Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 11 червня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В першій декаді червня трималась суха та вітряна погода. Середньодекадна температура повітря становила 17,1º тепла, максимальна температура підвищувалась до 33° тепла, мінімальна знижувалась до 10° тепла.

Опадів не було. Агрометеорологічні умови декади були задовільні для  росту та розвитку с/г культур.

 

Шкідники та хвороби озимої пшениці, ярого ячменю та гороху

Триває відродження та шкодочинність личинок клопа черепашки. Заселено 47% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності імаго 0,2 екз/м², максимально 1 екз/м², яйцекладок – 0,1 екз/м², личинок 0,3, максимально 3. Пошкоджено в середньому 2,5% колосків.

За віковим складом личинки І віку становили 22%, ІІ – 63%, ІІІ – 15%.

Пшеничний трипс. Личинки шкідника виявлені на 32% обстежених площ посівів озимої пшениці, заселено в середньому 2% колосків, за середньої чисельності 2 лич/колос .

Завершується шкодочинність личинок хлібної п’явиці. Було заселено 49% обстежених площ посівів озимої пшениці та 72% посівів ярого ячменю. Середня чисельність личинок 0,3 екз/м², максимально 4. Пошкоджено в середньому 2,5% рослин, максимально 5%.

Попелиці виявлені на 63% обстежених площ посівів озимої пшениці та ярого ячменю. Заселено в середньому 3% колосків, максимально 6%, за середньої чисельності 2 екз/колос.

Гороховий зерноїд. Виявлено відродження та шкодочинність личинок, середня чисельність 1 екз/стручок при заселені 1,5% рослин.

Триває літ метеликів горохової плодожерки, відкладання яєць та виявлене поодиноке відродження гусениць. На 10 п.с налічено в середньому 1 метелик.

Горохова попелиця виявлена на 100% обстежених площ посівів гороху. Заселено в середньому 2,5% рослин, максимально 6%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

 

В першій декаді червня трималась дуже тепла з суховійними явищами погода, яка була несприятливою для розвитку та поширення основних хвороб с/г посівів.

Борошнистою росою уражено 49% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 4%.

Септоріоз. Хвороба виявлена на 37% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Бурою листковою іржею уражено 17% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Кореневі гнилі виявлені на 7% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю уразив 10% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 2% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%.

На посівах ярого ячменю борошнистою росою уражено 28% обстежених площ посіву, в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Септоріоз виявлений на 15% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Кореневі гнилі на посівах гороху. Уражено 12% обстежених площ, в середньому 0,5% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 1%.

Аскохітоз та іржа були виявлені на 23% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Шкідники та хвороби озимого ріпаку, соняшнику.

Геліхризова попелиця. Розпочалось заселення посівів соняшнику, заселено 15% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, середня чисельність 2 екз/росл, максимально 5.

Погодні умови І декади червня були сприятливими для шкодочинності попелиць на посівах озимого ріпаку. Заселено 44% обстежених площ, в середньому 2% стручків, за середньої чисельності 1 кол/росл.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Триває шкодочинність личинок. Заселено 36% обстежених площ посіву озимого ріпаку, в середньому 2,5% рослин та 4% стручків.

На посівах озимого ріпаку пероноспорозом уражено 40% обстежених площ, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (хвороба виявлена і на стручках) з розвитком хвороби 4%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 33% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Пероноспороз на посівах соняшнику уражено 15% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 3% (ранні посіви). Розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Озима та капустяна совки. Триває літ метеликів, відкладання яєць та відродження гусениць. За добу налічується в середньому 1 метелик, на посівах пропашних культур середня чисельність гусениць 0,1 гус/м².

Саранові. На неорних землях середня чисельність личинок становила 0,6 екз/м², максимально 6 (рибгоспи «Петриківський» та «Самарський»). За віковим складом личинки ІІ віку становлять 68%, ІІІ – 32%.

Лучний метелик. Триває масовий літ метеликів, відкладання яєць, відродження гусениць очікується найближчими днями. На 10 кроків налічено в середньому 4 екземпляри, максимально 8.

Білан капустяний І покоління. Продовжується літ метеликів та розпочалось відродження гусениць шкідника. На 10 кроків налічено в середньому 1 метелик, максимально 2. Гусеницями заселено та пошкоджено 1% рослин капусти, максимально 2% із середньою чисельністю 1 гус/рос, максимально 2. За віковим складом гусениці І віку становили 100%.

 

Шкідники овочевих культур

Триває шкодочинність личинок колорадського жука на рослинах картоплі та томатів Середня чисельність личинок – 4екз, максимально 6. Пошкоджено в середньому 5,5% рослин.

Триває шкодочинність гусениць капустяної молі на рослинах капусти. Заселено в середньому 2% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. Гусениці ІІ віку – 82%, ІІІ – 18%.

Попелиця на капусті шкодить на всіх заселених площах, заселено в середньому 3,5% рослин, за середньої чисельності 1 кол/росл.

 

Шкідники саду

В другій половині І декади червня установилася спекотна і суха погода. Стрімке наростання температур сприяло активному розвитку шкідників саду.

Яблунева плодожерка. Триває шкодочинність гусениць І покоління на 48% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 1% плодів, максимально 2% із 1 гус/плід. Період шкодочинності в поточному році буде розтягнутий.

Каліфорнійська щитівка. Наприкінці І декади виявлено початок відродження рухомих личинок мандрівниць. Заселено 20% дерев і середня чисельність складає 0,2лич/пмг, максимально 1.

Сірий бруньковий довгоносик. Закінчується живлення личинок на листі. Заселено 51% дерев. Середня чисельність їх склала 1лич/лист, максимально 2. Пошкоджено в середньому 2,2% листочків, максимально 5%.

Яблуневий пильщик. Триває шкодочинність личинок на 26% дерев. Пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Білан жилкуватий і золотогуз. Триває ембріональний розвиток яєць. Шкідниками було заселено 3-4% дерев.

Зелена яблунева попелиця. Триває живлення личинок. Спекотна погода сприяє  швидкому їх розвитку і відродженню нових поколінь. Заселені всі обстежені дерева. Середня чисельність складала 2екз/лист, максимально 6 і 2кол/лист при заселенні 5,5% листочків, максимально 9%.

Яблунева листоблішка. Триває шкодочинність личинок. Шкідником  заселено 11% дерев, середня чисельність склала 2екз/лист, максимально 5 при заселенні 5% листочків, максимально 9%.

Яблунева міль. Відмічено початок відродження гусениць. На даний час пошкодження листя поодинокі. Шкідником заселено 32% дерев.

Триває живлення гусениць кільчастого і непарного шовкопряда. Шкідником заселено 2% дерев за середньої чисельності 0,2гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено 1,3% листя, максимально 3%.

Вишнева муха. Відмічено початок відродження личинок на середніх сортах черешні. Пошкоджені плоди виявлені на 8% дерев, очікується найближчим часом збільшення дерев з пошкодженими плодами. В середньому пошкоджено 1,5% плодів, максимально 4%. В поточному році очікується розтягнутий період шкодочинності личинок.

Вишнева попелиця. Триває шкодочинність личинок на всіх обстежених деревах. Середня чисельність – 4екз/лист, максимально 9 при заселенні 6% листочків, максимально 11%.

Сливова плодожерка. Триває ембріональний розвиток яєць. Найближчим часом очікується початок відродження гусениць. Шкідником було заселено 52% дерев.

Кліщі. Триває шкодочинність відроджених кліщів. Червоний плодовий заселив 72% дерев, бурий 13% і глодовий 3%. Пошкоджено: червоним плодовим в середньому 2% листя, максимально 5%,  бурим і глодовим 1,5% листя, максимально 4%.

 

Хвороби плодових культур

Утримання спекотної погоди не сприяє подальшому поширенню хвороб.

Парша на яблуні. Хвороба виявлена на листочках на 6% дерев. Листя уражено в середньому 3%, максимально 6% з розвитком хвороби 5%.

Борошниста роса на яблуні. Спостерігається засихання ураженого листя. Хворобою уражено 19% дерев. В середньому уражено 6% листкових розеток, максимально 9% з розвитком хвороби 7%.

Кучерявість листя персика. Уражено 16% дерев, середньому 3,5% листя, максимально 8%  з розвитком хвороби 7%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Уражено 3% дерев, в середньому 3% листя, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.