УВАГА! У ПЕРІОД ВІЛЬНОГО ВИПАСУ ТРАВОЇДНОЇ ХУДОБИ ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ КІЛЬКІСТЬ ТВАРИН ХВОРИХ НА ЦИСТИЦЕРКОЗ

Цистицеркоз тенуікольний (cysticercosis tenuicollis) – цестодозне захворювання вівців, кіз, свиней, рідше — великої рогатої худоби та диких травоїдних і всеїдних тварин, інколи людини, що супроводжується ураженням печінки (при гострому перебігу) і серозних покривів черевної та грудної порожнин.

Особливості захворювання і причини його розвитку у овець.

Збудником є цистицерк – Cycticercus tenuicollis – досить великий тонкостінний міхур розміром від горошини до курячого яйця, овальної форми, світло-сірого кольору, який містить прозору рідину й сколекс. До уражених органів цистицерк прикріплюється довгою шийкою, тому його називають «тонкошийним» цистицерком. Статевозрілий гельмінт — Taenia hydatigena — велика цестода м’ясоїдних довжиною до 5 м. Сколекс озброєний двома рядами гачків. Паразитують гельмінти в тонкому відділі кишечника собак та диких м’ясоїдних.

Джерелом зараження овець в Україні є собаки. Дикі тварини відіграють значно меншу роль в епізоотології тенуікольного цистицеркозу. Найбільш сприйнятливі до зараження ягнята й поросята. Факторами передачі збудника є трава пасовищ та інші види кормів, а також вода, забруднені яйцями паразита. Дефінітивним живителем збудники передаються з внутрішніми органами проміжних живителів, уражених цистицерками.

Патогенна дія паразитів проявляється у формі травмування кровоносних судин та паренхіми печінки в період міграції онкосфер і на початку формування цистицерків на серозних покривах черевної порожнини. Подальші больові ознаки згасають і інвазія має субклінічний характер.

Симптоми і перебіг захворювання.

Гострий перебіг (період міграції онкосфер і молодих цистицерків по тканинах організму) характеризується підвищенням температури тіла (до 41 ° С), відмова від корму. Дихання і пульс частішають, з’являється хворобливість в області печінки, жовтушність слизових оболонок. Серед ягнят і поросят в цей період може бути падіж.

Хронічний перебіг інвазії спостерігають при прикріпленні личинок до серозних покривів в черевній і грудній порожнинах. При цьому відбувається інтоксикація організму, тварини відстають у рості і розвитку, у овець погіршується якість вовни.

Звертаємо увагу, для того щоб запобігти поширенню цистицеркозу, передбачений комплекс профілактичних заходів, для проведення якого потрібно звернутись до Державної лікарні ветеринарної медицини.

У разі підозри щодо зараження сільськогосподарських тварин цистицеркозом та виявленні цистицерків при огляді туш необхідно негайно звернутись до дільничного ветеринарного спеціаліста або повідомити Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за телефоном: (099)723-16-99.