СТОП ЖОРСТОКОМУ ПОВОДЖЕННЮ З ТВАРИНАМИ!

Як випливає зі змісту численних міжнародних нормативно-правових актів у сфері захисту тварин, кожна людина має моральний обов’язок поважати всіх живих істот нашої планети, в тому числі й тварин, враховуючи при цьому ту важливу обставину, що останні, як і люди, здатні відчувати біль, страждати та пам’ятати.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» гуманне ставлення до тварин – дії, що відповідають вимогам захисту тварин від жорстокого поводження і передбачають доброзичливе ставлення до тварин, сприяння їх благу, покращання якості їх життя тощо;

Дія цього Закону поширюється на такі види діяльності: скотарство, включаючи племінне скотарство; поводження з тваринами на території державних природних заповідників та на інших особливо охоронюваних природних територіях; мисливство, мисливське господарство, рибальство; утримання домашніх тварин і племінна робота з ними; використання тварин у цирках, зоопарках, на виставках та інших видовищних заходах; використання тварин у спорті, у сфері відпочинку і розваг людей; використання тварин у науково-дослідних і навчальних цілях, у тестуванні; використання тварин у виробництві, у тому числі у виробництві біологічних препаратів; інші види діяльності, де здійснюється вплив на тварин.

У статті 18 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», вказані загальні правила поводження з тваринами, що виключають жорстокість.

При поводженні з тваринами забороняється:

  • розведення тварин з виявленими генетичними змінами, що спричиняють їм страждання;
  • розведення тварин зі спадково закріпленою агресивністю;
  • примушування до нападу одних тварин на інших, крім випадків використання собак мисливських порід, інших ловчих звірів та птахів для полювання;
  • проведення генетичних змін на тваринах;
  • застосування до тварин фармакологічних та механічних засобів допінгу;
  • інші дії чи бездіяльність, що суперечать принципам захисту тварин від жорстокого поводження.

Зверніть увагу, у частині. 1 статті 299 Кримінального кодексу України передбачається, що жорстоке поводження з тваринами, що відносяться до хребетних, у тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій – караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років; ч. 2 – Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Тобто відповідальність настає за умов наявності в діях (бездіяльності) особи винного ознак складу злочину (об’єкт, суб’єкт, об’єктивна, суб’єктивна сторони).

За наявності даних умов і вчинення діяння передбаченого частиною першою чи другою ст. 299 Кримінального кодексу України, особа винного буде притягнута до відповідальності. Так, за цей вид злочину до кримінальної відповідальності може бути притягнуто фізичну особу, якій на момент вчинення злочину виповнилося 16 років.

Також згідно, ст. 32 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», органи Національної поліції здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства про порядок поводження й утримання домашніх тварин.

Що робити, якщо ви стали свідком жорстокого поводження з тваринами?

  1. Треба негайно спробувати перервати акт жорстокості законним методом.
  2. Необхідно негайно викликати поліцію.
  3. Зафіксувати злочин та обличчя злочинця та дізнатись його контактні дані.

Зверніть увагу, у разі агресивної поведінки безпритульних тварин стосовно вас або інших людей, потрібно звернутись до Комунального підприємства (яке опікується цим питанням) вашого району чи міста.

Для вивчення більш детальної інформації щодо жорстокого поводження з тваринами, правил утримання тварин, притулків для тварин, повноважень центрального органу виконавчої влади, громадського контролю у сфері захисту тварин від жорстокого поводження тощо можна знайти за такими посиланнями:

Закони України:  «Про жорстоке поводження з тваринами», “Про тваринний світ”“Про охорону навколишнього природного середовища”“Про ветеринарну медицину“Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”“Про захист населення від інфекційних хвороб”.