Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 18 червня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

Друга декада червня характеризувалась спекотною погодою, місцями спостерігались опади зливового характеру з градом та грозами. Максимальна температура підвищувалась до 35° тепла, мінімальна знижувалась до 16° тепла.

Опади по області випали нерівномірно сума їх коливалась від 2 до 65 мм. Агрометеорологічні умови декади були задовільні для  росту та розвитку с/г культур.

Шкідники та хвороби озимої пшениці, ярого ячменю, кукурудзи та гороху

Продовжується харчування личинок клопа черепашки. Заселено 47% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності імаго 0,1 екз/м², максимально 1, личинок 0,3 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому 2,5% колосків.

За віковим складом личинки ІІ віку становили 25%, ІІІ – 63%, ІУ – 12%.

Господарства області продовжують захисні заходи, за умов виявлення ЕПШ, проти личинок клопа шкідливої черепашки дозволеними до використання інсектицидами.

Жук кузька виявлений на 21% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності 1 екз/колос, максимально 2, при заселені в середньому 1% рослин.

Личинки пшеничного трипса живляться на 52% обстежених площ посівів озимої пшениці, заселено та пошкоджено в середньому 2% колосків, за середньої чисельності 2 лич/колос.

Злакові попелиці шкодять на 65% обстежених площ посівів озимої пшениці та ярого ячменю. Заселено в середньому 3% колосків, максимально 6%, за середньої чисельності 2 екз/колос та 1 кол/колос.

Стебловий метелик. Розпочався літ, на 10 кроків налічено в середньому 1 метелик.

Гороховий зерноїд. Триває шкодочинність личинок, середня чисельність 1 екз/стручок при заселені 2% стручків.

Гусениці горохової плодожерки харчуються на посівах гороху. Заселено та пошкоджено в середньому 1,5% стручків

Горохова попелиця шкодить на всіх обстежених площах посіву гороху. Заселено в середньому 3% рослин, максимально 7%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

 

Спекотна погода, яка спостерігалась у І половині червня, дещо стримувала розвиток та поширення основних хвороб с/г рослин. Незначне збільшення уражених площ та рослин виявлено лише в тих районах області, де спостерігались опади.

Септоріоз колоса. На посівах озимої пшениці хвороба була виявлена на 8% обстежених площ, уражено в середньому 0,2% колосків, максимально 1%. Розвиток хвороби 3%.

Борошниста роса на посівах озимої пшениці уразила 49% обстежених площ, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 4%.

Септоріоз уразив 37% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Бура листкова іржа виявлена на 19% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Кореневі гнилі виявлені на 7% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

Гельмінтоспоріозом на посівах ярого ячменю уражено 10% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%.

На посівах ярого ячменю борошниста роса уразила 30% обстежених площ посіву, в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Септоріоз виявлений на 15% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Кореневі гнилі на посівах гороху. Уражено 14% обстежених площ, в середньому до 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

Аскохітоз та іржа були виявлені на 25% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Шкідники та хвороби озимого ріпаку, соняшнику.

Геліхризова попелиця. Триває шкодочинність на посівах соняшнику, заселено 27% обстежених площ, в середньому 2% рослин, максимально 5%, середня чисельність 3 екз/росл, максимально 7.

Попелиці на посівах озимого ріпаку виявлені на 57% обстежених площ, заселено в середньому 2% стручків, за середньої чисельності 1 кол/стручок.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Завершується харчування личинок. Заселено 36% обстежених площ посіву озимого ріпаку, в середньому 2,5% рослин та 4% стручків.

Пероноспорозом на посівах озимого ріпаку уражено 42% обстежених площ, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (хвороба виявлена і на стручках) з розвитком хвороби 4%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 33% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Біла та сіра гнилі стручків на озимому ріпаку. Хвороби виявлені лише в тих районах, де спостерігались опади. Уражено 8% обстежених площ, в середньому 1% стручків, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Іржа. Уражено 9% обстежених площ посівів соняшнику, в середньому 0,5% рослин, максимально 2%, розвиток хвороби 2%.

Пероноспорозом на посівах соняшнику уражено 18% обстежених площ, в середньому 1% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

 

Багатоїдні шкідники

Озима совка І покоління. Спостерігається шкодочинність гусениць. За добу налічується в середньому 1 метелик, на посівах просапних культур середня чисельність гусениць 0,2 гус/м². За віковим складом гусениці І віку становили 75%, ІІ – 25%.

Саранові. На неорних землях середня чисельність личинок становила 0,6 екз/м², максимально 6. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 40%, ІІІ – 45%, ІУ – 15%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 25%, кобилка темнокрила – 26%, хрестовичка мала – 26%, кобилка чорносмугаста – 23%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Лучний метелик І покоління . Продовжується літ та спостерігається відродження і шкодочинність гусениць на посівах соняшнику, кукурудзи та багаторічних трав. На неорних землях на 10 кроків налічується в середньому 3, максимально 6 метеликів. Середня чисельність яйцекладок – 0,2 яйцекл/м². середня чисельність гусениць 0,1 гус/росл, За віковим складом гусениці І віку становили 95%, ІІ – 5%.

Білан капустяний І покоління. Продовжується поодинокий літ метеликів та харчування гусениць. Гусеницями заселено та пошкоджено 2,5% рослин капусти, максимально 4% із середньою чисельністю 1 гус/росл, максимально 2. За віковим складом гусениці ІІ віку становили 80%, ІІІ – 20%.

Капустяна совка І покоління. На рослинах капусти виявлена шкодочинність гусениць. Заселено 2% рослин, середня чисельність 1 гус/росл, за віковим складом гусениці І віку становили 70%, ІІ – 30%.

Бавовникова совка І покоління. Виявлено початок відродження та гусениць на посівах соняшнику та кукурудзи. Заселено 15% обстежених площ посіву кукурудзи, в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. За віковим складом всі гусениці І віку.

 

Шкідники овочевих культур

Завершується харчування личинок колорадського жука на рослинах картоплі та томатів, на півдні області розпочалось залялькування. Середня чисельність личинок – 4 екз, максимально 6. Пошкоджено в середньому 6% рослин. Проводяться захисні заходи проти личинок шкідника.

Спостерігається залялькування гусениць капустяної молі на рослинах капусти. Заселено в середньому 2% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. Гусениці ІІІ віку – 72%, лялечки – 28%.

Попелиця на капусті шкодить на всіх обстежених площах, заселено в середньому 3,5% рослин, за середньої чисельності 1 кол/росл.

Фітофтороз. Хворобою уражено в середньому 2% рослин томатів, максимально 4%, розвиток хвороби 3%.

 

Шкідники саду

Яблунева плодожерка. Пошкоджені плоди гусеницями І покоління виявлені на 53% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 5% із 1 гус/плід. Період шкодочинності в поточному році розтягнутий, тому спостерігається наявність майже всіх віків гусениць. Віковий склад гусениць складав: ІІ-10%, ІІІ-57%,  ІУ-25% і У-8%.

Каліфорнійська щитівка. Триває шкодочинність личинок мандрівниць на гілках дерев. Заселено 20% дерев і середня чисельність складала 0,2 лич/пмг, максимально 1. Пошкоджено 0,2% молодих гілок.

Яблуневий пильщик. Триває шкодочинність личинок. Пошкоджені плоди виявлені на 26% дерев. Пошкоджено в середньому 2,5% плодів, максимально 4% із середньою чисельністю 1 лич/плід.

Білан жилкуватий і золотогуз. Відроджені гусениці шкодочинять на листі. Шкідниками  заселено 3 – 4% дерев. Пошкоджено в середньому 2,2% листя, максимально 5% із середньою чисельністю 1,5 гус/лист, максимально 2.

Зелена яблунева попелиця. Триває живлення личинок. Заселені всі обстежені дерева. Середня чисельність складала 3 екз/лист, максимально 5 при заселенні 5,5% листочків, максимально 9%.

Яблунева листоблішка. Триває шкодочинність личинок. Шкідником  заселено 11% дерев, середня чисельність складала 4 екз/лист, максимально 7 при заселенні 7% листочків, максимально 12% (особливо на молодих пагонах).

Яблунева міль. Заселено 32% дерев, пошкоджено в середньому 1,5% листя, максимально 4% із середньою чисельністю 1,5гус/лист, максимально 3.

Кільчастий і непарний шовкопряд. Триває живлення гусениць Заселено 2% дерев за середньої чисельності 0,2 гус/пмг, максимально 1. Пошкоджено 1,3% листя, максимально 3%.

Вишнева муха. Триває відродження і шкодочинність личинок на середніх і пізніх сортах черешні. Пошкоджені плоди виявлені на 15% дерев. В середньому пошкоджено 2% плодів, максимально 4%. В поточному році очікується розтягнутий період шкодочинності личинок.

Вишнева попелиця. Продовжується живлення личинок нових поколінь на всіх обстежених деревах. Середня чисельність – 1 кол/лист, максимально 2 при заселенні 4,5% листочків, максимально 8%.

Сливова плодожерка. Триває відродження і шкодочинність гусениць І покоління. Шкідником заселено 52% дерев пошкоджено в середньому 2% плодів, максимально 3% із 1 гус/плід.

Кліщі. Червоний плодовий заселив 72% дерев, листя заселено в середньому 4%, максимально 7% із середньою чисельністю 3екз/лист, максимально 6.

Бурий плодовий заселив 13% дерев і глодовий -3%. Пошкоджено в середньому 2,5% листя, максимально 5%, глодовим 1,5% листя, максимально 4% із середньою чисельністю 2екз/лист, максимально 4.

 

Хвороби плодових культур

Парша на яблуні.  Спостерігається поширення хвороби на інші дерева. На даний час прояви хвороби спостерігаються на листі. Хворобою уражено 9% дерев. Листя уражено в середньому 3%, максимально 6% з розвитком хвороби 7%.

Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено 28% дерев. В середньому уражено 7,5% листя, максимально 12% з розвитком хвороби 7%.

Кучерявість листя персика. Уражено 16% дерев, середньому 3,5% листя, максимально 8%  з розвитком хвороби 10%.

Кокомікоз на вишні і черешні. Уражено 3% дерев, в середньому 3% листя, максимально 5% з розвитком хвороби 5%.

Моніліальний опік на черешні. Хвороба виявлена на поодиноких деревах, уражено 1% пагонів, максимально 2% з розвитком хвороби 2%.

Плодова гниль на черешні. Уражені плоди виявлені на 32% дерев. Із обстежених 100 ягід хворобою уражено в середньому 4%, максимально 9%.