Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 28 травня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В третій декаді травня спостерігалась холодна, вітряна з опадами погода. Середньодобові температури повітря на 3º – 5º були нижче за норму і становили 10º – 14° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 20,4° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 41° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 2,9° тепла поверхня грунту охолоджувалась до 1º тепла. На висоті 2 см від поверхні грунту температура знижувалась до 1º морозу.

Сума опадів по області складала від 16 мм до 45 мм.  Агрометеорологічні умови для  росту та розвитку с/г культур були сприятливі.

Шкідники та хвороби озимої пшениці, озимого ріпаку, ярого ячменю та гороху

На посівах озимої пшениці триває відкладання яєць клопом черепашкою, відродження личинок поки що не виявлене. Заселено 44% обстежених площ, за середньої чисельності імаго 0,3 екз/м², максимально 2 екз/м², яйцекладок – 0,2 екз/м². Пошкоджено в середньому 1% рослин. Свіжевідкладені яйця шкідника складають – 90%, відсоток яєць” з якірцем” – 10%.

Продовжується заселення площ посівів озимої пшениці пшеничним трипсом. Заселено 24% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, за середньої чисельності 1 екз/колос.

Спостерігається шкодочинність личинок хлібної п’явиці на посівах озимої пшениці шкідник виявлений на 49% обстежених площ, на посівах ярого ячменю на 72% обстежених площ. Середня чисельність імаго – 0,1 екз/м², максимально 1, личинок 0,3 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому до 2% рослин, максимально 4%.

Попелиці. Заселено 28% обстежених площ посівів озимої пшениці та ярого ячменю, в середньому 1% рослин, максимально 3%, за середньої чисельності 1 кол/колос.

Гороховий зерноїд. Заселені всі обстежені площі, середня чисельність імаго на 10 помахів сачка становить 1 екз. Відкладання яєць очікується найближчим часом.

Горохова попелиця. Заселено 32% обстежених площ, в середньому  1,5% рослин, максимально 2%, за середньої чисельності 1 екз/росл, максимально 3.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Розпочалось відкладання яєць. Заселено 36% обстежених площ посівів озимого ріпаку, пошкоджено в середньому 2,5% рослин, за середньої чисельності 1 екз/рослину.

Триває доживлення личинок ріпакового квіткоїда на 28% обстежених площ, заселено 2% рослин, 2% стручків, за середньої чисельності 1 екз/стручок.

 

Погодні умови травня були сприятливими для поширення та розвитку хвороб на посівах сільськогосподарських культур.

Борошнистою росою уражено 46% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 4%.

Септоріоз виявлений на 35% обстежених площ посівів озимої пшениці,  уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Кореневі гнилі уразили 7% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Бура листкова іржа. Уражено 17% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Пероноспорозом на посівах озимого ріпаку уражено 40% обстежених площ, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% з розвитком хвороби 4%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 31% обстежених площ посівів озимого ріпаку, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю. Хвороба виявлена на 8% обстежених площ, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%.

Борошнистою росою на посівах ярого ячменю уражено 26% обстежених площ посіву, в середньому 2% рослин, максимально 5%. Розвиток хвороби 3%.

Септоріоз виявлений на 15% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Кореневі гнилі на посівах гороху. Уражено 8% обстежених площ, в середньому 0,5% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 1%.

Аскохітоз та іржа були виявлені на 17% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому до 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Озима та капустяна совки. Триває слабкий літ метеликів. За встановлення теплої погоди очікується масовий літ шкідників .

Саранові. На неорних землях середня чисельність личинок становить 0,3 екз/м², максимально 3. За віковим складом личинки І віку становлять 65%, ІІ – 35%.

Лучний метелик. Розпочався літ метеликів на неорних землях. Літ слабкий на 10 кроків налічуються в середньому поодинокі екземпляри, максимально 1 метелик.

 

Шкідники овочевих культур

На рослинах картоплі та томатів триває харчування імаго та личинок колорадського жука. Середня чисельність імаго 1,5 екз/росл, максимально 4 екз, яйцекладок 1 екз/росл, личинок 3 екз/росл, при заселенні в середньому 4,5% рослин.

Хрестоцвітні блішки пошкодили в середньому 5% рослин, за середньої чисельності 2 екз/росл.

На рослинах капусти триває літ та відкладання яєць капустяної молі, найближчим часом очікується відродження гусениць.

Попелиця на капусті. Заселені всі площі, в середньому 3% рослин, за середньої чисельності 1 кол/росл.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка. Триває ембріональний розвиток яєць. Найближчими днями очікується відродження гусениць І покоління.

Сірий бруньковий довгоносик. Відроджені личинки харчуються на листі. Заселено 51% дерев. Середня чисельність їх склала 1лич/лист, максимально 2. Пошкоджено в середньому 1,5% молодих листочків, максимально 3%.

Яблуневий квіткоїд. Личинки в залялькованому стані. В середньому личинками було пошкоджено 2,2% плодів, максимально 3% при заселені 72% дерев.

Яблуневий пильщик. Відроджені личинки шкодять на 26% дерев. Пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Триває слабкий літ метеликів білана жилкуватого і золотогуза. Шкідниками було заселено 3-4% дерев. За добу на пастку налічується 4, максимально 8 метеликів.

Зелена яблунева попелиця. Триває відродження личинок нових поколінь. Заселені всі обстежені дерева. Середня чисельність складала 2кол/лист, максимально 4 при заселенні 4,5% листочків, максимально 8%. Особливо шкодочинять личинки на молодих пагонах.

Яблунева листоблішка. Триває відродження личинок. Шкідником  заселено 11% дерев, на даний час виявлено поодиноке заселення листя личинками. За сприятливих умов, найближчим часом, очікується масове харчування личинок.

Розана листокрутка. Триває шкодочинність гусениць на 44% дерев. В середньому гусениці пошкодили 2% листя, максимально 5% із середньою чисельністю 1 гус/лист.

Яблунева міль. Триває літ і відкладання яєць. За добу на пастку налічується 6, максимально 8 метеликів.

Кільчастий і непарний шовкопряди. Триває живлення гусениць. Шкідника виявлено на 2% дерев за середньої чисельності 0,2гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено 1% листя, максимально 3%.

Вишнева муха. Триває літ, відкладання яєць і їх ембріональний розвиток. За добу на пастку  налічується 8, максимально 14 мух.

Вишнева попелиця. Триває шкодочинність личинок нового покоління на всіх обстежених деревах. Середня чисельність – 3кол/лист, максимально 5 при заселенні 4% листочків, максимально 7%.

Сливова плодожерка. Триває літ і відкладання яєць. Шкідником було заселено 52% дерев. За добу на пастку налічується 5, максимально 11 метеликів.

 

Хвороби плодових культур

Продовжують утримуватися нестабільні погодні умови, які сприяють розвитку та поширенню хвороб в плодових насадженнях.

Парша на яблуні. Виявлено поширення хвороби на нові дерева. Хвороба виявлена на листочках на 6% дерев. Листя уражено в середньому 3%, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Борошниста роса на яблуні. Спостерігається поширення і розвиток хвороби. Хворобою уражено 19% дерев. В середньому уражено 6% листкових розеток, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.

Кучерявість листя персика. Уражено 16% дерев, середньому 3,5% листя, максимально 8%  з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Прояви хвороби виявлені на 3% дерев. Уражено в середньому 2,5 листя, максимально 5% з розвитком хвороби 2%.