Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 24 червня 2019 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В другій декаді червня спостерігалась сонячна, аномально спекотна з невеликими опадами  погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на  5º – 8º перевищували звичайні і знаходились в межах 24º – 26º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 6,6º вище за середню багаторічну і становила 25,2° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 33,6° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 66° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 14,5° тепла, поверхня ґрунту знижувалась до 13° тепла.

Сума опадів склала 0,6 мм або 2% норми. Погодні умови для наливу зерна  та вегетації пізніх  с/г культур були несприятливі. Високі температури, низька вологість повітря, суховійні явища негативно впливають на посіви с/г культур. Стан посівів на даний час добрий.

 Шкідники озимої пшениці, озимого ріпаку, соняшнику,

кукурудзи та гороху

На посівах зернових колосових культур триває живлення личинок клопа черепашки. Заселено 57% обстежених площ. Середня чисельність личинок – 0,2 лич/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІІ віку становлять 50%, ІУ – 47%, У – 3%. Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 4%.

Жук кузька. Спостерігається заселення жуками посівів озимої пшениці та ярого ячменю. Імаго виявлені на 10% обстежених площ посівів. Середня чисельність становила 0,2 екз/м², максимально 3. Пошкоджено в середньому до 1% колосків.

В колосках озимої пшениці  та ярого ячменю триває шкодочинність личинок пшеничного трипсу. Заселено 86% обстежених площ посіву озимої пшениці, за середньої чисельності – 2 екз/колос, максимально 6. Заселено та пошкоджено 7% колосків, максимально 12%.

Злакові попелиці виявлені на всіх обстежених площах посіву озимої пшениці та ярого ячменю, пошкоджено в середньому 3% рослин, максимально 7%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

Личинки горохового зерноїда живляться в стручках гороху. Заселено 100% обстежених площ, з обстежених 100 стручків пошкоджено в середньому 2%, максимально 5%, середня чисельність личинок – 1 лич/стручок .

На посівах гороху виявлено шкодочинність гусениць горохової плодожерки.  При обстеженні 100 стручків гусениці заселили в середньому 1,5%, за середньої чисельності 1 гус/стручок.

Личинки ріпакового насіннєвого прихованохоботника завершили живлення на 26% обстежених площ посівів озимого ріпаку, за середньої чисельності 1 лич/стручок. Заселено та пошкоджено в середньому 2,5%, максимально 5% стручків в слабкому ступені.

Попелиці на ріпаку. Заселено 19% обстежених площ, 1% рослин, за середньої чисельності 1 кол/стручок.

Геліхризова попелиця. Заселено 40% обстежених площ посіву соняшнику, в середньому 3% рослин, максимально 6%, середня чисельність 6 екз/росл, максимально 15.

Злакова попелиця на кукурудзі. Заселено 24% обстежених площ, пошкоджено в середньому 2%, максимально 5%, середня чисельність складала 3 екз/росл, максимально 6.

Смугаста блішка. Заселено 57% обстежених площ посівів кукурудзи, пошкоджено в середньому 1,5%, максимально 3% із середньою чисельністю 1 екз/росл, максимально 2.

Стебловий метелик. Триває літ та розпочалось відкладання яєць метеликів на полях кукурудзи – знайдені поодинокі яйцекладки. Через посушливу погоду (низька відносна вологість повітря) можливе висихання яйцекладок.

 Хвороби озимої пшениці, озимого ріпаку,

соняшнику, ярого ячменю

У ІІ декаді червня трималась суха та спекотна погода, на посівах озимої пшениці, ярого ячменю та гороху спостерігалось швидке достигання культур та передчасне засихання ураженого хворобами листя.

Сажкові хвороби (летюча, тверда, карликова та стеблова) на посівах зернових колосових не виявлені. З інших хвороб колоса виявлений лише септоріоз.

Септоріоз колоса. Уражено 2% площ озимини, в середньому 0,2% колосків, максимально 1% з розвитком хвороби 5%.

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Уражено 24% обстежених площ посіву, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 5%.

Септоріоз виявлений на 21% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 2% рослин, максимально 4%. Розвиток хвороби 3%.

Плямистості на озимому ріпаку уразили 37% обстежених площ посівів, в середньому 3,5% рослин, максимально 7%. Розвиток хвороби 4%.

Фомозом уражено 17% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2 рослин, максимально  4% з розвитком хвороби 4%.

Альтернаріозом на посівах соняшнику уражено 15% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 4% (ранні посіви). Розвиток хвороби 3%.

Пероноспороз виявлений на 12% обстежених площ посівів соняшнику, уражено в середньому 1% рослин, максимально 3% (ранні посіви). Розвиток хвороби 2%.

Септоріоз. Уражено 8% обстежених площ посіву соняшнику, в середньому 1% рослин, максимально 2%. Розвиток хвороби 3%.

 Багатоїдні шкідники

На неорних землях, балках, толоках триває переміщення личинок саранових, середня чисельність 0,4 лич/м², максимально 4. За віковим складом личинки ІІІ віку становили 60%, ІУ – 35%, У – 5%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 27%, кобилка темнокрила – 25%, хрестовичка мала – 26%, кобилка чорносмугаста – 22%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Триває шкодочинність гусениць озимої совки І покоління на посівах соняшнику та кукурудзи пізніх строків посіву. Заселено 28% обстежених площ. Середня чисельність гусениць складала 0,2 гус/м² максимально 2 гус/м². За віковим складом гусениці ІІ віку складали – 78%, ІІІ – 22%.

Гусениці капустяної совки та совки гамми І покоління харчуються на посівах гороху, соняшнику та кукурудзи. Заселено 24% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. За віковим складом гусениці ІІІ віку становили – 60%, ІУ – 40%.

На посівах кукурудзи та соняшнику триває живлення гусениць бавовникової совки І покоління. Заселено 17% обстежених площ, в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 гус/рослину. За віковим складом гусениці ІІІ віку становили 75%, ІУ – 25%.

Продовжується шкодочинність гусениць лучного метелика І покоління на крайових смугах посівів соняшнику, кукурудзи, гороху. Заселено 12% обстежених площ. Середня чисельність гусениць 0,2 гус/м², максимально 4 гус/м². За віковим складом гусениці ІІ віку становили 52%, ІІІ – 33%, ІУ- 15%.

Сонцевик будяковий (чортополохівка) ІІ покоління. Гусениці шкідника осередково виявлені на 2% обстежених площ посіву соняшнику (забур’янені площі). Середня чисельність 1 гус/росл , при заселенні 1% рослин. Гусениці ІІ віку становили 26%, ІІІ – 38%, ІУ – 36%.

Шкідники овочевих культур

Триває шкодочинність личинок колорадського жука на рослинах картоплі та томатів в приватному секторі. Середня чисельність личинок – 3 екз/росл. Заселено та пошкоджено в середньому 8% рослин, максимально 17% в слабкому та середньому ступенях. Землекористувачі проводять хімобробки від личинок шкідника.

Розпочалось відродження гусениць капустяної молі ІІ покоління. Заселено 3,5% рослин капусти , за середньої чисельності 1 гус/росл.

Триває літ, відкладання яєць та відродження гусениць метеликів капустяного білана ІІ покоління, у радіусі 25 м налічується в середньому 1 метелик. Гусеницями заселено 2% рослин. Всі гусениці І віку.

Капустяна попелиця. Заселено та пошкоджено в середньому 6% рослин, максимально 20%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

Фітофтороз на картоплі. Хворобою уражено в середньому 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 Шкідники саду

Спекотна погода ІІ декади червня була сприятливою для швидкого накоплення СЕТ, що спричинило пришвидшений розвиток багатьох шкідників саду.

Впродовж ІІ декади червня тривав активний літ і відкладання яєць метеликів яблуневої плодожерки ІІ покоління. На феромонну пастку налічено 5 метеликів, максимально 9. Відродження гусениць очікується на початку ІІІ декади червня.

Зелена яблунева попелиця. В поточному році спостерігається спалах шкідника. Шкідником заселено 100% обстежених дерев. Пошкоджено в середньому 8% листя (особливо на молодих пагонах), максимально 20%. Середня чисельність складала 2кол/лист, максимально 3.

Триває шкодочинність гусениць яблуневої молі  на 11% дерев. Середня чисельність – 0,1гус/пмг, максимально 2. Пошкоджено 2% листя, максимально 3%.

Продовжується харчування личинок яблуневого пильщика. Заселено 21% дерев, в середньому пошкоджено 2% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1лич/плід.

Каліфорнійська щитівка. Триває шкодочинність личинок-мандрівниць. Шкідником заселено 20% дерев. Середня чисельність личинок на гілках дерев – 0,2 лич/п.м.г., максимально 2.

Спостерігається живлення личинок яблуневої листоблішки. Заселено 42% дерев, середня чисельність становила 3екз/лист, максимально 6 при заселенні 11% листя, максимально 28%.

Червоний плодовий кліщ. Шкодочинність кліщів виявлена на 66% дерев. Заселено і пошкоджено в середньому 4% листя, максимально 8% із середньою чисельністю 2,3екз/лист, максимально 4.

Бурий плодовий заселив 10% дерев із середньою чисельністю 2екз/лист, максимально 3. Пошкоджено 2,5% листя, максимально 4%.

Глодовий кліщ заселив – 5% дерев із середньою чисельністю 1,5 екз/лист, максимально 3. Пошкоджено 2% листя, максимально 4%.

Триває шкодочинність личинок вишневої мухи на 22% дерев. В середньому пошкоджено 2,5% плодів, максимально 5% із 1 лич/плід.

Продовжується  живлення  вишневої попелиці на 47% дерев, пошкоджено в середньому 8% листя,  максимально 22%. Середня чисельність  становила 2 кол/лист, максимально 4.

Триває шкодочинність гусениць сливової плодожерки І покоління. Заселено 43% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Хвороби плодових культур

В зв’язку  із спекотною погодою уражене хворобами листя засихає.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено 22% дерев, в середньому  6% листя, максимально 15% з розвитком хвороби 7%.

Парша на яблуні. Хворобою уражено 5% дерев, в середньому 3% листя, максимально 7% з розвитком хвороби 7%. Виявлено поодинокі плоди уражені паршею.

Кучерявість листя персика. Уражено 6% дерев, в середньому 6% листя, максимально 10%  з розвитком хвороби 10%.

Борошниста роса на персику. Хворобою уражено 9% дерев, в середньому уражено 5% листя, максимально 11% з розвитком хвороби 7%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Уражено 4% дерев, в середньому 2,2%, листя, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Моніліальний опік на черешні. Прояви хвороби виявлені на поодиноких деревах. Уражено в середньому до 1% пагонів, максимально 2% з розвитком хвороби 2%.