Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 26 березня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В третій декаді березня спостерігалось зниження температури повітря та вітряна погода. Максимальна температура повітря підвищувалась до 13,0° тепла поверхня ґрунту прогрівалась до 25º тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 5° морозу поверхня ґрунту  охолоджувалась до 7° морозу.

Сума опадів в середньому по області склала 11 мм. Агрометеорологічні умови для вегетації озимих культур були задовільні. Стан посівів добрий.

Вологість ґрунту за другу декаду березня на посівах озимої пшениці: глибина 10 см – 18мм, 20 см – 36 мм, 50 см – 81 мм, 100 см – 155 см.

Господарства області завершують посів гороху та ярого ячменю.

Шкідники та хвороби озимої пшениці та озимого ріпаку

Триває неактивне живлення личинок хлібної жужелиці на посівах озимої пшениці (посіяної по стерньових попередниках). Заселено 18% обстежених площ. Середня чисельність личинок 0,2 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки ІІ віку складали 31%, ІІІ – 69%.

На посівах озимих культур гусениці озимої совки виявлені на 28% обстежених площ, середня чисельність – 0,2 гус/м2, максимально 2 гус/м2. За віковим складом гусениці У віку становили 22%, УІ – 78%. Найближчим часом, за сприятливих погодних умов, очікується залялькування гусениць озимої совки.

Прохолодні погодні умови вплинули і на живлення ріпакового прихованохоботника на посівах озимого ріпаку. Заселення нових площ шкідником не виявлено. Пошкоджено в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 екз/рослину на 16% обстежених площ посівів.

Спостерігається переміщення піщаного мідляка на орних землях. Поки що імаго харчується на посівах багаторічних трав (на крайових смугах). Чисельність їх незначна, але за встановлення теплої погоди очікується їх масова поява та шкодочинність.

За попередніми даними весняних контрольних обстежень піщаним мідяком заселено 36% орних земель, середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2. Загибель за зимовий період не виявлена.

Клоп черепашка. При проведенні обстежень листової підстилки в лісосмугах, виявлено заселення 62% обстежених площ. За попередніми даними весняних контрольних обстежень середня чисельність шкідника становила 0,29 екз/м². Загибель взимку 2% в основному від хвороб.

Травневі та червневі жуки. За попередніми даними весняних контрольних обстежень заселення орних земель личинками шкідників склало 45%. Середня чисельність – 0,2 лич/м² максимально 2. Загибель взимку не виявлена.  

Дротяниками і несправжніми дротяниками заселено 37% орних земель. За попередніми даними весняних контрольних обстежень середня чисельність – 0,3 екз/м² максимально 3. Загибель не виявлена.

 

Вітряна погода ІІІ декади березня дещо стримувала поширення та розвиток основних  хвороб сільськогосподарських рослин.

Борошниста роса. Уражено 13% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 1% .

Кореневі гнилі уразили 5% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 0,5% рослин, максимально 1% з розвитком хвороби 1%.

Пероноспороз. На посівах озимого ріпаку уражено 19% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

Альтернаріоз. Хвороба виявлена на 16% обстежених площ, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

 

Мишоподібні гризуни

Спостерігається сезонне розмноження мишоподібних гризунів, відмічено заселення нових площ та незначне збільшення чисельності жилих нір гризунів.

Шкідники виявлені на 51% обстежених площ посівів озимої пшениці, середня чисельність 0,5 кол/га з 2,4 ж.н., максимально 3 кол/га з 5 ж.н.

Заселено 55% обстежених площ посівів озимого ріпаку, за середньої чисельності гризунів 0,6 кол/га з 2,6 ж.н., максимально 3 кол/га з 6 ж.н.

Середня чисельність мишоподібних гризунів становила 1,5 кол/га з 3,0 ж.н./га, максимально 4 колонії з 7 ж. н.

На неорних землях гризуни виявлені за середньої чисельності 1,9 кол/га з 4,0 ж.н, максимально 5 колоній з 8 жилими норами.

 

Шкідники саду

За попередніми даними весняних обстежень загибель шкідників саду складала від 0 до 3%:

Плодовий довгоносик. Заселено 30% дерев, середня чисельність складала 4,0екз/дер, максимально 5. Загибелі не виявлено.

Білан жилкуватий і золотогуз. Заселено 4%  дерев. Середня чисельність гнізд становила 1 – 1,3 гнізд/дер, максимально 3. Загибель -2%.

Яблунева плодожерка. Заселено 48% дерев. Середня чисельність гусениць складала 3,1 екз/дер, максимально 5. Загибель 3%.

Яблунева міль. Заселено 32% дерев. Середня чисельність – 0,5 щитк/п.м.г.,максимально 2. Загибель відсутня.

Зелена яблунева попелиця. Заселено 100% дерев, середня чисельність складала 4,0 яєць/п.м.г,  максимально 6. Загибель становила 3%.

Вишнева попелиця. Заселено 78% дерев, середня чисельність -3,9яєць/п.м.г,  максимально 7. Загибель складала  2%.

Яблуневий квіткоїд – заселено 56% дерев, середня чисельність становила 4,4 екз/дер, максимально 7. Загибель в середньому 1 – 2%.