Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 7 травня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

На початку І декади травня продовжувала утримуватись тепла, вітряна погода. З 4 травня майже на всій території області спостерігались опади (місцями зливового характеру) та незначне зниження температури повітря.  Максимальна температура підвищувалась до 26° тепла, мінімальна знижувалась до 9° тепла.

Опади по області розподілялись нерівномірно, сума їх коливалась від 7 мм до 35 мм. Після випадання дощу очікується покращення стану посівів сільськогосподарських культур.

 

Шкідники та хвороби озимої пшениці, озимого ріпаку, ярого ячменю

Триває переліт клопа черепашки на крайові смуги посівів озимої пшениці та спостерігається переміщення шкідника в середину посівів. Середня чисельність клопа на крайових смугах становила 0,2 екз/м², максимально 2 екз/м². Пошкоджені  поодинокі рослини озимої пшениці.

Хлібні блішки шкодять на 53% обстежених площ посівів озимої пшениці та 100% ярого ячменю. Середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2 екз/м². Пошкоджено в середньому 1,5% рослин.

Хлібна п’явиця. Розпочалось відкладання яєць. На посівах озимої пшениці та ярого ячменю шкідником заселено 42% обстежених площ. Середня чисельність імаго – 0,2 екз/м², максимально 2, яйцекладок – 0,1 екз/м², максимально 1. Пошкоджено в середньому 0,5% рослин, максимально 2%.

В південних районах області на посівах ярого ячменю розпочалось відродження личинок злакових мух. Заселено 71% обстежених площ. Середня чисельність 0,1 лич/м², максимально 1 лич/м²

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Шкодить на 36% обстежених площ посівів озимого ріпаку, пошкоджено в середньому 2% рослин, за середньої чисельності 1 екз/рослину.

Хрестоцвітні блішки виявлені на 85% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність становила 0,3 екз/м², максимально 2, пошкоджено в середньому 2,5% рослин.

Ріпаковий квіткоїд. Триває відкладання яєць та розпочалось відродження личинок заселено 28% обстежених площ, 2% рослин та 4% квіток, за середньої чисельності 1 екз/росл.

 

Суха та вітряна погода, яка переважала в ІІІ декаді квітня, була несприятливою для розвитку та поширення більшості хвороб на посівах с/г культур. Але дощова погода І декади травня може спричинити збільшення уражених площ та рослин хворобами особливо в загущених посівах.

Септоріоз.  Хвороба виявлена на 24% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 4%. Розвиток хвороби 2% (СТОВ «Хутірське» Петриківського району).

Борошнистою росою уражено 31% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 3%.

Кореневі гнилі уразили 5% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 2%.

Пероноспороз на посівах озимого ріпаку виявлений на 35% обстежених площ, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 22% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю. Хвороба виявлена на 6% обстежених площ, уражено в середньому 0,5% рослин, максимально 2% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%

 

Багатоїдні шкідники

Піщаний мідяк. Заселено 100% обстежених площ сходів кукурудзи та соняшнику. Середня числьність 0,3 екз/м², максимально 3 екз. Пошкоджено 2% рослин в слабкому ступені.

Білан ріпаковий. На неорних землях триває літ метеликів. У радіусі 25 м налічено в середньому 1 метелик, максимально 2.

 

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. На рослинах ранньої картоплі та томатів спостерігається шкодочинність, проходить спарювання шкідника. Середня чисельність імаго 1 екз/росл, максимально 2 екз,  при заселенні в середньому 3% рослин.

На рослинах ранньої капусти у приватному секторі продовжується шкодочинність хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 3% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

На рослинах ранньої капусти розпочався літ капустяної молі. Яйцекладки поки що не виявлені.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка. Гусениці в залялькованому стані. Заселено 48% дерев, Середня чисельність склала 3,1 лял/дер, максимально 5. Найближчим часом, при стабільній теплій погоді, очікується початок льоту метеликів.

Сірий бруньковий довгоносик. Триває шкодочинність на 51% дерев, за середньої чисельності 3 екз/дер, максимально 5. Пошкоджено в середньому 3% молодих листочків, максимально 6%.

Спостерігається відродження та живлення личинок яблуневого квіткоїда. Заселено 72% дерев, при обстежені виявлено, що личинками пошкоджено 1,5% плодів, максимально 3% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Завершується харчування гусениць білана жилкуватого на 4% дерев, за середньої чисельності 0,1екз/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено в середньому 1,5% листочків, максимально 3%. У наступній декаді розпочнеться залялькування гусениць.

Триває шкодочинність гусениць золотогуза на 3% дерев. Середня чисельність гусениць складає 0,1 екз/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено в середньому 1% листочків, максимально 2%.

Зелена яблунева попелиця заселила всі обстежені дерева. Середня чисельність – 1 кол/лист при заселенні 4% листочків, максимально 7%.

Червоногалова попелиця шкодить на 43% дерев, середня чисельність складала 1 кол/лист, максимально 2 при заселенні 3,5% листочків, максимально 6%.

Вишнева попелиця шкодить на всіх обстежених деревах, середня чисельність – 1 кол/лист, максимально 2 при заселенні 5% листочків, максимально 8%.

Яблунева листоблішка. Розпочалось залялькування личинок.  Заселено 11% дерев, було пошкоджено середньому 1% листочків, максимально 2%, середня чисельність складала 2 лич/лист, максимально 4 лич/лист.

Вишнева муха. При обстеженні черешневих та вишневих насаджень виявлено літ мух. Сума ефективних температур більше 10С на глибині грунту 5 см складає на даний час 170С (масовий літ мух проходить при СЕТ – 190С). В найближчі дні очікується масовий виліт вишневої мухи.

 

Хвороби плодових культур

Борошниста роса на яблуні. Прояви хвороби виявлені на 6% дерев. Уражено в середньому 1% листкових розеток, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби виявлені на деревах в приватному секторі. Уражено 12% дерев, середньому 2% листя, максимально 6%  з розвитком хвороби 3%.