Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 25 червня 2020 року

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ

В другій та на початку ІІІ декади червня переважала аномально тепла з опадами та грозами погода. Середньодобові температури повітря  на 3º – 8º були вище за норму і становили 21º – 27° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 34,8° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 56° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 16,2° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 16º тепла.

Сума опадів за звітний період по області складала від 6 мм до 72 мм. Агрометеорологічні умови для вегетації пізніх с/г культур були сприятливі. Стан посівів добрий.

 

Шкідники та хвороби озимої пшениці, ярого ячменю, кукурудзи та гороху

Личинки клопа черепашки шкодять на 47% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності 0,3 екз/м², максимально 2. Пошкоджено в середньому 2,5% колосків.

За віковим складом личинки ІІ віку становили 13%, ІІІ – 66%, ІУ – 21%.

Жук кузька харчується на 23% обстежених площ посівів зернових колосових культур, за середньої чисельності 1 екз/колос, максимально 2, при заселені в середньому 1,5% рослин.

Пшеничний трипс. Личинки виявлені на 52% обстежених площ посівів озимої пшениці, заселено та пошкоджено в середньому 2% колосків, за середньої чисельності 2 лич/колос.

Злакові попелиці заселили 65% обстежених площ посівів озимої пшениці та ярого ячменю, в середньому 3% колосків, максимально 6%, за середньої чисельності 2 екз/колос.

Стебловий метелик. Триває літ метеликів, розпочалось відкладання яєць, середня чисельність на 10 кроків налічено в середньому 1 метелик, максимально 3.

Продовжується шкодочинність личинок горохового зерноїда на посівах гороху, середня чисельність 1 екз/стручок при заселені 2% стручків.

На посівах гороху гусениці горохової плодожерки пошкодили в середньому 1,5% стручків, максимально 3%.

Гороховою попелицею заселені всі обстежені посіви гороху, в середньому 3% рослин, максимально 7%, за середньої чисельності 1 кол/росл, максимально 3.

 

Поширення хвороб виявлено лише в тих районах області, де спостерігались опади. Переважно уражені листки нижнього ярусу, які на даний час жовтіють та засихають.

Септоріозом колоса уражено 10% обстежених площ, в середньому 0,2% колосків, максимально 2%. Розвиток хвороби 3%.

Борошнистою росою на посівах озимої пшениці уражено 51% обстежених площ, в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (на крайових смугах в загущених посівах). Розвиток хвороби 4%.

Септоріоз. Хвороба виявлена на 37% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Бурою листковою іржею уражено 19% обстежених площ посівів озимої пшениці, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 3%.

Кореневі гнилі виявлені на 7% обстежених площ посівів озимої пшениці, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3% з розвитком хвороби 2%.

На посівах ярого ячменю гельмінтоспоріозом уражено 10% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 3% (у загущених посівах), розвиток хвороби 2%.

На посівах ярого ячменю борошниста роса уразила 32% обстежених площ посіву, в середньому 2,5% рослин, максимально 6%. Розвиток хвороби 3%.

Септоріоз виявлений на 15% обстежених площ посіву ярого ячменю, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Кореневі гнилі на посівах гороху. Уражено 14% обстежених площ, в середньому до 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

Аскохітоз та іржа були виявлені на 28% обстежених площ посіву гороху, уражено в середньому 1,5% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 2%.

 

Шкідники та хвороби озимого ріпаку, соняшнику.

Геліхризова попелиця на посівах соняшнику виявлена на 34% обстежених площ, заселено в середньому 2,5% рослин, максимально 6%, середня чисельність 1 кол/росл, максимально 2.

Пероноспороз на посівах озимого ріпаку. Хвороба виявлена на 42% обстежених площ, уражено в середньому 3,5% рослин, максимально 7% (хвороба виявлена і на стручках) з розвитком хвороби 4%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 35% обстежених площ, в середньому 2,5% рослин, максимально 5% з розвитком хвороби 3%.

Біла та сіра гнилі стручків на озимому ріпаку. Хвороби виявлені лише в тих районах, де спостерігались опади. Уражено 12% обстежених площ, в середньому 1% стручків, максимально 3%. Розвиток хвороби 2%.

Іржа. Уражено 15% обстежених площ посівів соняшнику, в середньому до 1% рослин, максимально 3%, розвиток хвороби 3%.

Пероноспорозом на посівах соняшнику уражено 21% обстежених площ, в середньому 1,5% рослин, максимально 4%. Розвиток хвороби 3%.

 

Багатоїдні шкідники

Триває живлення гусениць озимої совки І покоління. На посівах просапних культур (соняшник, кукурудза) заселено 36% обстежених площ, середня чисельність гусениць 0,3 гус/м², максимально 2. За віковим складом гусениці І віку становили 20%, ІІ – 58%, ІІІ – 22%.

Саранові. На неорних землях середня чисельність личинок становила 0,6 екз/м², максимально 6. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 20%, ІІІ – 48%, ІУ – 32%.

За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 25%, кобилка темнокрила – 26%, хрестовичка мала – 26%, кобилка чорносмугаста – 23%, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса.

Лучний метелик І покоління. На посівах соняшнику, кукурудзи та багаторічних трав триває харчування гусениць. Заселено 12% обстежених площ соняшнику та кукурудзи (на крайових смугах), 100% площ багаторічних трав. Середня чисельність гусениць 0,2 гус/росл. За віковим складом гусениці І віку становили 70%, ІІ – 30%.

Білан капустяний І покоління. Гусеницями заселено та пошкоджено 2,5% рослин капусти, максимально 4% із середньою чисельністю 1 гус/росл, максимально 2. За віковим складом гусениці ІІ віку становили 45%, ІІІ – 40%, ІУ – 15%.

Капустяна совка І покоління. На посівах гороху та капусті продовжується харчування гусениць. Заселено 2% рослин, середня чисельність 1 гус/росл, за віковим складом гусениці І віку становили 10%, ІІ – 55%, ІІІ – 35%.

Бавовникова совка І покоління. На посівах соняшнику та кукурудзи заселено 15% обстежених площ посівів, в середньому 1% рослин, за середньої чисельності 1 гус/росл. За віковим складом гусениці І віку становили 40%, ІІ – 50%, ІІІ – 10%.

Шкідники овочевих культур

Колорадський жук. Середня чисельність імаго нового покоління – 2 екз/росл, максимально 5. Пошкоджено в середньому 3% рослин.

Спостерігається літ капустяної молі ІІ покоління.

Попелиця на капусті пошкодила в середньому 4% рослин, за середньої чисельності 1 кол/росл.

Фітофтороз. Хворобою уражено в середньому 2,5% рослин томатів, максимально 5%, розвиток хвороби 3%.

Шкідники саду

Яблунева плодожерка. Продовжується живлення гусениць в плодах на 53% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено в середньому 3% плодів, максимально 5% із 1 гус/плід. Віковий склад гусениць складав:  ІІІ-25%,  ІУ-45% і У-30%.