Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 30 квітня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Третя декада квітня характеризувалась мінливою з суховійними явищами погодою. Середньодекадна температура повітря становила 9,6º тепла, максимальна температура підвищувалась до 20,0° тепла, мінімальна знижувалась до 3,5° морозу. 

Сума опадів за декаду склала від 1 мм або 10 мм. По області вже  тривалий час спостерігається зниження відносної вологості повітря до 30% і нижче.

Агрометеорологічні умови через значний недобір опадів, недостатні запаси  продуктивної вологи у грунті, заморозки різної інтенсивності виявились переважно не сприятливими для нормального розвитку та росту рослин озимих та ярих культур.

 

Шкідники та хвороби озимої пшениці, озимого ріпаку

Триває харчування хлібних блішок на 41% обстежених площ посівів озимої пшениці та 74% ярого ячменю. Середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2 екз/м² (на крайових смугах). Пошкоджено в середньому 1% рослин.

Спостерігається парування імаго хлібної п’явиці на посівах озимої пшениці та ярого ячменю. Середня чисельність 0,2 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому 0,5% рослин, максимально 2%. Відкладання яєць поки що не виявлене.

Продовжується літ та розпочалось відкладання яєць злаковими мухами на посівах ярого ячменю. На 100 п.с нараховується в середньому 5 екз – шведської та 3 екземпляра гессенської мух.

Цикадки. Виявлені на 14% обстежених площ посівів озимої пшениці на 100 п.с. налічено в середньому 2 екз. Пошкоджено 0,2% рослин.

В останні дні декади на півдні області розпочався переліт клопа черепашки на крайові смуги посівів озимої пшениці – виявлені поодинокі екземпляри.

Ріпакові прихованохоботники живляться на 34% обстежених площ посівів озимого ріпаку, пошкоджено в середньому 2% рослин, за середньої чисельності 1 екз/рослину.

Хрестоцвітні блішки виявлені на 49% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність становила 0,3 екз/м², максимально 2, пошкоджено в середньому 2,5% рослин.

Ріпаковий квіткоїд. Розпочалось відкладання яєць, заселено 28% обстежених площ, 2% рослин та 4% бутонів та квіток, за середньої чисельності 1 екз/росл.

 

Агрокліматичні умови декади, а саме суха та вітряна погода, переважно стримували розвиток та поширення більшості хвороб на посівах с/г культур.

Септоріоз уразив 24% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 4%. Розвиток хвороби 2%.

Борошниста роса виявлена на 29% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 2% рослин, максимально 4% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 2%.

Кореневі гнилі уразили 5% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 2%.

Пероноспороз на посівах озимого ріпаку виявлений на 32% обстежених площ, уражено в середньому 2% рослин, максимально 4% з розвитком хвороби 2%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 19% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Піщаний мідляк заселив всі обстежені площі посіву гороху та сходів кукурудзи і соняшника, за середньої чисельності 0,3 екз/м², максимально 3 екз. Пошкоджено 2% рослин в слабкому ступені.

На посівах гороху триває шкодочинність південного сірого та бульбочкового  довгоносиків. Заселені всі обстеженні площі, за середньої чисельності 0,2 екз/м², максимально 2 екз. Пошкоджено в середньому 1,5% рослин в слабкому ступені.

Білан ріпаковий. На неорних землях триває літ метеликів. У радіусі 25 м налічено в середньому 1 метелик, максимально 2.

 

Шкідники овочевих культур

На рослинах ранньої капусти у приватному секторі триває шкодочинність хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 3% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

 

Шкідники саду

Сірий бруньковий довгоносик заселив 44% дерев, за середньої чисельності 4 екз/дер, максимально 6. Пошкоджено в середньому 2% молодих листочків, максимально 4%.

Триває відкладання яєць яблуневого квіткоїда. Заселено 72% дерев, середня чисельність жуків складала 5 екз/дер, максимально 8. Пошкоджено в середньому 1,5% бутонів та квітів, максимально 3%. У наступній декаді очікується відродження личинок

Продовжується доживлення гусениць білана жилкуватого на 4% дерев, за середньої чисельності 0,1екз/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено в середньому 1,2% листочків, максимально 3%.

Спостерігається живлення гусениць золотогуза на 3% дерев. Середня чисельність гусениць складає 0,1 екз/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено в середньому 1% листочків, максимально 2%.

Яблунева плодожерка. Гусениці в залялькованому стані. Заселено 48% дерев, Середня чисельність склала 3,1 лял/дер, максимально 5.

Погодні умови сприятливі для розвитку та живлення попелиць у плодових насадженнях.

Зелена яблунева попелиця заселила всі обстежені дерева. Середня чисельність – 1 кол/лист при заселенні 4% листочків, максимально 7%.

Червоногалова попелиця виявлена на 38% дерев, середня чисельність складала 5 екз/лист, максимально 3 при заселенні 3,5% листочків, максимально 6%.

Вишнева попелиця шкодить на всіх обстежених деревах, середня чисельність – 4 екз/лист, максимально 9 при заселенні 4,5% листочків, максимально 8%.

Яблунева листоблішка виявлена на 11% дерев, пошкодила середньому 1% листочків, максимально 2%, середня чисельність склала 2 лич/лист, максимально 4 лич/лист.

Також в плодових насадженнях шкодить оленка волохата за середньої чисельності 3 екз/дерево, при заселенні 30% дерев.