Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 14 травня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В першій декаді травня переважала тепла, з опадами погода. На початку ІІ декади травня спостерігалась вітряна погода та незначне зниження температури повітря. Середньодобові температури повітря на 1º – 4º були вище за норму або відповідали їм і становили  15º- 18° тепла. Лише наприкінці декади  вони були нижче за норму на 3º – 5º і становили 11º – 12º тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 0,5° вище за середню багаторічну і становила 14,4º тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 25,7° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 50° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до 3,6° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 2º тепла. На висоті 2 см від поверхні ґрунту температура знижувалась до 1º морозу.

Сума опадів за І декаду травня в середньому по області склала 18 мм, на початку ІІ декади опади випали у незначній кількості. Агрометеорологічні умови декади в цілому були задовільні для росту та розвитку с/г культур.  Стан посівів на даний час добрий.

 

Шкідники та хвороби озимої пшениці, озимого ріпаку, ярого ячменю

Клоп черепашка. Продовжується заселення площ посівів озимої пшениці. Заселено 44% обстежених площ, за середньої чисельності 0,2 екз/м², максимально 2 екз/м². Пошкоджено в середньому 0,5% рослин. Відкладання яєць поки що не виявлено.

Хлібні блішки. Заселено 100% обстежених площ посівів ярого ячменю. Середня чисельність 0,3 екз/м², максимально 2 екз/м². Пошкоджено в середньому 1,5% рослин.

Хлібна п’явиця. На півдні області відмічено початок відродження личинок. На посівах озимої пшениці шкідник виявлений на 52% обстежених площ, на посівах ярого ячменю на 80% обстежених площ. Середня чисельність імаго – 0,2 екз/м², максимально 2, яйцекладок – 0,2 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому 1% рослин, максимально 3%.

Личинками злакових мух заселено 71% обстежених площ. Середня чисельність 0,7 лич/м², максимально 3 лич/м². Пошкоджено в середньому 0,2% рослин в слабкому та середньому ступенях.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник заселив 36% обстежених площ посівів озимого ріпаку, пошкодив в середньому 2,5% рослин, за середньої чисельності 1 екз/рослину.

Личинки ріпаковий квіткоїда виявлені на 28% обстежених площ, заселено 2% рослин та 4% квіток, за середньої чисельності 1 екз/квітку.

 

Волога погода з різкими перепадами температур повітря, яка спостерігалась у І декаді травня, була сприятливою для поширення та розвитку хвороб на посівах сільськогосподарських культур.

Септоріозом уражено 29% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 3%.

Борошнистою росою уражено 36% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 3%.

Кореневі гнилі уразили 5% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1% рослин, максимально 2% з розвитком хвороби 2%.

Бура листкова іржа виявлена на 12% обстежених площ. Уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2% (Нікопольська сортодільниця)

Пероноспороз на посівах озимого ріпаку виявлений на 37% обстежених площ, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 25% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю уразив 6% обстежених площ, в середньому 0,5% рослин, максимально 2% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%.

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Уражено 17% обстежених площ посіву, в середньому 1% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Септоріоз виявлений на 12% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 0,5% рослин, максимально 1%. Розвиток хвороби 1%.

 

Багатоїдні шкідники

Піщаний мідляк. Триває шкодочинність на всіх обстежених площах посівів кукурудзи та соняшнику. Середня числьність 0,3 екз/м², максимально 3 екз. Пошкоджено 2% рослин в слабкому ступені.

Білан ріпаковий. На неорних землях триває літ метеликів. У радіусі 25 м налічено в середньому 1 метелик, максимально 2.

 

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. На рослинах ранньої картоплі та томатів продовжується шкодочинність та розпочалось відкладання яєць. Середня чисельність імаго 1 екз/росл, максимально 2 екз, яйцекладок 1 екз/росл при заселенні в середньому 4% рослин.

На рослинах ранньої капусти у приватному секторі продовжується шкодочинність хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 3,5% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

На рослинах ранньої капусти триває слабкий літ капустяної молі. Яйцекладки поки що не виявлені.

 

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка. Розпочався літ метеликів І покоління. На пастку за 2 доби налічується в середньому 3, максимально 7 метеликів. За встановлення стабільної теплої і безвітряної погоди очікується посилення льоту метеликів та відкладання яєць.

Сірий бруньковий довгоносик. Триває спарювання жуків і відкладання яєць. Пошкоджені листочки виявлені на 51% дерев, за середньої чисельності 4 екз/дер, максимально 6. Пошкоджено в середньому 3% молодих листочків, максимально 6%.

Продовжується шкодочинність личинок яблуневого квіткоїда. Пошкоджені плоди виявлено на 72% дерев. В середньому личинками пошкоджено 1,8% плодів, максимально 3% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Гусениці білана жилкуватого в залялькованому стані. Шкідником заселено 4% дерев, за середньої чисельності 0,1лял/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено було в середньому 1,5% листочків, максимально 3%. У наступній декаді розпочнеться літ метеликів.

Триває залялькування гусениць золотогуза. Шкідником заселено 3% дерев. Середня чисельність гусениць складає 0,1 екз/п.м.г., максимально 1. Пошкоджено було в середньому 1,3% листочків, максимально 2%.

Триває шкодочинність личинок зеленої яблуневої попелиці. Шкідником заселені всі обстежені дерева. Середня чисельність складала 1,2 кол/лист при заселенні 4% листочків, максимально 7%.

Личинки червоногалової попелиця живляться на 43% дерев. Середня чисельність складала 4 екз/лист, максимально 15, при заселенні 3,5% листочків, максимально 6%.

Триває шкодочинність личинок вишневої попелиці на всіх обстежених деревах. Середня чисельність – 1 кол/лист, максимально 2 при заселенні 5% листочків, максимально 8%.

Яблунева листоблішка в залялькуваному стані. Шкідником було заселено 11% дерев, було пошкоджено середньому 1% листочків, максимально 2%.

Триває літ вишневої мухи. За добу на пастку із солодкої води налічується 6, максимально 11 мух. Господарства, в структурі яких є насадження черешні, попереджені про необхідність хімічного захисту проти личинок вишневої мухи.

Розана листокрутка. Пошкоджені листочки виявлені на 44% дерев, в середньому гусениці пошкодили 1,6% листя, максимально 3% із середньою чисельністю 1гус/лист.

 

Хвороби плодових культур

Похолодання і перепади температур сприяють розвитку хвороб.

Парша на яблуні. Прояви хвороби виявлені на 3% дерев. Листя уражено в середньому 1,2%, максимально 2% з розвитком хвороби 1%.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено 8% дерев. В середньому уражено 2% листкових розеток, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Кучерявість листя персика. Прояви хвороби виявлені на деревах в приватному секторі. Уражено 12% дерев, середньому 3% листя, максимально 6%  з розвитком хвороби 3%.