Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 19 березня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Друга декада березня характеризувалась зниженням температури повітря до 5°С морозу. Середньодекадна температура повітря становила 4,8° тепла. Максимальна температура повітря 13 березня підвищувалась до 18° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 25° тепла.

Сума опадів у вигляді дощу та мокрого снігу склала 3 мм. Агрометеорологічні умови декади були задовільні. Стан посівів добрий.

Господарства області продовжують посів гороху та ярого ячменю.

 

Шкідники та хвороби озимої пшениці та озимого ріпаку

Похолодання, що спостерігалось у ІІ декаді березня, негативно вплинуло на харчування личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совок – спостерігалось часткове припинення їх живлення на посівах озимих культур.

Личинки хлібної жужелиці виявлені на 18% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність личинок 0,2 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІ віку складали 38%, ІІІ – 62%.

Гусеницями озимої совки заселено 28% обстежених площ посівів озимих пшениці та ріпаку, за середньої чисельності – 0,2 гус/м2, максимально 2 гус/м2. За віковим складом гусениці У віку становили 30%, УІ – 70%.

Тепла погода І декади та початку ІІ декади березня сприяла виходу ріпакового прихованохоботника на посіви озимого ріпаку. Шкідник був виявлений на 21% обстежених площ, заселено в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 екз/рослину.

В господарствах області, де виявлено ЕПШ ріпакового прихованохоботника, проведені хімічні обробки посівів дозволеними до використання інсектицидами. На даний час, після зниження температури повітря, спостерігається часткове припинення живлення шкідника.

Погодні умови були сприятливими для виходу жуків піщаного мідяка на поверхню грунту. За попередніми даними заселено 36% орних земель, середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2. Загибель за зимовий період не виявлена.

Борошнистою росою уражено 13% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 1%.

Кореневі гнилі уразили 5% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 0,5% рослин, максимально 1% з розвитком хвороби 1%.

Пероноспорозом уражено 19% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

Альтернаріоз. Хвороба виявлена на 16% обстежених площ, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

 

Мишоподібні гризуни

Зниження температури повітря, що спостерігалось у ІІ декаді березня, майже не вплинуло на активність мишоподібних гризунів. На сільськогосподарських угіддях виявлено незначне збільшення жилих нір шкідників.

На посівах озимої пшениці заселено 47% обстежених площ в, середня чисельність шкідників 0,5 кол/га з 2,3 ж.н., максимально 3 кол/га з 5 ж.н.

Шкідники заселили 53% обстежених площ посівів озимого ріпаку, за середньої чисельності 0,6 кол/га з 2,5 ж.н., максимально 3 кол/га з 6 ж.н..

На посівах багаторічних трав середня чисельність мишоподібних гризунів становила 1,5 кол/га з 2,8 ж.н./га, максимально 4 колонії з 7 ж. н.

На неорних землях гризуни виявлені за середньої чисельності 1,8 кол/га з 3,8 ж.н, максимально 5 колоній з 8 жилими норами.

 

Шкідники саду

Теплий зимовий період складався сприятливим для перезимівлі шкідників саду.

За попередніми даними весняних обстежень загибель шкідників саду складала від 0 до 3%:

Плодовий довгоносик – заселено 30% дерев, середня чисельність складала 4,0екз/дер, максимально 5. Загибелі не виявлено.

Білан жилкуватий і золотогуз – заселено 4%  дерев. Середня чисельність гнізд становила 1 – 1,3 гнізд/дер, максимально 3. Загибель -2%.

Яблунева плодожерка. Заселено 48% дерев. Середня чисельність гусениць складала 3,1 екз/дер, максимально 5. Загибель 3%.

Яблунева міль. Заселено 32% дерев. Середня чисельність – 0,5 щитк/п.м.г.,максимально 2. Загибель відсутня.

Зелена яблунева попелиця. Заселено 100% дерев, середня чисельність складала 4,0 яєць/п.м.г,  максимально 6. Загибель становила  3%.

Вишнева попелиця. Заселено 78% дерев, середня чисельність -3,9яєць/п.м.г,  максимально 7. Загибель складала  2%.

Яблуневий квіткоїд – заселено 56% дерев, середня чисельність становила 4,4 екз/дер, максимально 7. Загибель в середньому 1- 2%.

На даний час температурний режим сприятливий для проведення захисних заходів проти зимуючих стадій шкідників (обприскування до розпускання бруньок за середньодобової температури 4 – 5ºС тепла). Землекористувачам надані необхідні роз’яснення щодо проведення захисних заходів в плодових насадженнях