Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 4 липня 2019 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В червні утримувалась аномально спекотна, суха, з суховійними явищами погода. Середньомісячна температура повітря виявилась на 4,8° вище за середню багаторічну та на 2,5° вище за минулорічну і становила 23,9° тепла. Максимальна температура 22 червня підвищувалась до 34,0° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 66° тепла, Мінімальна в кінці місяця знижувалась до 9,6° тепла, поверхня ґрунту  охолоджувалась до 7° тепла. Середньомісячна відносна вологість повітря становила 51%, мінімальна знижувалась до 21%.  Протягом 15 днів відносна вологість повітря знижувалась до 30 % і менше.

Опади спостерігались в кожній декаді місяця різної інтенсивності у вигляді зливового дощу. Сума опадів за місяць склала 40 мм або 68% норми. У минулому році опадів випало 44 мм або 75% норми.

Агрометеорологічні погодні умови місяця через спекотну погоду та суховійні явища виявились несприятливими для наливу та достигання зерна зернових колосових культур, а також для формування урожаю пізніх культур. Розвиток сільськогосподарських культур відбувався з випередженням багаторічних строків на півтора-два тижні.

2 та 4 липня місцями по області пройшли опади з сильними поривами вітру та градом, сума їх складала від 0,1 мм до 35 мм.

 

Багатоїдні шкідники

Саранові. Шкідники виявлені лише в місцях резервації (на неорних землях, балках, толоках), середня чисельність 0,4 лич/м², максимально 4. За віковим складом личинки ІУ віку становили 60%, У – 30%, дорослі комахи – 10%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 25%, кобилка темнокрила – 27%, хрестовичка мала – 26%, кобилка чорносмугаста – 22%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

На посівах соняшнику та кукурудзи продовжується харчування гусениць озимої совки І покоління. Заселено 28% обстежених площ. Середня чисельність гусениць складала 0,2 гус/м² максимально 2 гус/м². За віковим складом гусениці ІУ віку складали – 49%, У – 36%, УІ – 15%. Найближчим часом очікується залялькування гусениць.

Триває залялькування гусениць капустяної совки та совки гамми І покоління на посівах соняшнику та кукурудзи. Було заселено 24% обстежених площ, пошкоджено в середньому 1,5% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл.

Триває літ лучного метелика ІІ покоління. На неорних землях на 10 кроків налічено в середньому 2 метелика.

Бавовникова совка ІІ покоління. На початку І декади липня відмічено початок льоту метеликів. На пропашних культурах на 10 кроків налічується 1 метелик, максимально 2.

 

Шкідники озимої пшениці, соняшнику,

кукурудзи, соняшнику

Клоп черепашка. Продовжується харчування личинок та молодих клопів в посівах озимої пшениці. Заселено 57% обстежених площ. Середня чисельність личинок – 0,2 лич/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІУ віку становлять 30%, У – 50%, дорослі клопи – 20%. Пошкоджено в середньому 2% рослин, максимально 4%.

Жук кузька. Заселено 12% обстежених площ посівів озимої пшениці та ярого ячменю. Середня чисельність становила 0,2 екз/м², максимально 3. Пошкоджено в середньому 1% колосків.

В зв’язку зі зниження температури повітря (28 – 30 червня) виявлено вихід зі стану літньої діапаузи хлібної жужелиці на колоски зернових колосових культур. Заселено 16% обстежених площ, в середньому 0,2% колосків, за середньої чисельності 1 екз/колос.

Геліхризова попелиця. Заселено на 46% обстежених площ посіву соняшнику, пошкоджено в середньому 4% рослин, максимально 8%, середня чисельність 3 екз/росл, максимально 7.

Злакова попелиця на кукурудзі виявлена на 31% обстежених площ, пошкоджено в середньому 3,5%, максимально 7%, середня чисельність складала 1 кол/росл, максимально 2.

Смугаста блішка. Триває харчування шкідника на 65% обстежених площ посівів кукурудзи, пошкоджено в середньому 2%, максимально 4% із середньою чисельністю 1 екз/росл, максимально 2.

Стебловий метелик. Продовжується поодинокий літ метеликів, відкладання яєць та відродження гусениць. Середня чисельність гусениць 1 гус/росл, при заселенні 1% рослин, яйцекладками заселений незначний відсоток рослин. За віковим складом гусениці І віку становили 90%, ІІ –10%. В зв’язку з погодними умовами спостерігалось висихання яйцекладок та гусениць І віку. В зв’язку з дощовою погодою (по області 2 та 4 липня спостерігались опади) та зниженням температури повітря складаються сприятливі умови для розвитку шкідника, тому можливе осередкове пошкодження гусеницями посівів кукурудзи.

Акацієва вогнівка І покоління на сої. Завершується живлення та спостерігається залялькування гусениць. Пошкоджене зерно виявлене на 2% рослин, максимально 5% за середньої чисельності 1 гус/рос. За віковим складом гусениці У віку складають 70%, лялечки – 30%.

Попелиці на посівах сої. Заселено 100% обстежених площ, за середньої чисельності 2 екз/росл, максимально 5 екз, пошкоджено в середньому 1,5% рослин, максимально 3% в слабкому ступені.

 

 

Хвороби озимої пшениці, соняшнику, ярого ячменю

Спекотна, переважно без опадів погода ІІ та ІІІ декад червня була несприятливою для поширення та розвитку хвороб на посівах сільськогосподарських культур. Через опади, які місцями пройшли по області 2 та 4 липня, можливе осередкове поширення та розвиток основних хвороб.

При проведенні обстеження посівів зернових колосових культур в період збирання були виявлені сажкові хвороби на полях, які не продуваються вітром, переважно зі сторін лісосмуг.

Септоріоз колоса на посівах озимої пшениці. Хвороба виявлена на 4% площ, уражено в середньому 0,5% колосків, максимально 1% з розвитком хвороби 5%.

Фузаріоз колоса. Уражено 2% площ посівів озимої пшениці та поодинокі колоски з розвитком хвороби 1%.

Летюча сажка на озимій пшениці виявлена на 0,01% обстежених площ посіву озимої пшениці, уражені поодинокі колоски.

Летюча сажка на ярому ячмені. Уражено 0,02% обстежених площ посіву, уражено 0,1% колосків.

Борошнистою росою колоса було уражено 9% обстежених площ посіву озимої пшениці, в середньому 0,5% рослин з розвитком хвороби 2%.

На посівах ярого ячменю септоріоз колоса був виявлений на 6% обстежених площ, уражено в середньому 0,2% колосків, максимально 1%. Розвиток хвороби 3%.

Гельмінтоспоріоз виявлений на колосках ярого ячменю. Уражено 5% обстежених площ, в середньому 0,3% колосків, максимально 1%, розвиток хвороби 2%.

Альтернаріоз. На посівах соняшнику хворобою уражено 15% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 4% (ранні посіви). Розвиток хвороби 3%.

Пероноспороз. Уражено 12% обстежених площ посівів соняшнику, в середньому 1% рослин, максимально 3% (ранні посіви). Розвиток хвороби 2%.

Септоріоз. Уражено 8% обстежених площ посіву соняшнику, в середньому 1% рослин, максимально 2%. Розвиток хвороби 3%.

Альтернаріоз на сої. Уражено 11% обстежених площ посівів сої, в середньому 2% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

На посівах сої виявлено ураження септоріозом. Уражено 1,5% рослин, розвиток хвороби 2%.

 

Шкідники овочевих культур

Триває  шкодочинність та відкладання яєць імаго колорадського жука літнього покоління на рослинах картоплі та томатів в приватному секторі. Середня чисельність імаго 1 екз/росл, яйцекладок – 1 екз/росл. Заселено та пошкоджено в середньому 5% рослин, максимально 10% в слабкому та середньому ступенях.

Гусениці капустяної молі ІІ покоління заселили 3,5% рослин капусти, за середньої чисельності 1 гус/росл. За віковим складом гусениці ІІ віку становили 60%, ІІІ – 40%.

На капусті триває шкодочинність гусениць метеликів капустяного білана ІІ покоління. Заселено 2% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. За віковим складом гусениці ІІІ віку становили 69%, ІУ – 24%, У – 7%.

Капустяна попелиця заселила та пошкодила в середньому 7% рослин, максимально 22%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

Різкі перепади температур спричинили поширення та збільшення відсотку розвитку хвороби фітофтороз на картоплі та томатах. Уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 6%, розвиток хвороби 4%.

Баштанна попелиця на огірках. Заселено 5% рослин, середня чисельність 1 кол/росл.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка ІІ покоління. Гусениці ІІ покоління продовжують живлення. Пошкоджені плоди виявлені на 48% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 2% плодів, максимально 5%. За віковим складом гусениці І віку складають 82%, ІІ – 18% із середньою чисельністю 1гус/плід.

Зелена яблунева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць. Шкідником заселено 100% обстежених дерев. Пошкоджено в середньому 11% листя, максимально 25%. Середня чисельність складала 2 кол/лист, максимально 3.

Яблуневий пильщик.  Закінчується шкодочинність личинок. Заселено 21% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджені насіннєві камери виявлені в середньому в 2,2% плодів, максимально 4%  із  середньою  чисельністю 1лич/плід. Найближчим часом очікується їх залялькування.

Каліфорнійська щитівка. Личинки перетворилися на дорослих самок і найближчим часом очікується відродження личинок ІІ покоління. Шкідником заселено 20% дерев. Середня чисельність личинок на гілках дерев – 0,2лич/п.м.г., максимально 2.

Триває подальша шкодочинність кліщів.

Червоний плодовий кліщ харчується на 66% дерев, пошкоджено в середньому 5,5% листя, максимально 9% із середньою чисельністю 2,3екз/лист, максимально 4.

Бурий плодовий кліщ заселив 10% дерев із середньою чисельністю 2екз/лист, максимально 3. Пошкоджено 3% листя, максимально 7%.

Глодовий кліщ заселив 5% дерев із середньою чисельністю 2 екз/лист, максимально 3. Пошкоджено 3,5% листя, максимально 5%.

Вишнева муха. Триває шкодочинність личинок всередині плодів. Пошкоджені плоди виявлені на 22% дерев. В середньому пошкоджено 4,5% плодів, максимально 8% із 1 лич/плід.

Вишнева попелиця. Продовжується шкодочинність попелиць. Заселено  47% дерев. Пошкоджено в середньому 9% листя,  максимально 22%. Середня чисельність  становила 2 кол/лист, максимально 4.

Сливова плодожерка І пок. Гусениці в залялькованому стані.

 

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні. Погодні умови не сприяють подальшому поширенню хвороби, а уражене листя засихає. Хворобою уражено 22% дерев, в середньому  6% листя, максимально 15% з розвитком хвороби 7%.

Парша на яблуні. Хворобою уражено 5% дерев, в середньому 5% листя, максимально 8% з розвитком хвороби 7%. Плодів уражено в середньому 2,5%, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Уражено 6% дерев, в середньому 6% листя, максимально 10%  з розвитком хвороби 10%.

Борошниста роса на персику. Погодні умови не сприяють подальшому поширенню хвороби, а уражене листя засихає. Хворобою уражено 9% дерев, в середньому уражено 5% листя, максимально 11% з розвитком хвороби 7%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Уражено 4% дерев, в середньому 4%, листя, максимально 8% з розвитком хвороби 7%.

Моніліальний опік на черешні. Прояви хвороби виявлені на поодиноких деревах. Уражено в середньому до 1% пагонів, максимально 2% з розвитком хвороби 3%.

Плодова гниль черешні. Хворобою уражено 4% дерев, в середньому уражено 3% плодів, максимально 6%.