Новорічні іграшки та подарунки

17 грудня у прес-центрі ІА «МОСТ-ДНІПРО» відбулася прес-конференція на тему: «Новорічні іграшки та подарунки».
Напередодні Новорічних свят начальник відділу санепіднагляду та організації розслідування спалахів управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Неля Полюхович поділилася порадами, як правильно вибрати дитячі подарунки, нарядити ялинку і при цьому не нашкодити собі і оточуючим.
«Новий рік і Різдво – час подарунків та новорічних прикрас. Святкові ялинки і фігурки Діда Мороза, м’які іграшки і маскарадні костюми – вся ця новорічна атрибутика призначена, головним чином, для дітей. І тому слід бути особливо обережними та уважними, купуючи дані види товарів».
При покупці дитячих подарунків, новорічних іграшок, гірлянд і мішури зверніть увагу на фарбування і наявність «хімічного» запаху.
Новорічні прикраси та подарунки не повинні виділяти різкий запах, фарба з поверхонь не повинна чіплятися до рук, а блискітки з боків не обсипатися або прилипати. Якщо ви відчуваєте стійкий аромат хімічних речовин, а на руках залишається сліди фарби після контакту з іграшками – це вірна ознака того, що на вашій ялинці для таких новорічних прикрас немає місця. Якщо тільки не хочете накликати на себе ризик алергічних реакцій або хімічних отруєнь.
Ніколи не вибирайте подарунки та іграшки лише за принципом «красиво/некрасиво», а при їхньому виборі зверніть увагу на їхню якість та безпечність.
Неякісне кріплення і тендітні затискачі можуть призвести до того, що від падіння гірлянди з лампочками спалахне пожежа, а при найменшому торканні до ялинки, скляні іграшки падають і б’ються.
На жаль, безліч безіменних китайських брендів, якими завалені ларьки і ринки напередодні Нового року, не надто ретельно підходять до відбору кріплень і петель для куль, фігурок, електрогірлянд.
Якщо навіть ризикуєте купувати електричні прикраси і різну ілюмінацію без сертифікатів та будь-яких гарантій, переконайтеся, що лампочки не випадають з гнізд, вилка і шнур надійно з’єднані і не піддаються на злам. Бажано також включити гірлянду перед покупкою і перевірити, щоб після хвилини-другої гірлянда не розпочала видавати різкий «горілий» або «хімічний» запах, та не занадто сильно нагрівалася.
Нині дорослі, аби вберегти дітей від травмування скляними іграшками, віддають перевагу пластиковим. Але в пластику, може критися небезпека часом навіть більша, ніж поріз склом.
У ялинкових прикрасах та дитячих подарунках низької якості може міститись фенол, свинець і токсичні пластмаси.
Фенол – основа для виготовлення будь-якого пластику – це кислота, яка в чистому вигляді є дуже токсичною речовиною і при потраплянні на шкіру викликає сильні опіки. Якщо ж іграшка містить у своєму складі понаднормову концентрацію фенолу, при контактні зі шкірою малечі вона відразу починає її подразнювати. Як наслідок – у дитини може виникнути алергія, бронхіальна астма чи навіть екзема.

 

 

Фарба, якою розмальовують ялинкові прикраси, може мати підвищений вміст свинцю. Цей метал негативно діє на центральну нервову систему.
Токсичні речовини, які містяться у дешевій пластмасі, проникають через дихальні шляхи у кров, як наслідок – погіршення діяльності нирок і печінки дитини.
Тому треба особливо уважно ставитися до вибору новорічних прикрас, які ви збираєтеся принести у дитячий caдок, школу, у свій дім.
Визначити візуально, безпечний перед вами товар, чи ні, складно навіть для фахівців. Тому дбайливі педагоги та батьки, аби уникнути біди, мають вимагати у продавця сертифікат. Якщо ж продукція не підлягає обов’язковій сертифікації, раджу до¬тримуватись наступних правил:
– не купуйте прикраси на стихійних ринках – продукція невідомого виробника може бути небезпечною: від гострих кутів виробу до миш’яку у його складі.
– не варто економити на новорічній продукції. Краще заплатити більше, але бути впевненим у якості та безпечності товару.
– якщо прикраса має надмірно яскравий колір або неприємний запах, це може означати, що при її виготовленні була застосована дешева і ймовірно токсична фарба.
– обережно ставтеся і до м’якої пластмаси з неприємним запахом, оскільки це може свідчити про вміст у ній шкідливих речовин.
– зверніть увагу на маркування виробу. Купуючи виріб батьки повинні мати чітку та адекватну інформацію про те, що вони збираються придбати.
Повідомлення на маркуванні має легко читатися, бути чітким, зрозумілим і не змиватися.
Маркування повинно містити такі складові:
1. Товарний знак та назву виробника чи уповноваженої ним особи – резидента України, чи особи, що відповідає за введення іграшок в обіг у тому разі, якщо виробник чи уповноважена ним особа не здійснюють діяльності на території України.
2. Адреси названих вище суб’єктів підприємницької діяльності.
Маркування та оформлення супровідної документації здійснюється державною мовою. На певних іграшках має зазначатися попереджувальна інформація про ступінь ризику, пов’язаний з експлуатацією, та способи його уникнення. Наприклад, на упаковці іграшок, які можуть виявитися небезпечними для дітей віком до трьох років, вміщується застереження: «Непридатна для дітей віком до 36 місяців» або «Обережно! Непридатна для дітей віком до трьох років» зі стислим роз’ясненням ступеня ризику.
Новорічні костюми також можуть бути небезпечними для дитячого здоров’я. Купуючи карнавальний костюм, насамперед варто звернути увагу на те, чи не виготовлений він з небезпечного, займистого матеріалу. Карнавальні костюми, які впритул прилягають до тіла, сертифікуються так само як одяг і мають такі ж вимоги до якості тканини.
Солодощі – складаючи подарунок власноручно, ви застраховані від придбання мішка дешевих карамельок.
Чимало тат і мам переймаються не лише якістю та вартістю солодких подарунків, а й здоров’ям своїх дітей, тим більше що малюкам не можна пропонувати всі види солодощів.
Дітям від одного року в новорічний подарунок можна покласти зефір, пастилу, лукум, вафлі з фруктовою начинкою, не забуваючи, що перевагу слід віддавати білим виробам – без барвників, ароматизаторів і шоколадної глазурі. Усі ці солодощі містять пектин, який поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту.
Не слід забувати про печиво, хоча малюкам підходять не всі його сорти. Не рекомендуються кекси, тарталетки, здобне печиво, до складу яких входить маргарин. Найменшим краще покласти нежирне і не дуже солодке печиво, наприклад галети або крекер.
Звісно, без цукерок не обійтися, але спеціалісти раджать використовувати ті з них, які зроблені на молочній основі, наприклад «Корівку», молочний ірис, а також цукрову помадку, пісний цукор, фруктову карамель. А от від шоколадних цукерок слід відмовитися. Шоколад не лише є причиною алергії, а й містить речовини, що впливають на нер¬вову систему, викликаючи порушення. Бажано вилучити з подарунка льодяники, жуйку. Вони створюють у роті солодке середовище, що призводить до швидкої руйнації емалі зубів. У будь-якому разі зловживати солодощами не варто: добова норма кондитерських виробів для дитини до трьох років – 10 – 15 грамів, трохи старшої – 20 грамів, що відповідає одній вафлі або одній-двом цукеркам на день.
Заповнити новорічний подарунок допоможуть мандарини, яблука, сухофрукти та іграшки.
Тож убезпечте себе та своїх дітей від неякісних, шкідливих для здоров’я новорічних атрибутів – купуйте сертифіковані та марковані товари, корисні солодощі. І нехай зимові свята приносять вам і малюкам тільки позитивні емоції.