Епідеміологічна ситуація зі сказу на Дніпропетровщині

20 лютого у прес-центрі ІА «МОСТ-ДНІПРО» відбулася прес-конференція на тему: «Епідеміологічна ситуація зі сказу на Дніпропетровщині». У прес-конференції взяла участь начальник відділу санепіднагляду та організації розслідування спалахів управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Неля Полюхович.

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Неля Полюхович повідомила, що останній випадок захворювання на сказ серед людей на території області був зареєстрований в 2017 році.

«Вперше за 25 років на території Дніпропетровщини зафіксували два випадки захворювання на сказ серед людей в 2015 році. Далі, один випадок зареєстрували в 2016 і один – в 2017, – розповідає Неля Полюхович. – На сьогоднішній день Дніпропетровська область і Україна повністю забезпечені антирабічною вакциною, в тому числі і для тварин ».

У 2019 Україна закупила понад 93 тис. доз вакцин для профілактики сказу. Станом на 1 січня 2020 року, в Україні є 74 тис. 944 дози антирабічної вакцини і 3 тис. 305 доз антирабічного імуноглобуліну.

«На території Дніпропетровської області досі залишається 25 населених пунктів, де реєструвались випадки захворювання на сказ серед тварин. Це міста Дніпро, Кривий Ріг та Софіївський, Покровський, П’ятихатський райони, в основному, – сільська місцевість », – каже Неля Полюхович.

Чим небезпечне захворювання?

Вірус сказу може довгий час не проявлятися. Перші ознаки захворювання людина може помітити лише через 1-3 місяці після зараження.

Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку з’являються симптоми гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.

Неля Полюхович зазначає: якщо вас укусила або «обслинявила» тварина (особливо дика), варто негайно звернутися до лікаря. У разі інфікування вірусом сказу, людині показано негайне введення антирабічної вакцини.