Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 4 червня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В третій декаді травня утримувалась холодна з істотними опадами та грозами погода. Середньодобові температури повітря на 1º – 7º були нижче за норму і становили 9º – 16° тепла. Середньодекадна температура повітря виявилась на 3,6° нижче за середню багаторічну і становила 13,2º тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 24,3° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 43° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 1,9° тепла поверхня ґрунту охолоджувалась до 0,3º морозу. На висоті 2 см від поверхні ґрунту температура повітря знижувалась до 2º морозу. Опади відмічались на протязі всієї декади, носили зливовий характер і розподілялись нерівномірно.

Перші дні червня характеризувались підвищенням температури повітря та вологою погодою.

Сума опадів за ІІІ декаду травня по області в середньому склала 35 мм або 200% норми. Агрометеорологічні умови декади в цілому були задовільні для  росту та розвитку с/г культур.

Шкідники та хвороби озимої пшениці, ярого ячменю та гороху

Клоп черепашка. На посівах зернових колосових культур продовжується відкладання яєць та спостерігається відродження і живлення личинок. Заселено 44% обстежених площ, за середньої чисельності імаго 0,3 екз/м², максимально 2 екз/м², яйцекладок – 0,2 екз/м², личинок 0,2, максимально 3. Пошкоджено в середньому 2% рослин.

За віковим складом личинки І віку становили 88%, ІІ – 12%. Свіжевідкладені яйця клопа черепашки складають – 40%, відсоток яєць” з якірцем” – 25%, яйця з яких незабаром відродяться личинки – 35%. В зв’язку з несприятливими погодними умовами, які спостерігались у травні, розвиток шкідника очікується розтягнутим.

Пшеничний трипс. На півдні області виявлено початок відродження личинок. Заселено 16% обстежених площ, в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 лич/колос.

Триває харчування личинок хлібної п’явиці, на посівах озимої пшениці заселення площ складало 49%, на посівах ярого ячменю 72%. Середня чисельність личинок 0,3 екз/м², максимально 4. Пошкоджено в середньому 2,5% рослин, максимально 5%.

Попелиці виявлені на 52% обстежених площ посівів озимої пшениці та ярого ячменю. Заселено в середньому 2% колосків, максимально 4%, за середньої чисельності 1 екз/колос.

Гороховий зерноїд. Спостерігається відкладання яєць. Середня чисельність імаго на 10 помахів сачка становить 1 екз.

Спостерігається літ метеликів горохової плодожерки та розпочалось відкладання яєць. На 10 п.с налічено в середньому 1 метелик.

Горохова попелиця виявлена на 100% обстежених площ. Заселено в середньому 2% рослин, максимально 5%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

 

Холодна та волога погода травня була сприятлива для поширення та розвитку хвороб на с/г культурах.

Борошниста роса. Уражено 49% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 4%.

Септоріозом уражено 37% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Бура листкова іржа. Уражено 17% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Кореневі гнилі уразили 7% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю. Хвороба виявлена на 10% обстежених площ, уражено в середньому 1% рослин, максимально 2% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%.

Борошниста роса. На посівах ярого ячменю хворобою уражено 28% обстежених площ посіву, в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Септоріоз виявлений на 15% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Кореневі гнилі на посівах гороху. Уражено 8% обстежених площ, в середньому 0,5% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 1%.

Аскохітоз та іржа були виявлені на 21% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому  1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Шкідники та хвороби озимого ріпаку, соняшнику.

Попелиці на посівах озимого ріпаку. Заселено 22% обстежених площ, в середньому 2% стручків, за середньої чисельності 1 кол/росл.

Завершилась шкодочинність личинок ріпакового квіткоїда на посівах озимого ріпаку. Було заселено 28% обстежених площ, за середньої чисельності 1 лич/стручок, максимально 2 лич, при заселенні в середньому 2% рослин, максимально 4.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Спостерігається відродження та шкодочинність личинок. Заселено 36% обстежених площ посіву озимого ріпаку, в середньому 2,5% рослин.

Пероноспороз. На посівах озимого ріпаку хворобою уражено 40% обстежених площ, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% з розвитком хвороби 4%.

Альтернаріоз. На посівах озимого ріпаку хвороба виявлена на 33% обстежених площ, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Пероноспороз на посівах соняшнику. Уражено 15% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 3% (ранні посіви). Розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Озима та капустяна совки. Продовжується слабкий літ метеликів та розпочалось відкладання яєць. За добу налічується в середньому 1 метелик.

Саранові. На неорних землях середня чисельність личинок становила 0,6 екз/м², максимально 6. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 85%, ІІІ – 15%.

Лучний метелик. Триває літ метеликів та розпочалось відкладання яєць, на 10 кроків налічено в середньому 2 екземпляри.

 

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. Спостерігається харчування імаго та личинок шкідника на рослинах картоплі та томатів Середня чисельність імаго 2 екз/росл, максимально 4 екз, яйцекладок – 1 екз/росл, личинок – 4екз, максимально 6. Пошкоджено в середньому 5% рослин.

На рослинах капусти продовжується шкодочинність хрестоцвітних блішок. Заселені всі площі, пошкоджено в середньому 6% рослин, за середньої чисельності 1 екз/росл, максимально 3.

Розпочалось відродження личинок капустяної молі на рослинах капусти. Заселено в середньому 2% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. Гусениці І віку – 80%, ІІ – 20%.

Попелиця на капусті. Заселені всі площі, в середньому 3% рослин, за середньої чисельності 1 кол/росл.

 

Шкідники саду

В поточному році нестабільні погодні умови впливають на  багатьох шкідників саду, спостерігається розтягнутий їх період розвитку.

Яблунева плодожерка. Із 30 травня відмічено початок відродження гусениць І покоління, також відмічено і слабкий літ метеликів. Пошкодження на даний час поодинокі, виявлені на 48% дерев.

Сірий бруньковий довгоносик. Триває живлення личинок на листі. Заселено 51% дерев. Середня чисельність їх склала 1лич/лист, максимально 2. Пошкоджено в середньому 2,0% молодих листочків, максимально 4%.

Яблуневий пильщик. Відроджені личинки шкодять на 26% дерев. Пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Триває слабкий літ і відкладання яєць метеликів білана жилкуватого і золотогуза. Шкідниками було заселено 3-4% дерев. За добу на пастку налічується 3, максимально 6 метеликів.

Зелена яблунева попелиця. Триває живлення личинок нових поколінь. Заселені всі обстежені дерева. Середня чисельність складала 5екз/лист, максимально 10 при заселенні 4,5% листочків, максимально 8%. Особливо шкодочинять личинки на молодих пагонах.

Яблунева листоблішка. Триває відродження і харчування личинок. Шкідником  заселено 11% дерев, середня чисельність склала 2екз/лист, максимально 3 при заселенні 3,5% листочків, максимально 6%.

Розана листокрутка. Гусениці в залялькованому стані.

Яблунева міль. Триває літ і відкладання яєць. За добу на пастку налічується 4, максимально 8 метеликів.

Кільчастий і непарний шовкопряди. Триває живлення гусениць. Шкідника виявлено на 2% дерев за середньої чисельності 0,2гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено 1% листя, максимально 3%.

Вишнева муха. Триває слабкий літ, відкладання яєць і їх ембріональний розвиток. За добу на пастку  налічується 4, максимально 7 мух. Відродження ще не виявлено.

Вишнева попелиця. Триває шкодочинність личинок нового покоління на всіх обстежених деревах. Середня чисельність – 3кол/лист, максимально 5 при заселенні 4% листочків, максимально 7%.

Сливова плодожерка. Триває літ, відкладання яєць і їх розвиток. За сприятливих умов найближчим часом очікується початок відродження гусениць. Шкідником було заселено 52% дерев. За добу на пастку налічується 4, максимально 9 метеликів.

Каліфорнійська щитівка. Найближчим часом очікується відродження личинок-мандрівниць.

 

Хвороби плодових культур

Дощова і прохолодна погода сприяє розвитку та поширенню хвороб в плодових насадженнях.

Парша на яблуні. Виявлено поширення хвороби на нові дерева. Хвороба виявлена на листочках на 6% дерев. Листя уражено в середньому 3%, максимально 6% з розвитком хвороби 3%.

Борошниста роса на яблуні. Спостерігається поширення і розвиток хвороби. Хворобою уражено 19% дерев. В середньому уражено 6% листкових розеток, максимально 9% з розвитком хвороби 5%.

Кучерявість листя персика. Уражено 16% дерев, середньому 3,5% листя, максимально 8%  з розвитком хвороби 5%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Прояви хвороби виявлені на 3% дерев. Уражено в середньому 2,5 листя, максимально 5% з розвитком хвороби 2%.

 Інформація щодо ураження хворобами с/г рослин у Дніпропетровській області станом на 4.06.2020р

Назва

культури

 

Обстежено, га

 

Назва

хвороби

Уражено,%

площ

рослин

органів рослин

Розвиток

хв,%

заги-нуло

сер.

макс

орган

серед.

макс

Озима пшениця

2715

Борошниста роса

49

3,5

7

листя

6

9

4

Озима пшениця

2715

Септоріоз

37

2,5

6

листя

4

7

3

Озима пшениця

2715

Кореневі гнилі

7

1,5

3

корінь, листя

2

4

2

Озима пшениця

2715

Бура листкова іржа

17

1,5

3

листя

3

5

3

Озимий ріпак

2327

Пероноспороз

40

3,5

7

листя

6

9

4

Озимий ріпак

2327

Альтернаріоз

33

2,5

5

листя

4

7

3

Ярий ячмінь

1032

Гельмінтоспо-ріоз

10

1

2

корінь, листя

1

2

2

Ярий ячмінь

1032

Борошниста роса

28

2,5

6

листя

4

7

3

Ярий ячмінь

1032

Септоріоз

15

1,5

3

 листя

3

5

2

Горох

268

Аскохітоз та іржа

21

1

3

листя

2

4

2

Горох

268

Кореневі гнилі

8

0,5

2

корінь, листя

1

3

1

Соняшник

305

Пероноспороз

15

1

3

листя

2

4

2

Яблуня

10

Борошниста роса

100

19

22

листя

6

9

5

Яблуня

10

Парша

100

6

9

листя

3

6

3

Персик

1

Кучерявість листя

100

16

21

листя

3,5

8

5

Вишня, черешня

1

Кокомікоз

100

3

6

листя

2,5

5

2

ІНФОРМАЦІЯ щодо льоту метеликів лускокрилих комах станом на 4.06.2020 рік

№ п/п

Назва культури, стації

Площа. га

Шкідник

Інтенсивність льоту

Співвідношення, %

Обстежено, га

Заселено, га

назва

покоління

Одиниця обліку

Чисельність, екз.

сами

ці

самці

середня

максимальна

1

Неорні

88

88

Капустяний білан

1

екз/10 кроків

1

2

2

Соняшник, кукурудза

648

175

Озима, капустяна совки

1

екз/добу

1

2

3

Неорні

88

88

Лучний метелик

1

екз/10 кроків

2

4

4

Сад

10

10

Білан жилк, золотогуз

1

екз/добу

3

6

5

Сад

10

10

Слив.плод.

1

екз/добу

4

9

Інформація щодо поширення і чисельності шкідників сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 4.06.2020 року

№ п/п

Назва 

  культури

Обсте-жено,

га

Назва  шкідника

Заселено, %

площ/рослин

Чисельність, екз

Пошкоджено (сисними-заселено рослин, бруньок, суцвіть, плодів)

Ступінь пошкодження,

%

од, виміру

імаго

яйце

личинки

площ

Рослин, дерев

екз

вік, %

сер

макс

Слабкий до25% рослин

Середній (26-50% рослин)

Сильний (51 і більше)

Шкідники озимої пшениці

 

1

Озима пшениця

2715

Клоп черепашка

44

2/4

екз/м²

0,3/2

0,2/2

0,2/3

І-88

ІІ-12

2

4

100

 

2

Озима пшениця,

ярий ячмінь

2715

1032

Хлібна п’явиця

49

72

2,5/5

екз/м²

0,3/4

2,5

5

100

 

3

Озима пшениця

2715

Пшеничний трипс

16

1/2

лич/колос

1/2

1

2

100

 

 

4

Озима пшениця,

ярий ячмінь

2715

1032

Злакові попелиці

52

2/4

екз/колос

1

2

4

100

 

 

5

Горох

268

Гороховий зерноїд

100

1

екз/10 п.с

яйцекл/росл

1/2

1

 

6

Горох

268

Попелиці

100

2/5

кол/росл

1/3

2

5

100

 

 

7

Горох

268

Горохова плодожерка

100

 

екз/10 п.с

1

1

 

 

8

Озимий ріпак

2327

Ріпаковий насіннєвий приховано-хоботник

36

2,5/5

лич/стручок

1

3

6

100

 

 

9

Озимий ріпак

2327

Попелиці

22

1/2

кол/росл

1

2

4

100

 

 

Багатоїдні шкідники

8

Кукурудза, соняшник

648

Озима, капустяна совки

І покоління

27

екз/добу

1/2

відкл яєць

 

 

9

Неорні

88

Ріпаковий білан

100

екз/10 кроків

1/2

 

 

10

Неорні

88

Саранові

100

екз/м²

0,6/6

ІІ-85

ІІІ-15

 

 

11

Неорні

88

Лучний метелик

100

екз/10 кроків

2/4

відкл яєць

 

 

 

Шкідники овочевих культур

 

12

Капуста

0,5

Хрестоцвітні блішки

100

6/12

екз/росл

1/3

6

12

100

 

 

13

Картопля, томати

2

Колорадський жук

100

5/12

екз/росл

2/4

1

4/6

5

12

100

 

 

14

Капуста

0,5

Капустяна міль

100

2

гус/росл

1

І-80

ІІ-20

2

5

100

 

 

15

Капуста

0,5

Попелиця

100

3/6

кол/росл

1

3

6

100

 

 

Шкідники саду

16

Сад

10

Сірий бруньк довгоносик

100

51

лич/лист

1

2

4

100

 

17

Сад

10

Яблуневий пильщик

100

26

екз/плід

1

2,5

4

100

 

18

Сад

10

Яблунева плодожерка

100

48

гус/плід

відрод

поод/1

 

19

Сад

10

Зелена яблунева попелиця

100

100

екз/лист

5/10

4,5

8

100

 

20

Сад

10

Яблунева листоблішка

100

11

лич/лист

2/3

3,5

6

100

 

21

Сад

10

Вишнева попелиця

100

100

кол/лист

3/5

4

7

100

 

22

Сад

10

Вишнева муха

100

100

екз/пастку

4/7

ембр.розв яєць

 

23

Сад

10

Білан жилкуватий, золотогуз

100

3/4

екз/пастку

3/6

 

24

Сад

10

Яблунева міль

100

екз/пастку

4/8

 

25

Сад

10

Кільчаст, непарн шовкопряди

100

2

гус/п.м.г.

0,2/1

 

1

3

100

 

 

26

Сад

10

Сливова плодожерка

100

52

екз/пастку

4/9