Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 5 березня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Стійкий перехід середньої добової температури повітря через 0о в бік зниження, що в метеорології визначає початок зими, відбувся 6 лютого і тривав до 10 лютого. Це найкоротша зима за весь період спостережень. Перезимівля озимини протягом декади відбувалась при задовільних погодних умовах, загрозливі для озимих культур явища не спостерігались. Внаслідок аномально теплої погоди у зимуючих культур відмічались процеси життєдіяльності. Найбільше промерзання ґрунту відмічено на початку місяця і становило 14 см.

В третій декаді лютого та на початку І декади березня утримувалась тепла, як для цього часу погода. Середньодобові температури повітря були на 6º- 13° вище за норму і знаходились у межах від 1° до 8° тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 7,4° вище середньої багаторічної і становила 3,6° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 18,0° тепла, поверхня ґрунту в цей час прогрівалась до 25° тепла. 26 та 27 лютого був перекритий історичний максимум температури повітря. Мінімальна температура повітря знижувалась до 1,3° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалась до 3° морозу.

Сума опадів за ІІІ декаду лютого склала 22 мм або 367% норми, на початку І декади березня опадів не було.

За умов підвищення температурного режиму озимі зернові 26 лютого відновили вегетацію. Під час найбільшого похолодання мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3см) знижувалась до 1º тепла і була не загрозлива для рослин озимих культур. Розрахункова критична температура вимерзання на 29 лютого для середньозимостійких сортів озимини у фазі кущіння становила 9,5º морозу.

 

Багатоїдні шкідники та хвороби озимої пшениці

Прискорене наростання середньодобових температур повітря було сприятливим для піднімання личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совок у верхні шари ґрунту. Поодинокі пошкодження рослин озимих виявлені поки що тільки в південних районах. Масове відновлення живлення шкідників очікується найближчим часом, за утримання теплої погоди і надалі.

Погодно-кліматичні умови ІІІ декади лютого та початку І декади березня сприяли слабкому розвитку борошнистої роси та кореневих гнилей, на тих площах посівів озимої пшениці, де хвороби були виявлені ще з осені:

борошнистою росою уражено 13% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 4% (на крайових смугах), кореневі гнилі виявлені на 5% обстежених площ, уражено в середньому 0,5% рослин, максимально 1%.

 

Мишоподібні гризуни

Продовжує утримуватись тепла погода, що сприяє розвитку та поширенню мишоподібних гризунів. На сільськогосподарських угіддях спостерігалось незначне збільшення чисельності жилих нір шкідників.

На посівах озимої пшениці заселення площ мишоподібними гризунами складало 45%, середня чисельність шкідників 0,4 кол/га з 2,1 ж.н., максимально 3 кол/га з 5 ж.н.

Шкідниками заселено 48% обстежених площ посівів озимого ріпаку, за середньої чисельності 0,6 кол/га з 2,3 ж.н., максимально 3 кол/га з 6 ж.н.

На посівах багаторічних трав середня чисельність мишоподібних гризунів становила 1,3 кол/га з 2,7ж.н./га, максимально 3 колонії з 7 ж. н.

На неорних землях гризуни виявлені за середньої чисельності 1,7 кол/га з 3,5 ж.н, максимально 5 колоній з 7 жилими норами.