Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 21 травня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Волога та прохолодна погода переважала у ІІ декаді травня. Середньодекадна температура повітря виявилась становила 13,6º тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 25° тепла, мінімальна знижувалась до 3,5° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 1,8º тепла.

Опади випали по області не рівномірно, сума їх коливалась від 5 до 20 мм. Агрометеорологічні умови декади в цілому були задовільні для росту та розвитку с/г культур.  Стан посівів на даний час добрий.

Шкідники та хвороби озимої пшениці, озимого ріпаку, ярого ячменю

Клоп черепашка. Розпочалось відкладання яєць на посівах озимої пшениці. Заселено 44% обстежених площ, за середньої чисельності імаго 0,3 екз/м², максимально 2 екз/м², яйцекладок – 0,1 екз/м². Пошкоджено в середньому 1% рослин.

Пшеничний трипс. У південних районах області розпочалось заселення посівів озимої пшениці. Заселено 6% обстежених площ, в середньому 0,5% рослин, за середньої чисельності 1 екз/колос У наступній декаді очікується масове заселення посівів.

Триває відродження та шкодочинність личинок хлібної п’явиці, на посівах озимої пшениці шкідник виявлений на 49% обстежених площ, на посівах ярого ячменю на 72% обстежених площ. Середня чисельність імаго – 0,2 екз/м², максимально 1, яйцекладок – 0,2 екз/м², максимально 2, личинок 0,2 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%.

Злакові мухи. Личинки виявлені на 52% обстежених площ посівів ярого ячменю. Середня чисельність 0,7 лич/м², максимально 3 лич/м². Пошкоджено в середньому 0,2% рослин в слабкому та середньому ступенях.

Попелиці. Дощова та прохолодна погода була несприятливою для подальшого розселення шкідників на посівах озимої пшениці. Заселено 9% обстежених площ, в середньому 0,5% рослин, максимально 2%.

Гороховий зерноїд. На півдні області в посівах гороху виявлена поява шкідника.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Спостерігається парування, найближчим часом розпочнеться відкладання яєць. Заселено 36% обстежених площ посівів озимого ріпаку, пошкоджено в середньому 2,5% рослин, за середньої чисельності 1 екз/рослину.

Триває шкодочинність личинок ріпакового квіткоїда на 28% обстежених площ, заселено 2% рослин, 4% квіток та 1% молодих стручків, за середньої чисельності 1 екз/квітку/стручок.

 

Дощова, з перепадами температур погода, яка переважала у І та ІІ декадах травня на більшій території області, була сприятливою для поширення та розвитку хвороб на посівах сільськогосподарських культур. При обстеженні сільськогосподарських посівів спостерігається збільшення уражених площ та рослин хворобами.

Борошниста роса. Хвороба виявлена на 41% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 3% рослин, максимально 6% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 3%.

Септоріозом уражено 32% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2,5% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 3%.

Кореневі гнилі уразили 7% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Бура листкова іржа. Уражено 14% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Пероноспороз на посівах озимого ріпаку. Хворобою уражено 38% обстежених площ, в середньому 3% рослин, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 29% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2% рослин, максимально 4% з розвитком хвороби 3%.

Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю. Хвороба виявлена на 8% обстежених площ, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%.

Борошниста роса на посівах ярого ячменю. Уражено 22% обстежених площ посіву, в середньому 1,5% рослин, максимально 4%. Розвиток хвороби 3%.

Септоріоз виявлений на 15% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2%. Розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Озима та капустяна совки. Розпочався поодинокий літ метеликів. У наступній декаді очікується масовий літ шкідників .

Саранові. Спостерігається вихід личинок на поверхню ґрунту. На неорних землях середня чисельність личинок поки що незначна і становить 0,2 екз/м², максимально 2. За віковим складом личинки І віку становлять 85%, ІІ – 15%.

Піщаний мідляк харчується на всіх обстежених площах посівів кукурудзи та соняшнику. Середня числьність 0,3 екз/м², максимально 3 екз. Пошкоджено 2,5% рослин в слабкому ступені.

Білан ріпаковий. На неорних землях триває літ метеликів. У радіусі 25 м налічено в середньому 1 метелик, максимально 2.

 

Шкідники овочевих культур

Триває живлення імаго колорадського жука на рослинах ранньої картоплі, відкладання яєць та відродження личинок. Середня чисельність імаго 1,5 екз/росл, максимально 4 екз, яйцекладок 1 екз/росл, личинок 3 екз/росл, при заселенні в середньому 4% рослин.

На капусті триває харчування хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 4% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

На рослинах капусти триває літ та розпочалось відкладання яєць капустяної молі, через прохолодну, дощову погоду літ слабкий.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка. Триває літ і відкладання яєць метеликів І покоління, погодні умови дещо впливають на активність льоту метеликів. На пастку за добу налічується в середньому 3, максимально 7 метеликів.

Сірий бруньковий довгоносик. Відмічено початок відродження личинок, а також шкодочинність жуків на 51% дерев. Середня чисельність імаго склала 2 екз/дер, максимально 3. Пошкоджено в середньому 2% молодих листочків, максимально 4%.

Яблуневий квіткоїд. Продовжується шкодочинність личинок на 72% дерев. В середньому личинками пошкоджено 2% плодів, максимально 3% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Відмічено початок льоту метеликів білана жилкуватого. На даний час літ поодинокий, але за встановлення тихої (безвітряної) погоди очікується активність льоту. Шкідником було заселено 4% дерев.

Золотогуз. Гусениці в залялькуваному стані. Шкідником було заселено 3% дерев.

Зелена яблунева попелиця. Триває шкодочинність личинок на всіх 100% дерев. Середня чисельність складала 4екз/лист, максимально 9 при заселенні 5,5% листочків, максимально 11%.

Червоногалова попелиця. Личинки продовжують шкодочинність  на 43% дерев. Середня чисельність їх складала 3 екз/лист, максимально 8, при заселенні 4,5% листочків, максимально 7%.

Триває шкодочинність личинок вишневої попелиці на всіх обстежених деревах. Середня чисельність – 3екз/лист, максимально 6 при заселенні 5,5% листочків, максимально 8%.

Яблунева листоблішка в залялькуваному стані. Шкідником було заселено 11% дерев, було пошкоджено середньому 1% листочків, максимально 2%. За сприятливих умов в наступній декаді очікується відродження личинок.

Вишнева муха. Триває літ, спарювання і відкладання яєць. За добу на пастку із солодкої води налічується 10, максимально 18 мух. В поточному році очікується розтягнутий літ шкідника (в зв,язку із нестабільними погодними умовами).

Розана листокрутка. Триває шкодочинність гусениць на 44% дерев. В середньому гусениці пошкодили 1,8% листя, максимально 3% із середньою чисельністю 1гус/лист.

 

Хвороби плодових культур

Нестабільні погодні умови сприяли розвитку та поширенню хвороб в плодових насадженнях.

Парша на яблуні.  Хвороба виявлена на листочках на 3% дерев. Листя уражено в середньому 1,5%, максимально 2% з розвитком хвороби 2%.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено 12% дерев. В середньому уражено 3% листкових розеток, максимально 5% з розвитком хвороби 5%.

Кучерявість листя персика. Хвороба виявлена на деревах в приватному секторі. Уражено 16% дерев, середньому 3,5% листя, максимально 8%  з розвитком хвороби 5%.