/м². Пошкоджено в середньому 2% рослин. За віковим складом личинки І віку – 40%, ІІ – 50%, ІІІ – 10%.

На колосках озимої пшениці виявлено відродження та шкодочинність личинок пшеничного трипса. Заселено 100% обстежених площ. Середня чисельність – 2 екз/колос, максимально 6. Заселено та пошкоджено 7% колосків, максимально 12%.

Злакові попелиці. Шкодять на всіх обстежених площах посіву озимої пшениці та ярого ячменю, пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 7%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

Завершується харчування личинок хлібної п’явиці на 58% обстежених площ посівів озимої пшениці та 100% ярого ячменю. Середня чисельність – 0,3 екз/м², максимально 4. Личинками пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 6%.

При обстеженні посівів гороху виявлено відродження личинок горохового зерноїда та гусениць горохової плодожерки. Заселено 100% обстежених площ, в середньому 3% стручків, за середньої чисельності 1 екз/стручок.

Продовжується живлення личинок ріпакового насіннєвого прихованохоботника Заселено 26% обстежених площ посівів, за середньої чисельності 1 лич/стручок. Заселено та пошкоджено в середньому 2,5%, максимально 5% стручків в слабкому ступені.

Геліхризова попелиця. Розпочалось заселення посівів соняшнику. Заселено 12% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 3%, середня чисельність 1 кол/росл, максимально 2.

Хвороби озимої пшениці, озимого ріпаку, соняшнику, ярого ячменю та гороху

Третя декада травня та початок першої декади червня характеризувалась вологою погодою. На посівах сільськогосподарських культур виявлене збільшення уражених площ та рослин хворобами.

Борошниста роса. Хвороба виявлена 41% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 3% рослин, максимально на крайових смугах 8%. Розвиток хвороби 7%.

Септоріоз. Уражено 29% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 5%.

Бура листкова іржа. Уражено 6% площ, в середньому 1% рослин з розвитком хвороби 3%.

Плямистості на озимому ріпаку. Уражено 37% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 3,5% рослин, максимально 7%. Розвиток хвороби 4%.

Пероноспороз. Хворобою уражено 30% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5%, розвиток хвороби 5%.

Фомоз. Уражено 17% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2 рослин, максимально  4% з розвитком хвороби 4%.

Аскохітоз та іржа на горосі уразили 25% обстежених площ посіву гороху, в середньому 1,5% рослин, максимально 4%, розвиток хвороби 3%.

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Уражено 24% обстежених площ посіву, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 5%.

Септоріозом уражено 21% обстежених площ посіву ярого ячменю, в середньому 2% рослин, максимально 4%. Розвиток хвороби 3%.

Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю. Хвороба була виявлена на 10% обстежених площ. Уражено в середньому 1% рослин, максимально 3% (у загущених посівах), розвиток хвороби 3%.

Альтернаріоз на посівах соняшнику. Уражено 15% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 3% (ранні посіви). Розвиток хвороби 3%.

Пероноспорозом уражено 12% обстежених площ посівів соняшнику, в середньому 1% рослин, максимально 3% (ранні посіви). Розвиток хвороби 2%.

Багатоїдні шкідники

Личинки саранових виявлені на неорних землях, балках толоках, середня чисельність 0,4 лич/м², максимально 4. За віковим складом личинки ІІ віку становили 75%, ІІІ – 25%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 27%, кобилка темнокрила – 25%, хрестовичка мала – 26%, кобилка чорносмугаста – 22%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Озима совка І покоління. На посівах соняшнику та кукурудзи спостерігається відродження та шкодочинність гусениць. Заселено 28% обстежених площ. Середня чисельність гусениць складала 0,1 гус/м² максимально 2.0 гус/м². За віковим складом гусениці І віку складали – 97%, ІІ – 3%.

Капустяна совка та совка гамма І покоління. Гусениці шкодять на посівах гороху, соняшнику та кукурудзи. Заселено 28% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. За віковим складом гусениці І віку становили – 77%, ІІ  – 23%.

Бавовникова совка І покоління . При обстеженні посівів кукурудзи та соняшнику виявлено відродження гусениць. Заселено 17% обстежених площ, в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 гус/рослину. За віковим складом всі гусениці І віку.

Лучний метелик І покоління. Спостерігається відродження та живлення гусениць шкідника на крайових смугах посівів соняшнику, кукурудзи, гороху. Заселено 12% обстежених площ. Середня чисельність гусениць 0,2 гус/м², максимально 4 гус/м². За віковим складом гусениці І віку становили 95%, ІІ – 5%.

Сонцевик будяковий (чортополохівка) ІІ покоління. В області на даний час триває масовий літ та відкладання яєць шкідником. Відродження гусениць поки що не виявлене.

Шкідники овочевих культур

В приватному секторі на рослинах картоплі та томатів триває шкодочинність личинок колорадського жука. Середня чисельність личинок – 2 екз/росл. Заселено та пошкоджено в середньому 6% рослин, максимально 14% в слабкому та середньому ступенях.

На рослинах капусти завершується харчування та розпочалось залялькування гусениць капустяної молі І покоління. Заселено 2% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл, максимально 2.

Капустяний білан. Спостерігається залялькування гусениць. Гусениці виявлені на 3% рослин, за середньої чисельності 1,5 гус/росл. За віковим складом гусениці ІУ віку становили 65%, У – 35%.

Капустяна попелиця. Заселено та пошкоджено в середньому 5% рослин, максимально 15%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

Шкідники саду

Яблунева плодожерка І покоління. Триває шкодочинність гусениць І покоління в плодах яблуні. Заселено 56% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 1,8%, максимально 4% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Сірий бруньковий довгоносик. Продовжується шкодочинність личинок на листі. Заселено 47% обстежених деревПошкоджено в середньому 2,5% листя, максимально 4% із середньою чисельністю 1,1лич/лист, максимально 2.

Зелена яблунева попелиця. Триває шкодочинність нового покоління попелиць особливо на молодих пагонах . Шкідником заселено 100% обстежених дерев. Пошкоджено в середньому 6,5% листя (особливо на молодих пагонах), максимально 14%. Середня чисельність  складала 5екз/лист, максимально 12.

Кільчастий та непарний  шовкопряд. Продовжується шкодочинність гусениць. Заселено 2% дерев, за середньої чисельності – 0,3 гус/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено  3% листя, максимально 5%.

Розанова листокрутка.  Триває залялькування гусениць. Пошкоджене листя виявлене на 38% дерев. В середньому пошкоджено  3,5% листя, максимально 7%. Середня чисельність 1 гус/лист.

Яблунева міль.  Відроджені гусениці шкодочинять на листочках. Шкідника виявлено на 11% дерев із середньою чисельністю 0,1гус/пмг, максимально 2. Пошкоджено 0,5% листочків, максимально 2%.

Яблуневий пильщик. Триває шкодочинність личинок. Пошкоджені плоди виявлені на 21% дерев. В середньому пошкоджено 2% плодів, максимально 3% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Каліфорнійська щитівка. Виявлено початок відродження личинок-мандрівниць. Шкідником заселено 20% дерев. Середня чисельність личинок на гілках дерев складає 0,2лич/пмг, максимально 2.

Яблунева листоблішка.  При обстеженні дерев виявлено шкодочинність личинок. Заселено 33% дерев. Середня чисельність складає 2екз/лист, максимально 6 при заселені 8% листя, максимально 14%.

Кліщі. Погодні умови сприятливі для відродження і шкодочинності кліщів.

Червоний плодовий кліщ спостерігається на 66% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 3,8% листя, максимально 8% із середньою чисельністю 2,3екз/лист, максимально 4.

Бурий плодовий заселив 10% дерев, глодовий -5% із середньою чисельністю 2екз/лист, максимально 3. Пошкоджено 2% листя, максимально 4%.

Вишнева муха. Найближчим часом очікується відродження личинок.

Вишнева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць нового покоління.  Заселено 47% дерев, пошкоджено8% листя,  максимально 22%. Середня чисельність  становила 2 кол/лист, максимально 4.

Сливова плодожерка. Триває шкодочинність гусениць І покоління. Заселено 43% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 1,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено 22% дерев. Спостерігається збільшення розвитку хвороби. В середньому уражено 6% листя, максимально 15% з розвитком хвороби 7%.

Парша на яблуні. Хворобою уражено 5% дерев. Листя уражено в середньому 3%, максимально 7% з розвитком хвороби 7%.

Кучерявість листя персика. Уражено 6% дерев, в середньому 6% листя, максимально 10%  з розвиткомхвороби 10%.

Борошниста роса на персику. Хворобою уражено 9% дерев. В середньому уражено 5% листя, максимально 11% з розвитком хвороби 7%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Уражено 4% дерев, в середньому 2,2%, листя, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Моніліальний опік на черешні. Прояви хвороби виявлені на поодиноких деревах. Уражено в середньому до 1% пагонів, максимально 2% з розвитком хвороби 2%.