Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 12 березня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В першій декаді березня спостерігалась аномально тепла погода. Середньодобові температури повітря  на 7º- 17°  вище за норму і знаходились у межах від 3°- 14° тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 12,5° вище середньої багаторічної і становила 10,1° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 23,4° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 31° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 1,5° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалась до 3° морозу. Сума опадів склала 1 мм або 11 % норми. Агрометеорологічні умови декади були задовільні. Стан посівів добрий.

Господарства області розпочали посів гороху та ярого ячменю.

 Шкідники та хвороби озимої пшениці та озимого ріпаку

Утримання аномально теплої погоди сприяло відновленню живлення личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совок на посівах озимих культур.

Личинки хлібної жужелиці виявлені на 18% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність личинок 0,2 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІ віку складали 42%, ІІІ – 58%.

Гусеницями озимої совки заселено 28% обстежених площ посівів озимих пшениці та ріпаку, за середньої чисельності – 0,2 гус/м2, максимально 2 гус/м2. За віковим складом гусениці У віку становили 34%, УІ – 66%.

Клоп черепашка. Відібрані в лісосмузі екземпляри шкідника після перенесення в теплі умови всі виявилися живими, можна зробити висновки, що шкідник добре перезимував.

Через теплу погоду на посівах озимої пшениці та озимого ріпаку спостерігається слабкий розвиток хвороб, на тих площах посівів, де хвороби були виявлені ще з осені.

Борошниста роса. Хворобою уражено 13% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% (на крайових смугах). Розвиток хвороби 1%.

Кореневі гнилі уразили 5% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 0,5% рослин, максимально 1% з розвитком хвороби 1%.

Пероноспороз на посівах озимого ріпаку виявлений на 19% обстежених площ, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

Альтернаріозом уражено 16% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

Мишоподібні гризуни

Теплі погодні умови були сприятливими для збільшення активності гризунів та початку їх сезонного розмноження. Під час маршрутного обстеження виявлено нові жилі нори шкідників та збільшення заселених площ на сільськогосподарських угіддях.

Мишоподібними гризунами заселено 47% обстежених площ посівів озимої пшениці, середня чисельність шкідників 0,5 кол/га з 2,2 ж.н., максимально 3 кол/га з 5 ж.н.

Гризуни виявлені на 51% обстежених площ посівів озимого ріпаку, за середньої чисельності 0,6 кол/га з 2,4 ж.н., максимально 3 кол/га з 6 ж.н.

На посівах багаторічних трав середня чисельність мишоподібних гризунів становила 1,4 кол/га з 2,8 ж.н./га, максимально 3 колонії з 7 ж. н.

На неорних землях гризуни виявлені за середньої чисельності 1,8 кол/га з 3,6 ж.н, максимально 5 колоній з 7 жилими норами.