Обрізка плодових дерев

Правильне і своєчасне обрізання плодових дерев дозволяє отримати хороший врожай, крім того рослини будуть рости здоровими та сильними. Це обумовлено тим, що під час обрізки видаляються слабкі, хворі та погано розвинені гілки, а здорові і сильні отримують більше необхідних живильних речовин. Обрізка омолоджує дерева, збільшує врожайність, стимулює ріст нових гілок.     Обрізку слід проводити щорічно, а не один раз на 3-4 роки. Так вашим рослинам простіше буде пережити щорічну невелику обрізку, ніж дуже сильну, але набагато рідше. При щорічній обрізці можна видаляти не більше ніж 30% від загальної кількості гілок. Молоді гілки потрібно вирізати тільки в разі якщо вони згущають крону, найкраще видаляти старі гілки, таким чином, ви ще й омолоджуєте крону.                                                                                                   

Коли обрізати дерева?   

Обрізка дерев ранньою весною (початок березня). Проводиться до початку сокоруху, коли мине небезпека сильних морозів. У березні обрізку починають з молодих зерняткових садів (яблуня, груша).       Весняна обрізка (кінець березня – початок квітня). В березні обрізається велика частина культур, починаючи з більш молодих дерев, обрізаються зерняткові (яблуня, груша) і кісточкові (черешня, вишня, абрикос). Обрізку і формування молодих дерев потрібно закінчувати до початку сокоруху, тому що обрізка в більш пізні терміни послаблює молоді рослини через втрату запасних поживних речовин, які є у гілках.        

Пізню обрізку дерев (травень-червень) роблять під час і після цвітіння, іноді навіть в першій половині червня. Дорослі дерева можна обрізати і після початку сокоруху. Бажано обрізати в пізні терміни старі дерева, для обмеження розмірів крони, щоб послабити відновлювальні ростові процеси.

Літня обрізка плодових дерев. Проводиться на деяких плодових культурах, наприклад, на абрикосі. Така обрізка призводить до більш пізнього цвітіння у наступному році, що дозволяє уникнути втрати врожаю під час весняних заморозків. Осіння обрізка плодових дерев і кущів (листопад). Обрізка дерев восени проводиться, як правило, з санітарною метою. Восени проводять обрізку старих дерев, яблуні і груші, а також восени обрізають кущі: смородини (чорна і червона, біла), аґрусу, малини, тощо.  

Після посадкова обрізка потрібна для відновлення балансу між пошкодженою при посадці кореневою частиною і надземною. Таку обрізку проводять для того, щоб коріння дерев швидше прижилися, та одночасно з цим, є можливість розпочати формування крони дерев.

При оздоровчій обрізці вистригаються всі пошкоджені та хворі гілки, а також гілки, уражені гниллю, паршею, вимерзлі. Гілки, уражені хворобою, необхідно спалити, їх не можна використовувати для компосту.

Як проводити обрізку?

 Гілку слід обрізати навскіс над брунькою, яка розташована з зовнішнього боку гілки. Така обрізка не дає воді застоюватись на місці зрізу, вода буде просто стікати вниз, а брунька, залишена з зовнішнього боку, дасть новий пагін, який не буде загущувати крону.

В першу чергу слід вирізати старі гілки і пагони, так як вони найменш продуктивні. У багатьох сортів і різновидів плодових дерев плоди утворюються на дрібних молодих гілочках. Слід стежити, щоб ріст гілок був направлений горизонтально, саме на них утворюється більше врожаю. Гілки, які спрямовані вгору дають сильний приріст, але, у них низька врожайність. Гілки, що ростуть вниз та гілки, що звисають, так само не відрізняються великою врожайністю, за рахунок поганої освітленості плодів. Вирізати потрібно і спрямовані вгору та пагони, що ростуть донизу. Під час відпилювання товстих гілок обов’язково потрібно зробити надріз кори по периметру гілки, в іншому випадку можна здерти з основного стовбура шматок кори. Така рана на дереві може стати причиною його загибелі. Після відпилювання гілки пеньок обов’язково замазується садовим варом. Варто окремо відзначити, що при обрізанні потрібно використовувати тільки чисті інструменти і бажано після обрізки кожного дерева їх обробляти, щоб уникнути зараження, адже хвороби можливо ще не встигли проявитися до періоду активного росту. Після обрізки кожного дерева просто обробіть інструмент антисептичним розчином, і ви збережете свій сад здоровим. Не варто так само проводити обрізання у вологу погоду, після дощу і рано вранці після випадання роси, бо це теж сприятиме рознесенню хвороб і інфікуванню рослин. Якщо ви обрізаєте рослини і помітили ознаки, якого-небудь захворювання, обрізати варто, нижче помічених ознак і якнайшвидше опрацювати місця зрізу.