Посадка плодово-ягідних, листяних дерев та кущів восени

Осінь – сприятлива пора року для посадки плодово-ягідних, листяних дерев та кущів. Починають посадку разом з листопадом, а закінчують за 20-25 днів до настання стійких заморозків, щоб рослини встигли вкоренитися. Для закладки саду на 20-25 років, українським сільськогосподарським виробникам необхідно підібрати якісні саджанці, тому вони традиційно звертаються за посадковим матеріалом до розсадників, які застосовують як вітчизняні так і імпортні технології, в яких вирощуються сертифіковані безвірусні підщепи і дерева. Першим кроком при купівлі саджанців має бути наявність виробника садивного матеріалу у Реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва. Зазвичай, там вказуються сорти, які має право розмножувати господарство, заявлений обсяг виробництва та інші дані. Відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», кожна партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватись сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, або сертифікатом, що підтверджує його товарні якості. У разі придбання садивного матеріалу у приватних розплідниках, які не внесені до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, без ліцензійних угод на вирощування садивного матеріалу того чи іншого сорту, без апробації маточних насаджень та садивного матеріалу плодових чи ягідних культур, в таких розсадниках не проводяться лабораторні дослідження на наявність вірусних та вірусоподобних патогенів та при необхідності генетичне визначення відповідності сорту і на такий садивний матеріал немає відповідних сертифікатів на сортові та товарні якості.

Ввезення на територію України садивного матеріалу здійснюється за умови належності його до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України та за наявності сертифіката країни-експортера. Наявність сертифікатів означає, що придбані саджанці оригінального сорту. Це гарантія як постачальника чи виробника садивного матеріалу так і того, хто закладає сад.
Перш за все слід відзначити, що правом виробництва та реалізації садивного матеріалу володіють господарства чи ФОПи, які внесені до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу.

Ознайомитись з переліком суб’єктів, які мають право виробництва та реалізації садивного матеріалу, а також асортиментом пропонованого ними садивного матеріалу (сортів) можна в Державному реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва на 2019 рік. Осінь – пора посиленого росту і зміцнення коренів, тому необхідний щедрий полив. При посадці дерев полив проводять обов’язково, незалежно від вологості ґрунту та погоди, так як це сприяє швидкому осіданню ґрунту і кращому його контакту із корінням саджанця. Рясний запас вологи в грунті збереже плодові дерева від підмерзання взимку.

Зараз варто провести основне підживлення дерев і кущів органічними, фосфорними і калійними добривами. Восени також сприятливий час для висадки листяних дерев: береза, клен, тополя та інші. Майже 100% приживлюваність у хвойних дерев, висаджених восени – вони прекрасно почуваються в прохолоді і встигають акліматизуватися на новому місці до настання морозів. Також горіх потрібно садити тільки восени. Восени відбувається уповільнення сокоруху в деревах, і молодий горіх зможе спокійно вкорінитися чекаючи весни. За час зимового спокою деревце зміцніє і, навесні зможе швидко піти в активний ріст, а не витрачати всі зусилля на вкорінення. Смородина і малина – прекрасно переносять підзимну висадку, навесні у них швидко розпускаються бруньки і наростають гілки. Найкращий час для вкорінення – жовтень. Ями готують заздалегідь, закладають в них добрива і дають відстоятися, щоб ґрунт прогрівся і земля осіла. Для посадки вибирають пагони, у яких не більше трьох стебел і розгалужені здорові коріння. Після посадки пристовбурні кола мульчують, а самі саджанці урізують до 3-4 бруньок над поверхнею грунту. Не треба боятися чи шкодувати – це необхідна операція, яка потрібна для стимуляції розгалуження.