Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 23 січня 2020 року

Метеорологічні умови

В другій декаді січня спостерігалась тепла, як для цього часу з туманами та незначними опадами погода. Середньодобові температури повітря  були на 3º- 8°  вище за норму або відповідали їм  і знаходились у межах від 3° морозу до 1° тепла.  Середньодекадна температура повітря виявилась на 6,3° вище середньої багаторічної і становила 0,5° морозу. Максимальна температура повітря підвищувалась до 4,5° тепла, поверхня ґрунту  прогрівалась до 10° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 4,7° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалась до 6° морозу.

Сума опадів склала 3 мм або 25% норми. Під час найбільшого похолодання мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3см) знижувалась до 1º морозу і була не загрозлива для рослин озимих культур. Розрахункова критична температура вимерзання на 20 січня  для середньозимостійких сортів озимини у фазі кущіння становила 14,0º морозу.

Початок року характеризувався теплою та вологою погодою, а це в свою чергу негативно вплинуло на стан озимих культур. Впродовж  довгого часу у рослин озимих культур спостерігались слабкі процеси вегетації, що сприяло утворенню вторинних коренів.

Відсутність умов для загартування призвела до часткового ушкодження листкової поверхні рослин, що в подальшому може негативно вплинути на стан рослин озимих культур.

Мишоподібні гризуни

Підсихання ґрунту, теплі умови і достатня кормова база сприяли подальшому заселенню площ сільськогосподарських угідь та утворенню нових жилих нір мишоподібних гризунів.

На сільськогосподарських угіддях виявлено незначне збільшення жилих нір та колоній шкідників.

Заселено 36% обстежених площ посівів озимої пшениці, за середньої чисельності гризунів 0,3 кол/га з 1,8 ж.н., максимально 3 кол/га з 5 ж.н.

На посівах озимого ріпаку шкідниками заселено 39% обстежених площ, за середньої чисельності 0,3 кол/га з 1,9 ж.н., максимально 2 кол/га з 5 ж.н.

На посівах багаторічних трав середня чисельність мишоподібних гризунів 0,8 кол/га з 2,4 ж.н/га, максимально 3 колонії з 5 жилими норами.

На неорних землях середня чисельність шкідників становила 1,3 кол/га з 3,1 ж.н, максимально 5 колонії з 6 жилими норами.

Хвороби бульб картоплі

В приватних овочесховищах тривають роботи щодо перебирання посадкового матеріалу бульб картоплі. При проведенні лабораторного аналізу встановлено, що ураження бульб сорту Повінь звичайною паршею складало 1% з розвитком хвороби 1%, сухою гниллю становило 2% з розвитком хвороби 2%; у сорту Сувенір хворобою суха гниль уражено 2% бульб, розвиток хвороби – 2%.

Результати аналізу бульб картоплі станом на 23.01.2020 року

Сорт

Уражено бульб,%

Уражено хворобами, %

Чорна ніжка

Кільцева гниль

Фітофтороз

Фомоз

Ризоктоніоз

Звичайна парша

Суха гниль

Мокра гниль

Повінь

3

1

2

Сувенір

2

2