Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 28 листопада 2019 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В другій декаді листопада переважала тепла погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1º – 8º були вищі за норму і знаходились в межах 2° – 11° тепла. Лише 17 – 18 листопада вони  були нижче за норму і знаходились в межах 1,5º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 2,8º вище за середню багаторічну і становила 5,2º тепла.  Максимальна температура повітря підвищувалась до 13,4° тепла поверхня ґрунту прогрівалась до 19° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 0,4° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалась до 2° морозу. Внаслідок теплої погоди озимі культури в більшості часу декади вегетували. Стан посівів добрий.

Початок ІІІ декади листопада характеризувався різким зниженням температури повітря до 11° морозу. Максимальна температура повітря піднімалась до 6° тепла, середня становила 2,1° тепла. Мінімальна температура грунту на глибині вузла кущіння складала 3,7 морозу. Глибина промерзання – 20 см. Опади у вигляді дощу випали у кількості 5,5 мм. Припинення вегетації озимих культур відмічено 22 листопада.

Шкідники і хвороби озимого ріпаку та озимої пшениці

Тепла погода ІІ декади листопада сприяла продовженню неактивного живлення личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совки. Встановлення мінусових температур повітря у ІІІ декаді листопада було сприятливим для припинення живлення шкідників, спостерігалось опускання їх в нижні шари грунту на зимівлю.

Личинками хлібної жужелиці було заселено 18% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність личинок 0,2 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІ віку складали 45%, ІІІ – 55%.

Гусениці озимої совки заселили 28% обстежених площ посівів озимих пшениці та ріпаку, за середньої чисельності – 0,2 гус/м2, максимально 2 гус/м2. За віковим складом гусениці У віку становили 36%, УІ – 64%.

 

Мишоподібні гризуни

При проведенні огляду сільськогосподарських угідь виявлено незначне збільшення заселених площ шкідниками.

Мишоподібні гризуни заселили 31% обстежених площ посівів озимої пшениці, за середньої чисельності 0,3 кол/га з 1,5 ж.н., максимально 1 кол/га з 3 ж.н.

Гризунами заселено 34% обстежених площ посівів озимого ріпаку, за середньої чисельності 0,3 кол/га з 1,5 ж.н., максимально 2 кол/га з 4 ж.н.

На посівах багаторічних трав шкідниками заселені всі обстежені площі, середня чисельність – 0,5 кол/га з 1,8 ж.н/га, максимально 3 колонії з 5 ж.н.

На неорних землях середня чисельність мишоподібних гризунів – 1,0 кол/га з 2,5 ж.н, максимально 4 колонії з 6 жилими норами