Відбулась нарада з приводу затвердження спільного плану дій при підозрі захворювання (загибелі) птиці на високопатогенний грип.

Серед проблем інфектології, залишених у спадщину XXI століттю минулим сторіччям, виняткове місце займають вірусні інфекції, на частку яких припадає понад 80% всієї інфекційної захворюваності людини, число яких невпинно зростає. Активізується не тільки епідемічний процес “класичних” заразних хвороб, але з’являються нові види їхніх збудників (пріони, мутанти вірусів та ін.), що викликають спалахи й епідемії нерідко особливо небезпечних інфекцій з високими показниками летальності серед захворілих тварин.

В останні роки особливе занепокоєння викликає – пташиний грип. Припущення вірусологів про високий потенціал адаптаційних можливостей реасортантних форм вірусів грипу, їхньої здатності долати міжвидові бар’єри знаходять реальне підтвердження в інфікуванні не тільки представників світу пернатих, але і ссавців.

Останнім часом епізоотична ситуація щодо цього захворювання суттєво погіршилася, про що свідчать численні спалахи у Північній Америці (США, Канаді, Мексиці), а також величезна кількість випадків виявлення збудника у багатьох країнах Європи. У Польщі, яка є одним з найбільших виробників м’яса птиці в Європі, спалахів пташиного грипу не фіксували від 2017-го року. Однак, від 31 грудня 2019 року на сході країни – поблизу кордону з Україною у 4-х господарствах було виявлено вірус пташиного грипу. Станом на сьогодні вже забито близько 100 тис. птахів. Накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, знищення поголів’я птиці як господарств так і населення, додаткові ветеринарно-санітарні заходи призводять до суттєвих економічних збитків.

В Україні вперше за три роки стався спалах пташиного грипу у Немирівському районі Вінницької області на двох підприємствах було знищено більш ніж 110 тисяч голів птиці.

У зв’язку з цим 24.01.2020 року під головуванням начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Віталія Паращенко відбулась нарада з приводу затвердження спільного Плану дій при підозрі захворювання (загибелі) птиці на високопатогенний грип на території Дніпропетровської області.

Також в нараді приймали участь представники управління агропромислового розвитку Дніпропетровської облдержадміністрації, управління безпечності та якості харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, Дніпропетровської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства та Українського товариства мисливців і рибалок в Дніпропетровській області.

Під час наради були обговорені можливі причини, шляхи розповсюдження пташиного грипу в регіоні. Визначені зони концентрації диких перелітних птахів під час їх міграції територією Дніпропетровської області. Створені робочі групи для відбору проб від дикої перелітної птиці згідно з Державним планом моніторингу інфекційних хвороб птиці на території Дніпропетровської області на 2020 рік.

Також в зв’язку з аномальними погодними умовами було вирішено підготувати лист-звернення до Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства про можливість надання передчасного дозволу на відстріл дикої перелітної птиці з третьої декади березня на третю декаду лютого місяцю поточного року.

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі терміново повідомляти територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби) у районі або області!